خاندان تالی

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
خاندان تالی از ریورران
House Tully.png
نشان ماهی قزل آلای سفید بر روی پنج خط موج دار لاجوردی و سرخ
شعار خانواده، وظیفه، شرافت
جایگاه تبعید شده (قبلا ریورران)
لرد فعلی ادمور تالی
منطقه سرزمین های رودخانه
عنوان لرد ریورران
لرد عالی مقام تریدنت
وارث رابرت ارن
لرد بالا دست خاندان استارک از وینترفل (در طی جنگ با خاندان براتیون از بارانداز پادشاه)


خاندان تالی از ریورران یکی از خاندان های بزرگ در هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) است. تالی ها از جایگاهشان در ریورران (Riverrun) بر تمامی سرزمین های رودخانه (Riverlands) حکم می رانند. رئیس فعلی آن ها لرد ادمور تالی (Edmure Tully) است. نشان آن ها ماهی قزل آلای سفید بر روی پنج خط موج دار لاجوردی و سرخ و شعار آن ها خانواده، وظیفه، شرافت است.[۱] اعضای شناخته شده ی خاندان تالی دارای مو های قرمز-طلایی، گونه های برجسته و چشم های آبی روشن هستند.

تاریخ

خاندان تالی یکی از خاندان های اشرافی قدیمی است که قدمت آن به عصر قهرمانان (Age of Heroes) بر می گردد. بر خلاف بسیاری از خاندان های بزرگ، تالی ها هرگز به عنوان پادشاه حکومت نکردند، اما برای هزاران سال از جایگاهشان یعنی ریورران بر رعیت هایشان حکم می راندند. در طی جنگ فتح (Wars of Conquest)، لرد ادمین تالی (Lord Edmyn Tully) به اگان فاتح (Aegon the Conqueror) پیوست و برعلیه پادشاه رودخانه، هارن سیاه (Harren the Black)، قیام کرد. پس از جنگ فتح و مرگ هارن، به تالی ها امتیازاتی داده شد و آنان تبدیل به لرد های عالی مقام ترایدنت تبدیل شدند.[۲]


منطقه سرزمین های رودخانه جغرافیایی بسیار آسیب پذیر دارد، به همین دلیل تالی ها همواره به دنبال وصلت های با ارزشی بودند که حمله به سرزمین های آن ها را به حداقل ممکن کاهش دهد. لرد هاستر تالی (Lord Hoster Tully) قصد داشت برادرش سر بریندن (Ser Brynden)، قهرمان نبرد ناین پنی کینگز (War of the Ninepenny Kngs) را به ازدواج بتانی ردواین (Bethany Redwyne) در بیاورد اما برادرش با این کار مخالفت کرد. این مخالفت باعث به وجود آمدن دعوایی طولانی بین آن دو شد و باعث شد که بریندن لقب " ماهی سیاه " را بدست آورد. لرد هاستر ملازمی از خاندانی گمنام از فینگرز (Fingers) به نام پتایر بیلیش (Petyr Baelish) گرفت. پتایر عاشق کتلین (Catelyn) بزرگترین دختر لرد هاستر شد، اما کتلین او را رد کرد. پتایر برای تسلی غمش دوشیزگی ذختر دیگر لرد هاستر، لایسا (Lysa) را برداشت. لرد هاستر بخاطر نسب پایین پتایر، مانع از ازدواج او با دخترش شد و لایسا را مجبور کرد تا چای ماه (Moon tea) بنوشد تا از بدنیا آمدن بچه ی پتایر جلوگیری کند. لرد هاستر پیشنهاد لرد تایوین لنیستر (Tywin Lannister) را مبنی بر ازدواج لایسا با جیمی لنیستر (Jaime Lannister) را پذیرفت اما جیمی در اقدامی غیر منتظره با پیوستن به گارد پادشاه از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کرد. لرد هاستر پیشنهاد تایوین مبنی بر ازدواج تیریون (Tyrion) به جای جیمی را نپذیرفت. لرد هاستر پیشنهاد ازدواج دیگری از طرف خاندان برکس (House Brax) و دیگر خاندان ها داشت اما هیچ یک را نپذیرفت. اما سرانجام او پیشنهادی از طرف لرد ریکارد استارک (Rickard Stark) مبنی بر نامزدی کتلین با برندون استارک (Brandon Stark)، وارث وینترفل (Winterfell) را پذیرفت. پتایر برای بدست آوردن کتلین با برندون دوئل کرد، به همین دلیل از ریورران اخراج شد. سرانجام پادشاه دیوانه برندون و ریکارد استارک را کشت، لرد هاستر برای پیوستن به قیام ترتیبی داد تا کتلین با برادر برندون ادارد استارک (Eddard Stark) و لایسا با لرد جان ارن (Jon Arryn) ازدواج کنند. خاندان تالی یکی از خاندان های اصلی در جنگ بود، لرد هاستر در نبرد زنگ ها (Battle of the Bellls) جنگید و خاندان های وفادار به سلطنت از جمله خاندان گودبروک (House Goodbrook)، خاندان دری (House Darry)، خاندان موتون (House Mooton) و خاندان رایگر (House Ryger) را شکست داد. اما لرد هاستر نتوانست کنترل همه ی پرچمدارانش را بدست آورد، گذشته از خاندان های سرکش و وفادار به سلطنت، خاندان فری (House Frey) پس از این که نتیجه نبرد ترایدنت (Battle of Trident)، که خود در سرزمین های رودخانه رخ داد، قطعی شد، افرادش را وارد جنگ کرد. پس از جنگ، دختران تالی به جایگاه همسرانشان رفتند و سر بریندن همراه با لایسا به ویل (Vale) رفت تا به عنوان شوالیه ی دروازه خدمت کند.

