قلعه سرخ

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Content.png
این مقاله ناقص است. با توسعه ی آن یا ویرایش متن موجود به دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش کمک کنید.
قلعه سرخ در اقتباس تلویزیونی بازی تاج و تخت

قلعه سرخ (Red Keep)، منزلگاه پادشاه هفت پادشاهی (Seven Kingdoms)است. محل قرارگیری آن در بارانداز پادشاه (King's Landing)، پایتخت هفت پادشاهی، واقع شده برروی تپه اگان است.


تاریخچه

اگان برای نخستین بار از محل بارانداز پادشاه (King's Landing) پا به وستروس (Westeros) نهاد و نبرد فتحش (War of Conquest) را از آن منطقه شروع کرد. بر بالای بلندترین تپه از سه تپه آن منطقه، تپه اگان، او اولین برج و بارویش را از خاک و چوب ساخت[۱]. پس از اتمام فتح، اگان دستور ساخت یک قلعه سلطنتی بر روی تپه را داد. ساخت و ساز قلعه در زمان سلطنت میگور اول (Maegor I) به اتمام رسید، کسی که تمام افرادی که در عملیات ساخت قلعه شرکت داشتند را کشت تا اسرار قلعه محفوظ بماند.[۱]


شرح کلی

قلعه سرخ از سنگ قرمز ساخته شده است و 7 برج استوانه ای شکل عظیم دارد که هرکدام تاجی از استحکامات آهنی دارند. دیوارهای عظیمی اطراف ردکیپ را پوشانده اند که حاوی سنگرها و کنگره هایی برای تیراندازان هستند[۱]. دیواره های عظیم سنگی که برخی تا 4 فوت ارتفاع دارند لبه ی بیرونی بارو های دیوار را حفاظت می کند. جایی که معمولا سر خائنان را بر تیر های آهنی می زنند اغلب بین کنگره های بالای دروازه است. دروازه های عظیم قلعه از جنس برنزند و در پشت آن ها درهای مشبک فلزی قرار دارد به همراه در عقب کوچکی در نزدیکی. اطراف قلعه سنگ فرش شده است. درون قلعه پر از حیاط های کوچک داخلی، سالن های طاقدار،پل های سرپوشیده،سربازخانه ،انبارغله و سیاهچال است.

جمجمه های اژدها در زیرزمین های قلعه سرخ از Fantasy Flight Games

در داخل قلعه تخت آهنین (Iron Throne) مقر پادشاه قرار دارد به همراه چندین سالن دیگر از جمله سالن بزرگ و سالن رقص ملکه. یادگارهایی از آثار تارگرین ها (Targaryen) از جمله نمونه های گرد و خاک گرفته ای از زره های سیاه و جمجمه ی اژدها در راهروها قرار دارد. در ها از جنس چوب بلوط با لولاهای آهنی هستند. برای خنک نگه داشتن هوا سطح زمین را با حصیر پوشانده اند. روی هم رفته قلعه ی سرخ چندان بزرگ نیست و از وینترفل (Winterfell) کوچکتر است.


مکان های خاص

دژ میگور

دژ میگور یک قلعه ی عظیم 4 گوش است که در قلب قلعه ی سرخ قرار گرفته است. با دیوارهایی به ضخامت 12 فوت و خندقی خشک با ردیفی از نیزه های آهنی. دژ میگور به شکل قلعه در قلعه است. اقامتگاه سلطنتی در دژ میگور قرار دارد[۲]. اتاق خواب شاه 2 شومینه دارد.


سالن رقص ملکه

این دژ شامل سالن رقص ملکه است که تنها 1,5 برابر بزرگتر از سالن کوچک در برج دست است. این سالن 100 صندلی دارد و طاقچه های آن پوشیده از آینه های نقره ای است که باعث می شود مشعل ها دو برابر روشنتر بدرخشند. سطح دیوار ها را با چوب های گران قیمت حکاکی شده مزین کرده اند. سالن دارای لژی است بالاتر از سطح اصلی. پنجره های طاقدار بلندی بر دیوار جنوبی قرار دارند[۳].


برج دست

برج دست از Fantasy Flight Games

برج دست اقامتگاه دست پادشاه است. سالن کوچک آن اتاقی دراز با سقف طاقدار و نیمکت هایی با ظرفیت 200 نفر[۴]. اطاق شرفیابی آن به اندازه اطاق شاه نیست. اما با فرش های میری آویزه های دیواری و پنجره ای طلایی رنگ مزین شده که به آن حسی از صمیمیت می دهد. این برج همچنین دارای اطاق آفتاب گیر و جامه دان است. برج دست پنجره های بلندی دارد[۵].


طاق دوشیزه

طاق دوشیزه یک دژ دراز با سقفی از جنس لوح سنگی است که در پشت سپت سلطنتی واقع شده است . ورودی آن 2 در بلند حکاکی شده است. بیلور مقدس (Baelor the Blessed) در هنگام رسیدن به تخت، خواهرانش را در این جا زندانی کرد تا از شر افکار وسوسه آور رها شود[۷]. در زمان بازدید میس تایرل از بارنداز پادشاه بارگاه او در این مکان قرار دارد[۷].


