استادان

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
(تغییرمسیر از اساتید)
حلقه های زنجیر استادان، اثری از تیم دورنینگ
خدمت استادان به مملکت

استادان (The maesters) گروهی از دانشمندان، محققان، درمانگران، و مسئولین نامه نگاری هستند که در آموزشگاهی به نام سیتادل (the Citadel) تعلیم می بینند. خاندان های تاور (House Hightower) در تاسیس این صنف دخیل بوده است و هم اکنون نیز آن را پشتیبانی می کند. در حال حاضر استادان به طور گسترده ای به عنوان مشاوران اشراف وستروسی جایگزین صنف کیمیاگران (Alchemists' Guild) شده اند. آنان گاهی شوالیه های ذهن (the knights of the mind) نیز نامیده می شوند.

سیتادل

سیتادل[۱] (the Citadel) یک سازه جالب توجه در شهر اولد تاون (Oldtown) است که خانه تمامی استادان به شمار می رود. آنان تمام مراحل آموزشی خود را، از زمانی که به عنوان نوآموز وارد این دسته می شوند تا هنگامی که به درجه استادی می رسند، در این مکان طی می کنند. در ورودی سیتادل مجسمه هایی به شکل ابوالهول از جنس مرمر سبز ساخته شده است.

سازماندهی

استادان، جمعی از ادیبان، دانش مندان، مشاوران فرهیخته نجیب زادگان و گاهی محققان مذهبی دروغین در پشت‌ پرده هستند. پسران در هر سنی ممکن است آموزش دیدن را شروع کنند، اما دختران مجاز به آموزش یا پیوستن به گروه نیستند. گاهی اوقات خاندان های اشرافی وستروس فرزندان جوان خود را به سیتادل می فرستند. حرامزاده ها هم می توانند در سیتادل آموزش ببیند و به درجه استادی برسند. استادان، مانند برادران نگهبانی شب (Night's Watch) خادمان وستروس و همه مردم آن شمرده می شودند؛ و (حداقل در ظاهر) نباید هیچ گونه وابستگی و گرایش سیاسی داشته باشند.

یک استاد پس از پایان دوره آموزشی اش، به یک قلعه، دژ، یا سکونت گاه دیگری فرستاده می شود؛ و در آن جا او باید صرف نظر از این که چه کسی کنترل قلعه را در دست خود دارد، به مردم آن مکان وفادار بماند و به عنوان مربی، درمان گر، و مشاور خدمت کند. برای نیل به این هدف، هر استادی که زنجیرش را به دست می آورد، نام خانوادگی اش از او سلب می شود و از آن هنگام تنها با عنوان و نام کوچکش شناخته می شود. البته در عمل برخی از استادان همچنان وابستگی و سرسپردگی پیشین خود را حفظ می کنند.

استاد اعظم

استاد اعظم (Grand Maester) عضو ارشد این صنف شمرده می شود و به عنوان نماینده آنان به پادشاه خدمت می کند. او تنها توسط انجمن محرمانه استادان تعیین یا برکنار می شود.[۲] او عضوی از شورای کوچک است و به عنوان رایزن پادشاه عمل می کند. استاد اعظم زنجیرهای متعدد در هم بافته را به نشان مقام بالایش بر گردن می اندازد، اما این حلقه ها در واقع ارتباطی با زمینه مطالعاتی او ندارند. در میان حلقه های زنجیر استاد اعظم، جواهراتی قرار داده می شود.[۳]

استاد اعظم پایسل (Pycelle) به مدت بیش از 40 سال در این جایگاه خدمت کرده است، اما با این وجود او بیشتر به خاندان لنیستر وفادار است تا به مملکت. سن بالایش او را کند ساخته است، و او اغلب در جلسات شورای کوچک چرت می زند. او یک بار توسط تیریون لنیستر به سیاه چال انداخته شد، اما لرد تایوین لنیستر پس از این که آگاه شد که انجمن استادان قصد دارد استاد گورمون را که سابقا عضوی از خاندان تایرل بوده جایگزین او کند، او را به جایگاه خود بازگرداند.