ارجاعات در کتاب

بازی تاج و تخت

لرد هاستر تالی مردی پیر است و مبتلا به بیماری ای است که او را ناتوان کرده و موجب شده است که نتواند از بسترش بیرون بیاید. مسئولیت های او اکنون بر عهده پسر و وارثش سر ادمور تالی است. پس از مرگ شوهر لایسا، او به خواهرش کتلین نامه ای رمزدار داد و به او درباره ی لنیستر ها هشدار داد. هنگامی که کتلین به بارانداز پادشاه رفت تا به شوهرش ادارد درباره حمله به پسرشان برن بگوید، پتایر را دید و او به کتلین گفت که خنجری که از آن برای کشتن برن استفاده شده است متعلق به تیریون لنیستر است. در طی باز گشت به وینترفل، کتلین تیریون لنیستر را دستگیر و برای محاکمه به پیش خواهرش لایسا در ایری برد. در مقابل، تایوین لنیستر سوارانی را به ریورلندز فرستاد و پرچمدارانش را در لنیسپورت فرا خواند. تالی ها بازماندگان حملات را به همراه جند تن از اشراف زادگان برای درخواست عدالت به پایتخت فرستادند. ادمور نیرو های دفاعی را به مرز های غربی فرستاد اما آن ها توسط سر جیمی لنیستر در گولدن توث شکست خوردند و ادمور اسیر شد. نیرو های دفاعی ادمور پراکنده شدند و ریورران، جایگاه تالی ها محاصره شد. در همین زمان مبارزه لایسا در مبارزه برای عدالت شکست خورد و تیریون لنیستر آزاد شد. لایسا از اعزام نیروهای ویل در جنگ بر علیه لنیستر ها امتناع کرد. سر بریندن از تصمیم لایسا منزجر شد و به همراه کتلین به نیرو های پسر او راب استارک (Robb Stark) برای دفاع از ریورران ملحق شد. راب با تهاجمی غافلگیرانه که توسط سر بریندن رهبری می شد، محاصره را شکست و جیمی لنیستر را دستگیر کرد. لرد تایتوس بلکوود فرمانده پادگان ریورران، به نیرو های در حال عقب نشینی لنیستر ها حمله و ادمور را آزاد کرد. پس از نبرد، در سرسرای بزرگ ریورران، لرد های رودخانه و شمالی ها راب استارک را پادشاه شمال اعلام کردند.

نزاع شاهان

سر بریندن قبل از این که با پادشاه راب به سرزمین های غربی برود با برادر در حال مرگش آشتی کرد. او فرمانده سواران آزاد بود و رهبری پیشرو ها را در سومین شکست سپاه لنیستر ها برعهده داشت. کتلین به سمت جنوب رفت تا با رنلی براتیون (Renly Baratheon) مذاکره کند، اما رنلی قبل از محکم کردن اتحادشان کشته شد. ادمور مردمان عامی در نزدیکی ریورران را به داخل قلعه آورد تا از آنان در مقابل نگهبانان لنیستر محافظت کند. این کار او باعث شد تا ذخیره قابل ملاحظه ای از انبار ریورران کم شود. ادمور ناخواسته با حمله به نیروهای در حال گذر از تریدنت تایوین لنیستر، نقشه راب را خنثی کرد. پس از این که کتلین خبر کشته شدن دوتا از پسرهایش را شنید، جیمی لنیستر را آزاد کرد تا با این کار دخترانش به او برگردانده شوند.