برج شمشیر سفید

برج شمشیر سفید از Fantasy Flight Games

برج شمشیر سفید شامل اتاق هایی برای اعضای گارد پادشاهی (Kingsguard) است. این برج ساختمانی بلند و باریک است که در گوشه ی قلعه ساخته شده و نمایی بر خلیج دارد. سالن اصلی آن اتاقی است سفید رنگ و مدور به نام اتاق گرد دارای سنگ هایی سفیدکاری شده و پرده های پشمی سفید که در طبقه اول قرار گرفته است. میز بزرگ سفید رنگی از جنس چوب درخت نیایش (Weirwood) و به شکل سپر با هفت صندلی محل گردهمایی اعضا است. در زیرزمین آن سلاح ها و زره ها نگه داری می شوند. در طبقه های دوم و سوم اتاق های کوچک خواب ۶ نفر از اعضا قرار دارد. بالاترین طبقه محل اقامت فرمانده گارد پادشاهی است. اتاق فرمانده ساده اما وسیع است و در ارتفاعی بالاتر از دیوارهای بیرونی قرار دارد[۸].


سالن بزرگ

سالن بزرگ اتاق تخت پادشاه است. تخت آهنین (Iron Throne) بر فراز شاه نشینی آهنی با پله هایی بلند و باریک قرار دارد. فرشی دراز تا در بزرگ برنز و بلوط سالن امتداد یافته است. خود سالن غار مانند است و ظرفیت 1000 نفر را دارد. امتداد آن شمالی جنوبی است. با پنجره هایی باریک در بالای دیوارهای شرقی و غربی. در گذشته جمجمه ی اژدهاهای تارگرین (Targaryen dragons) دیوارها را تزئین کرده بود که به دستور رابرت براتیون (Robert Baratheon) در ابتدای سلطنتش با پرده هایی با نقشی از شکار عوض شدند[۹]. بعدها جافری (Joffrey) دستور برداشتن پرده ها را داد.


قدمگاه خائنین

قدمگاه خائنین برجی خپل و نیمه گرد است که در ورودی سیاهچال ها قرار گرفته است. در طبقه بالا سلول هایی برای نگه داشتن زندانیانی خاص در درجه ای از راحتی قرار گرفته است. ورودی سیاه چالها در طبقه همکف قرار دارد با سیاهچال هایی در زیر برج. بین 2 زندان اتاق های عدالت پادشاه وجود دارد. که اتاق زندانبان و لرد اعتراف گیر از آن دست هستند[۱۰].


سیاهچال

سیاهچال قلعه ی سرخ ۴ طبقه دارد. در بالاترین طبقه سلول هایی با پنجره های مرتفع باریک قرار دارد که مجرمان عادی با هم در آن نگه داشته می شوند. طبقه ی پایین تر سلول های اختصاصی کوچکتری برای زندانی های نجیب زاده دارد که فاقد پنجره است. سلول های طبقه پایین تر از آن که سلول های سیاه نامیده می شوند باز هم کوچکترند و درهای چوبی دارند تا هیچ نوری وارد نشود. این سلول ها مختص زندانیان خطرناک تر و وحشی ترند. پایین ترین طبقه برای شکنجه ساخته شده است. گفته می شود راه رفتن در پایین ترین طبقه در تاریکی امن تر است زیرا چیزهایی وجود دارد که ادم آرزوی دیدنشان را ندارد[۱۱].


مسیرهای مخفی

مسیرهای مخفی در زیر قلعه سرخ از Fantasy Flight Games

قلعه ی سرخ شبکه ای از مسیرهای مخفی و تونل ها را دارد. میگور (Maegor) این راه ها را برای فرار سریع تر در زمانی که دشمنان به او دست یابند، ساخت. این تونل ها پر از تله است. بعضی از تونل ها از سنگ و برخی با چوب ساخته شده اند. برخی آن قدر کوچکند که یک مرد بزرگ باید در آن ها بخزد. برخی آن قدر به اتاق های دیگر قلعه نزدیکند که یک فرد مخفی می تواند در آن ها استراق سمع کند. یکی از مسیرهای مخفی از اتاق خواب دست پادشاه به بیرون راه دارد. اتاق خواب واریس شامل یک اهرم مخفی است که باعث می شود لوحه سنگی حرکت کند و راه پله ای پدیدار شود. همچنین راهی مخفی وجود دارد که از قلعه ی سرخ به طرف صخره های رو به روی دریا امتداد می یابد.


جنگل خدایان

جنگل خدایان قلعه ی سرخ شامل یک هکتار نارون قرمز است. درخت های سیاه پنبه و توسکا با منظره ای از بلک واتر راش. درخت قلب بلوطی است عظیم که شاخه هایش با تاک هایی اسموک بری در هم تنیده اند[۱۲].


سپت

سپت سلطنتی قلعه ی سرخ پنجره هایی کریستالی بر بالای دیوارها دارد. هفت تندیس دارد هر یک برای هر کدام از جلوه های خدایان هفت[۳]. سپت در جلوی طاق دوشیزه واقع است[۷].

آشیانه‌ی زاغ‌ها

آشیانه‌ی زاغ‌ها خانه‌ی زاغ‌هایی است که اساتید سیتادل استفاده می‌کنند. اتاق استاد اعظم زیر آشیانه‌ی زاغ‌ها قرار دارد.[۱۳]

حوادث اخیر

بازی تاج و تخت

نزاع شاهان

یورش شمشیرها

ضیافتی برای کلاغ‌ها

رقصی با اژدهایان

نقل‌قول‌ها

منابع و یادداشت‌ها