استاد بزرگ

استادی که در یک زمینه خاصی مطالعاتی به کمال دانشوری برسد، استاد بزرگ (Archmaester) نام می گیرد و به او یک نقاب، حلقه و عصا از جنس فلزی که نشان دهنده آن دانش است، اعطا می شود. برای مثال استاد بزرگی که تخصص او در پرورش زاغ های نامه رسان است، نقاب، حلقه و عصایی از جنس آهن سیاه خواهد داشت. استادان بزرگ اعضای ارشد صنف استادان هستند و از حق شرکت در جلسات انجمن استادان برخوردارند. انجمن استادان (The Conclave) هیئت حاکمه سیتادل است و نیز همان هیئتی است که استاد اعظم را انتخاب می کند. تمامی جلسات انجمن طبیعتا محرمانه هستند و همیشه در پشت درهای بسته و تنها در خود سیتادل برگزار می شوند.

ماروین جادوگر رهبر پژوهشگران صنف در زمینه جادو و علوم خفیه است. او به دلیل پژوهش های عجیب و رفتار خشنش، از وجهه خوبی میان دیگر استادان برخوردار نیست.

سرپرست

سرپرست (The Seneschal) بر اساس اکثریت آرای استادان بزرگ به صورت سالانه انتخاب می شود. وظیفه سرپرست، اداره سیتادل است. بیشتر استادان بزرگ آن را یک وظیفه بیهوده می پندارند که آنان را از پرداختن به پیشه اصلی خود باز می دارد.[۴]

فرهنگ و آداب و رسوم

سوگند استادان
ساخت زنجیر استادی - اثر Mike Capprotti. © Fantasy Flight Games
حلقه آهنین نشان دهنده مطالعه هنر جنگ است.

استادان آموزش خود در سیتادل را با عنوان نوآموز (Novice) آغاز می کنند. هنگامی که آموزش آنان آغاز شد و مهارت آنان در زمینه خاصی از علوم تشخیص داده شد، از آنان آزمونی به عمل می آید و در صورت قبولی، به آنان یک حلقه از جنس فلزی خاص به نشانه مهارت آنان در آن زمینه اعطا می شود. دانش آموزانی که حلقه ای کسب کرده اند، تا زمانی که زنجیر آنان تکمیل نشده است، دستیار (Acolyte) نامیده می شوند. این امر تا زمانی ادامه می یابد که فرد مطالعات وسیعی را در موضوعات متنوعی انجام دهد و به تعداد کافی برای ساخت یک زنجیر برای انداختن دور گردن، حلقه کسب کند. در این هنگام است که فرد سزاوار ارتقا یافتن به درجه استادی دانسته می شود. شب پیش از آن که دستیاران برای رسیدن به مقام استادی سوگند یاد کنند، آنان باید در یک تالار به تنهایی شب زنده داری کنند. به آنان تنها یک شمع شیشه ای سیاه داده می شود و جز آن مجاز به داشتن فانوس و یا هیچ نوع منبع نور دیگری نیستند. آنان باید تمام شب را در تاریکی مطلق به سر برند، مگر این که بتوانند شمع شیشه ای را روشن کنند.[۵]

زمزمه هایی بر این مبنی وجود دارد که استادان از قدرت و سلطه بسیار بیشتری نسبت به آن چیزی که نشان می دهند، برخوردارند. استاد بزرگ ماروین درباره نقش آنان در نابودی اژدهایان خاندان تارگرین به آنان سوءظن دارد. به نظر می رسد بیشتر استادان قاطعانه مخالف باور به جادو و اثر آن بر وستروس هستند.

