خانه > اخبار > سریال چرنوبیل با دریافت امتیازات فوق العاده، رکوردهای قبلیِ شبکۀ HBO را شکست

سریال چرنوبیل با دریافت امتیازات فوق العاده، رکوردهای قبلیِ شبکۀ HBO را شکست

سریال بازی تاج و تخت به پایان رسید ولی شبکۀ HBO با مینی سریال تاریخی و دیدنی چرنوبیل ثابت کرد که بدون بازی تاج و تخت هم می‌تواند بینندگان خود را شگفت زده کند. سریال چرنوبیل قبل از پایان سریال بازی تاج و تخت شروع شد و بازتاب مثبتی در بین بینندگان و منتقدان به دنبال داشت. طبق آمار مجلۀ ددلاین تاکنون کل قسمت‌های این سریال در مجموع ۸ میلیون بیننده داشته است. این آمار به اندازۀ یک تار مو با آمار ۸٫۱ میلیون بینندۀ کل قسمت‌های فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی فاصله دارد. اما با توجه به اینکه سریال چرنوبیل تنها ۵ قسمت داشته است و اینکه این سریال دوشنبه شب‌ها پخش می‌شد، آمار این سریال چشمگیرتر است. به طور سنتی شبکۀ HBO این زمان را به سریال‌هایی اختصاص می‌دهد که در موردشان اعتماد به نفس زیادی ندارد.

نکته‌ای که در این مورد خیلی جالب‌تر است، نحوۀ تماشای این سریال توسط بینندگان بود. ۵۲ درصد مخاطبان، این سریال را از طریق HBO GO، HBO NOW و سایر سرویس‌های استریمِ HBO تماشا کردند. که این آمار، رکورد ۴۶% بینندۀ سرویس‌های استریم که در اختیار اپیزود آخر سریال بازی تاج و تخت بود را شکست. واضح است که ما وارد دورانی شدیم که تماشای اپیزودهای جدید سریال‌ها درست در زمان پخششان و از طریق شبکه‌های تلویزیونیِ معمولی، اهمیت سابق را ندارد. حداقل این سریال با موضوع فاجعۀ هسته‌ای که در سال ۱۹۸۶ اتفاق افتاده است، این موضوع را به ما ثابت کرد.

سریال چرنوبیل از یک جنبۀ دیگر هم خیلی مهم بود و آن اینکه این سریال نشان داد که شبکۀ HBO در دوران پسا بازی تاج و تخت هم حرف‌هایی برای گفتن دارد.

کیسی بلویز، مدیر برنامه ریزی شبکه HBO گفته است:

«چرنوبیل نشان دادکه سریال‌های خوب مخاطب خودشان را پیدا خواهند کرد. خیلی خوشحالیم و افتخار می‌کنیم که مخاطبان، این سریال را از پلتفرم‌های خودمان دنبال می‌کنند.»

این سریال قطعاً طرفداران زیادی دارد. برطبق امتیازات IMDB که یکی از مراجع معتبر اینترنتی است، سریال چرنوبیل با بیش از ۲۰۰۰۰۰ نقد، امتیاز ۹٫۶ را کسب کرده است. این امتیاز، این سریال را در رتبۀ اول IMDB قرار می‌دهد. اگر چه به دلایلی نام این سریال در صفحۀ امتیازهای جمع آوری شده در کنار دیگر سریال‌ها ذکر نشده است. شاید به این دلیل که تعداد اپیزودهای این سریال به اندازۀ کافی نبوده است.

امّا یک رفتار غیرعادی هم از بعضی فعالان شبکه‌های اجتماعی دیده شد. بعضی از فعالان توییتر و اینستاگرام به محل وقوع فاجعه چرنوبیل هجوم بردند و عکس‌ها و اطلاعات زیادی را از آنجا به اشتراک گذاشتند. ولی باید اشاره کرد که خیلی از این توییت‌ها و عکس‌ها واقعاً مناسب و درست نبودند. بعضی از این تصاویر قدیمی بودند در حالیکه ادعا می‌شد که مربوط به الآن هستند و بعضی از آن‌ها با توجه به اینکه چرنوبیل مکان وقوع یک فاجعۀ انسانی بوده است، توهین آمیز و بی ادبانه بودند.

کریگ مازن کارگردان سریال چرنوبیل در توییتی به بازدیدکنندگان محل وقوع این فاجعه توصیه کرده است که نسبت به آسیب دیدگان و کشته شدگان این حادثه بی توجه نباشند و در بازدیدشان از آنجا رفتار سبک نداشته باشند.

«این خیلی عالی است که سریال چرنوبیل از HBO باعث رونق گردشگری و سفرهای علاقمندان به منظقۀ وقوع حادثه چرنوبیل شده است ولی من عکس‌هایی که هر روز منتشر می‌شوند را دیدم. اگر شما از آنجا بازدید می‌کنید، لطفاً به خاطر داشته باشید که در آنجا یک تراژدی وحشتناک اتفاق افتاده است. با احترام به کسانی که در این فاجعه آسیب دیده‌اند و یا قربانی شده‌اند، به خودتان احترام بگذارید.»

در هرحال این سریال مخاطبان را درمورد اتفاقات فاجعۀ چرنوبیل علاقمند کرد و این واقعاً عالی بود. در ضمن آیا شما می‌دانستید که کریگ مازن قبل از سریال چرنوبیل به خاطر همکاری با مجموعه Scary Movie و مجموعۀ خماری (Hangover) مشهور بوده است؟

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*