خانه > مقالات > برین از تارث و تاریخچه شوالیه شدن در قرون وسطی

برین از تارث و تاریخچه شوالیه شدن در قرون وسطی

در قسمت «شوالیۀ هفت پادشاهی»، زمانی که جیمی لنیستر، برین از تارث را شوالیه کرد، همۀ ما قلباً تحت تأثیر قرار گرفتیم. این یک لحظه مهم برای هردوی آن‌ها بود و یک لحظه هیجان انگیز برای طرفداران.

این لحظه همۀ مارا شگفت زده کرد. بازی تاج و تخت یک داستان فوق العادۀ فانتزی با زمینه‌های شبه قرون وسطایی است. آیا واقعاً در تاریخ قرون وسطی هرگز زنی به مقام شوالیه رسیده است؟

مجله تایم با جوئل رولو کاستر (استاد تاریخ قرون وسطی در دانشگاه رود آیلند) در این‌باره مصاحبه کرده است. او تحقیقات زیادی روی شوالیه‌گری در طول تاریخ کرده است. همچنین خود او موفق به دریافت نشان شوالیۀ دولت فرانسه شده است.

اولین شخصیتِ واقعی که می‌توانیم او را با برین از تارث مقایسه کنیم، ژاندارک، شخصیت مشهور قرن ۱۵ است. که به عنوان قهرمانِ فرانسه مطرح شده است به خاطر سیمای فرشته گونش و همچنین برای فرماندهی لشگر فرانسوی و پایان دادن به محاصره اورلئان و پس از آن اسارت و سوزانده شدن در ۱۹ سالگی.

رولوکاستر در ابتدا نگاهی به مراسم شوالیه شدن در بازی تاج و تخت انداخته و آن را با آیینِ تاریخیِ شوالیه شدن در اروپا مقایسه کرده است. محققان، آثارِ کرتین دو تروا (شاعر فرانسوی در قرن ۱۲) که در ژانر آرتوری است را اولین توصیفات برای افرادی که شوالیه شده‌اند، می‌دانند. اصطلاح «dubbed» که برگرفته از لغت فرانسوی «adouber» است برای کسی که لقب شوالیه را با تماس شمشیر به شانه‌هایش دریافت می‌کند به کار می‌رود.

یکی دیگر از جنبه‌های جالب و قابل توجه آیینِ فرانسویِ شوالیه شدن، کولی (colee) است (یک سیلی به صورت). رولوکاستر هدف از این سیلی را این‌طور توضیح می‌دهد:

«کولی (colee) یک ضربه به صورت است. من این رو این‌طور به دانشجوهام توضیح می‌دم که قبل از هر چیز شما باید بتوانید دربرابر اون سیلی ایستادگی کنید. شما به عنوان یک شوالیه زانو می‌زنید و یک نفر شما را می‌زند و اگر شما نمی‌توانید مقاومت کنید، این نشان می‌دهد که شما قادر به مقاومت و ایستادگی نیستید. این وجهِ مردسالارانه و جسمیِ قضیه است ولی این مسئله یک وجهِ یادآوری هم دارد: الآن در اینجا من به تو سیلی می‌زنم و این آخرین باری است که یک نفر می‌تواند به تو سیلی بزند».

این ضربه (colee)، در طول زمان تکامل یافته و از یک ضربه فیزیکی به شکلِ سیلی، به شکلِ ضربۀ شمشیر به شانه‌های دریافت کننده، درآمده است. این همان سبکی است که در سریالِ بازی تاج و تخت، جیمی، عنوان شوالیه را به برین داد. ولی رولوکاستر اشاره کرده است:

«اگر این مراسم، آیین واقعیِ قرون وسطایی در قرن ۱۱ و ۱۲ بود، او (برین) باید سیلی می‌خورد»

کاری که در سریال بازی تاج و تخت انجام شد این بود که آیینِ تفویضِ عنوانِ شوالیه، توسط یک شوالیه بزرگتر برای یک شخصِ جوان‌تر اجرا شد. ولی اتفاقی که مثلاً در قرن ۱۳ می‌افتاد این بود که این مراسم در کلیسا انجام می‌شد و کشیش یا اسقف، مراسم شوالیه شدن را با ادای کلمات و عبارات مذهبی انجام‌ می‌داد. رولوکاستر توضیح می‌دهد:

«آن چیزی که ما در سریال بازی تاج و تخت دیدیم یک مخلوط درهم برهم بود. شوالیه‌ای یک شوالیۀ دیگر را منصوب کرد. ولی با استفاده از زبان مذهب»

رولوکاستر می‌گوید اینکه جیمی به مذهب هفت اشاره می‌کند، در لحن مشابهِ سخنان کشیشان و راهبان است که اغلب زبان لاتین را خیلی بد و ناآگاهانه صحبت می‌کردند و به صورت اتفاقی و ناآگاهانه از تعبیر زنانۀ عبارات استفاده می‌کردند. رولوکاستر می‌گوید:

«آن‌ها اشتباه می‌کردند و سهواً عبارات را به شکل زنانه تبدیل می‌کردند و این دقیقاً همان چیزی است که در سریال نشان داده شد. او (جیمی) گفت: به نام پدر و سپس به نام مادر.

این یک مراسمِ به شدت مردانه است که آن‌ها به آن جنبه زنانه هم دادند. آن‌ها از نظر زبانی به آن جنبۀ زنانه دادند… پدر و مادر.

همینطور از نظر شخصی که شوالیه می‌شود. چون همانطور که برین گفت هرگز یک زن شوالیه نمی‌شود. آن‌ها این مسئله را با مایه‌هایی از زبان طنز نمایش دادند و این سکانسی بود که کاملاً ژاندارک را در نظر من آورد»

ژاندارک کسی بود که خیلی از ذهنیت‌ها و تابوهای قرون وسطی را درهم شکست و برخلاف بعضی از زنان جنگجوی افسانه‌ای که لباس مردانه می‌پوشیدند و هویت واقعی خودشان را مخفی می‌کردند، ژاندارک هیچوقت هویت زنانه‌اش را مخفی نکرد. پس از دستگیر شدنش، اتهام‌های زیادی به او وارد کردند. از آن جمله پوشیدنِ هم لباس مردانه و هم لباس زنانه. گفتند کارهای او «مردان را از خود بی خود می‌کند» و او را درحالیکه به چوبۀ مرگ میخ کرده بودند، سوزاندند.

دنیای امروز، به عنوان شوالیه، بیشتر از اینکه به صورت یک امتیاز جنسیتی نگاه کند، به صورت یک نماد موفقیت نگاه می‌کند.

همۀ ما طرفداران سریال بازی تاج و تخت، با دیدن اینکه برین با احترام و تواضعِ جیمی، به رؤیای تمام عمرش رسیده است، به هیجان آمدیم.

ژاندارک تبدیل به یک نماد اسطوره‌ای شد و حتی در سال ۱۹۲۰، رسماً قدیسه شناخته شد ولی هرگز شوالیه نشد.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*