یورش شمشیرها

لرد هاستر تالی در آخرین هفته زندگی اش مدام هذیان میگفت و در هذیان هایش به لایسا دستور می داد که جنینی که از پتایر بیلیش دارد را سقط کند. ادمور و کتلین (اکنون در بازداشت خانگی) در آخرین روز های زندگی پدرشان در کنارش بودند، اما دعوت آن ها از لایسا برای آمدن به ریورران بی پاسخ مانده بود. لایسا در ویل ماند و در آن جا با پتایر بیلیش ازدواج کرد. پس از مرگ لرد هاستر، ادمور لرد ریورران شد. طبق رسم تالی ها، بدن هاستر بر روی یک قایق به پایین رودخانه فرستاده شد و قایق باید توسط تیری شعله ور که توسط وارثش به سمت قایق فرستاده می شود، آتش بگیرد، اگرچه بریندن اینکار را به جای ادمور انجام داد. راب درحالی که با جین وسترلینگ (Jeyne Westerling)، یکی از پرچمداران پایین منسب لنیستر ها، ازدواج کرده بود از غرب بازگشت و در نتیجه پیمان ازدواجش با خاندان فری شکسته شد. برای از دست نرفتن نقشه راب، ادمور قبول کرد که به جای او با یکی از دختران فری ازدواج کند. بریندن فرمانده پیشرو های جنوبی شد و تا زمان برگشتن بقیه افراد از عروسی در ریورران باقی ماند. در دوقلو ها، ادمور با رزلین فری (Roslin Frey) ازدواج کرد، پس از آن به استارک ها و تالی ها خیانت شد. کتلین، راب و بسیاری دیگر از مهمانان کشته شدند. در طعنه ای به رسومات تالی ها، جسد کتلین را از بالای دیوار های قلعه به درون رودخانه پرتاب کردند. لرد ادمور اسیر شد و تمامی سرزمین ها، عنوان ها و رعایای خاندان تالی، از آن ها سلب شد. سرزمین ها و رعایای خاندان تالی، به خاندان تازه تاسیس فری از ریورران داده شد و مقام و عنوان این خاندان، به پتایر بیلیش، لرد هارن هال، رسید.[۳] سر بریندن ، یکی از آخرین مخالفان سرسخت لنیستر ها در جنوب، توسط فری ها در ریورران محاصره شد. در این زمان، لایسا توسط همسر جدیدش پتایر، کشته شد. جسد کتلین توسط لرد تبعیدی بریک دنداریون پیدا شد و او زندگی خودش را در عوض زندگی کتلین داد. کتلین جدید که او را با نام بانوی سنگدل نیز می شناسند، رهبری انجمن برادری بدون پرچم را برعهده گرفت و بدنبال انتقام گرفتن از تمام کسانی که او تشخیص می داد با عروسی خونین مرتبط هستند گشت.

ضیافتی برای کلاغ ها

در ریورران، بریندن با وجود تهدید به اعدام ادمور به مقاومتش ادامه می داد تا این که سرانجام جیمی لنیستر رسید و به محاصره پایان داد اما کمی قبل از تسلیم ریورران، سر بریندن به جایی ناشناخته فرار کرد. ادمور به کسترلی راک فرستاده شد و همسرش رزلین پس از بدنیا آوردن فرزندشان به او ملحق می شود.


خاندان تالی در پایان قرن سوم

افراد شناخته شده خاندان تالی در طی مجموعه رمان نغمه ای از یخ و آتش:

خانواده

 
 
 
 
 
 
ناشناس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{هاستر
تالی}
 
{مینیسا
ونت}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بریندن تالی
«بلک فیش»
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کتلین
تالی
 
{ادارد «ند»
استارک}
 
ادمور
تالی
 
روزلین فری
 
پتایر
بیلیش
 
{لایسا
تالی}
 
{جان ارن}
 
دو پسر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{راب
استارک}
 
سانسا
استارک
 
آریا
استارک
 
برن
استارک
 
ریکان
استارک
 
 
 
رابرت
ارن
 
 
 
 
 
 

خدمه

اعضای تاریخی

اشارات در کتاب ها

دانک و اگ

  • لرد مدگار در مسابقات آشفورد شرکت کرد. او در دور اول در مسابقات پرتاب نیزه با سر هامفری هاردینگ (Humfrey Hardyng) به رقابت پرداخت و شکست خورد.
  • در طی سلطنت ایریس اول، پسری هجده ساله لرد ریورران شد. او توسط زنان بسیاری محاصره شد.

نغمه ای از یخ و آتش

  • کتلین تالی دو برادر داشت که هر دو در کودکی مرده بودند.[۴]
  • سر بریندن تالی، سر جیمی لنیستر را از اردوگاهش بیرون کشید و او را به محل نبرد ویسپرینگوود کشاند، او سپس رهبری پیشرو ها را در نبرد بعدی بر عهده داشت.
  • در طی بحث در مورد آزاد بودن آریا استارک، خواننده ای به نام تام از هفت ها گفت که تالی ها ترشرو و بسیار بدگمان هستند.


خاندان های سوگند خورده


منابع