زنجیر گردن بند

زنجیر گردن بند استادان نشان دهنده این است که آنان در خدمت خود نیستند، بلکه خادمان همه مردم وستروس به شمار می آیند. زنجیر از حلقه های متعددی از انواع مختلف فلزات ساخته شده است. این زنجیرها از هر نوع فلزی که بشر می شناسد ساخته می شوند، اما تقریبا هیچ استادی تا کنون همه آنان را با هم در زنجیر خود نداشته است. استادان هیچ گاه زنجیر خود را از گردن باز نمی کنند، حتی هنگامی که می خواهند بخوابند.[۶]

بر اساس منابع نیمه معتبر، داشتن چندین حلقه با جنس یکسان نیز ممکن است.[۷]

از جمله این فلزات:

 • آهن سیاه (پرورش زاغ)
 • برنج
 • برنز (ستاره شناسی)
 • مس (تاریخ)
 • الکتروم[۸]
 • طلای زرد (اقتصاد)
 • آهن (هنر جنگ)
 • سرب
 • فولاد رنگ پریده (آهنگری)
 • مفرغ
 • پلاتین
 • طلای سرخ
 • نقره (پزشکی و درمان)
 • قلع
 • فولاد
 • فولاد والریایی (جادو و علوم خفیه) - تنها یک نفر از بین صد استاد حلقه ای از جنس فولاد والریایی دارد، چرا که مطالعه جادو از نظر بیشتر آنان کار بی ارزشی است.[۹]

پژوهش ها و مراقبت ها

مطالعات استادان

استادان عمدتا از طریق زاغ های نامه رسان با دیگران ارتباط برقرار می کنند. این زاغ ها به طور اختصاصی برای یک مسیر مشخص تربیت می شوند؛ به طور مثال برای نامه ای که قرار است به کسل بلک فرستاده شود، استاد از زاغی در قفس مخصوص کسل بلک استفاده می کند. یکی از وظایف معمول استادان، نگهداری از زاغ های سکونت گاه است. یک گونه خاص از زاغ های سفید هم وجود دارد که از گونه های معمولی بزرگ تر و باهوش تر هستند، و در سیتادل برای مکاتبات مهم به کار می روند. استادان همچنین مرتبا بر فصل ها نظارت می کنند؛ و هنگامی که فصل ها در حال تغییر هستند آنان زاغ های سفید را برای پخش کردن این اطلاعیه در مملکت می قرستند.[۱۰] استادانی که در زمینه ستاره شناسی مهارت دارند، اغلب آسمان را مشاهده کرده و صورت های فلکی را مطالعه می کنند. هنگامی که دنبال دار سرخ در زمان جنگ پنج پادشاه در آسمان ظاهر شد، استادان اولین کسانی بودند که متوجه حضور آن شدند.

اعضای شناخته شده

استادان بزرگ

استادان

دستیاران و نوآموزان

اعضای تاریخی

نقل قول ها

من هیچ وقت در طول زندگیم یک استاد نداشتم. فقط یک برادر داشتم.[۱۱]

—شهبانو دنریس تارگرین

اگه استادی نداشته باشی، معنیش اینه که به نتیجه منطقی نمیرسی.[۱۲]

—بانو باربری رایسول خطاب به تیان گریجوی

این که استادان فقط یک اسم دارن زیرکانه نیست؟ حتی اونایی که موقعی که وارد سیتادل شدن دوتا اسم داشتن؟ این جوری ما نمیتونیم بفهمیم اون ها در واقع کی هستن یا این که از کجا اومدن.[۱۲]

—بانو باربری رایسول خطاب به تیان گریجوی

منابع و یادداشت ها

 1. واژه سیتادل در واقع به معنی ارگ شهر و دژ نظامی است؛ اما در این جا به عنوان اسم خاص به کار برده می شود.
 2. یورش شمشیرها، فصل 12، تیریون.
 3. بازی تاج و تخت، فصل 20، ادارد.
 4. ضیافتی برای کلاغ ها، فصل 45، سمول.
 5. ضیافتی برای کلاغ ها، مقدمه.
 6. بازی تاج و تخت، فصل 41، جان.
 7. چنین گفت مارتین، 16 آپریل 2008
 8. آلیاژی از طلا و نقره
 9. نزاع شاهان، فصل 28، برن.
 10. نزاع شاهان، مقدمه.
 11. رقصی با اژدهایان، فصل 50، دنریس.
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ رقصی با اژدهایان، فصل 37، شاهزاده وینترفل (ریک IV).