خانه > مقالات > آیا تیریون در شورای انتخاب پادشاه دربارۀ برن دروغ گفت؟ آیا ممکن است در کتاب شخصیت برن جنبۀ شیطانی پیدا کند؟

آیا تیریون در شورای انتخاب پادشاه دربارۀ برن دروغ گفت؟ آیا ممکن است در کتاب شخصیت برن جنبۀ شیطانی پیدا کند؟

فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت با پادشاه شدن برن استارک البته به لطف تیریون به پایان رسید. ولی آیا آن‌ها چیزی را پنهان کردند؟ آیا تیریون دروغ گفت؟

این اتفاق یک پیچشِ داستانی بزرگ بود که کمتر کسی انتظار آن را داشت که در واقع توسط یک شخصیت خسته‌کننده و مرموز و شاید هم کمی از خود راضی یعنی برن انجام شد. زمانی که تیریون از او پرسید که آیا او تاج و تخت سلطنت را قبول خواهد کرد، برن استارک جواب داد:

«پس فکر می‌کنی برای چه این همه راه را تا اینجا آمده‌ام؟»

احتمالاً با یک بشکن و سر تکان دادن موافقت خود را اعلام کرد.

تیریون این نقشه را با وعدۀ اینکه این نوعی از سلطنت انتخابی است به جای موروثی، به دیگر حاضرانِ در شورا، قبولاند که در واقع بخش کوچکی از لردها در آن جلسه حاضر بودند که اکثر آن‌ها استارک‌ها و حامیان آن‌ها بودند.

در عین حال، برن، کلاغ سه چشم هم هست (در کتاب‌ به عنوان زاغ سه چشم مطرح شده). این موضوع دو معنای مهم دارد. اولاً اینکه او می‌تواند گذشته، حال و آینده را ببیند. قطعاً این توانایی بسیار مفید است تا او بفهمد چه کسانی انگیزۀ تصاحب تاج و تخت را داشته یا دارند؟ چه کسانی در واقع دوست داشتند که آن‌ها صاحب تاج و تخت باشند و نمی‌خواستند آن‌را از دست بدهند و چه تصمیمات و صحبت‌هایی علیه او دارند؟ او از بزرگترین دلبستگی‌ها و انگیزه‌های افراد آگاه است.

این یک مسئلۀ بزرگ است و از زمان پادشاهی برن تا مرگ او وجود خواهد داشت. خب! آیا می‌دانید زاغ/ کلاغ سه چشم قبلی چند سال عمر کرد؟

در کتاب‌ها گفته شده که در ابتدا سِر بریندن ریورز، زاغ سه چشم بوده است که تاحدی از جنبۀ پیشگویانه، زاغِ خونین خوانده می‌شود. او پسر حرامزادۀ اگان تارگرین چهارم و معشوقه‌اش ملیسا بلک‌وود بود و در سال ۱۷۵ پس از پیروزی اگان فاتح متولد شد.

پس از سال‌ها دسیسه چینی، او به دیوار تبعید شد و در سال ۲۳۹ پس از پیروزی اگان به عنوان لرد فرماندۀ نگهبانان شب انتخاب شد. او در سال ۲۵۲ پس از پیروزی اگان در حین مأموریت گشت‌زنی ناپدید شد. در این زمان او ۷۷ ساله بود و به طور تعجب برانگیزی سالم و قوی بنیه بود.

او بیشتر عمر خود را در ترس سپری کرد چون او مظنون به جادوگری بود. او در زمان ایریس تارگرین اول، دستِ پادشاه بود.

در داستان کوتاهِ شوالیۀ مرموز از مارتین، دانکنِ بلند قامت در افکارش با خود می‌گوید:

«لرد بریندن ریورز (زاغ خونین) چند چشم دارد؟ این واقعاً یک معماست. او هزار و یک چشم دارد.

بعضی‌ها ادعا کرده‌اند که دستِ پادشاه جادوهای سیاه را آموخته است و می‌تواند تغییر چهره بدهد، می‌تواند شبیه یک سگ تک چشم بشود و حتی تبدیل به غبار شود. گلۀ گرگان گرسنه دشمنان او را تکه و پاره می‌کنند. کلاغ‌ها و لاشخورها برای او جاسوسی می‌کنند و رازهای پنهان را در گوش او زمزمه می‌کنند.»

بنابراین می‌توان گفت که این تصورات در واقع اولین تجلی‌های قدرت‌های سبزبینیِ او بوده است. قدرت‌هایی که او بعداً به برن انتقال داد. برن استارکی که احتمالاً از زاغ خونین هم قدرتمندتر باشد.

برن در سال ۲۹۰ پس از پیروزی اگان متولد شد. در این زمان، بریندن ریورز زاغ سه چشم است و ۱۱۵ ساله است.

پسربچۀ استارک زمانی که آخرین سبزبین[۱] را در غارش ملاقات کرد حداقل ۱۰ ساله بود. لیف، یکی از فرزندان جنگل، به برن گفت که «او بیش از محدودۀ فانیِ خود زندگی کرده است». در این زمان او حداقل ۱۲۵ ساله بوده است.

بریندن ریورز تنها پیش از اینکه خیلی پیر بشود به معنای واقعی از قدرت‌هایش بهره برد. اگر برن بتواند نیروی حیاتیِ زندگانیِ زمین را به همان شیوه به‌دست آورد آیا می‌تواند عمر طولانی‌تری داشته باشد؟ برای چه مدت او می‌تواند تخت پادشاهی را حفظ کند؟ احتمالاً تمام کسانی که در زمان جلوس او بر تخت پادشاهی زنده بوده‌اند، مدت‌هاست که مُرده‌اند و او احتمالاً به صورت بالقوه حدود یک قرن فرصت دارد تا سلطنتش را تثبیت کند و با استفاده از قدرت‌هایش، هر مخالفی را سرکوب کند. زمانی که سرانجام نوبت به انتخاب پادشاه جدید رسید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برن تا چه حدی به دنبال تأثیر گذاشتن بر آن است؟ تا چه حدی می‌تواند بر آینده تأثیر بگذارد؟

اولین ملاقات برن استارک و تیریون

یکی دیگر از دلایلِ تیریون برای قبولاندنِ نظام جدید سلطنت انتخابی و برن به عنوان پادشاه به دیگران این بود که برن نمی‌تواند فرزندی داشته باشد. اما چطور کسی می‌تواند از این موضوع مطمئن باشد؟

در واقع شاهدِ این موضوع از افکار ند استارک در کتاب در مورد فرزند فلج شده‌اش گرفته شده است:

«او دیگر هرگز نمی‌تواند در کنار گرگش بدود. او با اندوهِ عمیقی که وصف آن با کلمات غیر ممکن است به این موضوع فکر می‌کرد. او هیچ‌وقت نمی‌تواند با زنی باشد یا فرزند خودش را در آغوش بگیرد.»

آیا ند از پزشکی سر در می‌آورد؟ شاید استاد بزرگ این را به او گفته باشد. ولی برن در زمان آن حادثه پسربچۀ خیلی کوچکی بوده است و این غیر ممکن است که دقیقاً با اطمینان بگوییم که در آینده چه اتفاقی می‌افتد. فلج شدن لزوماً مانع صاحب فرزند شدن نمی‌شود. از آن زمان چه شواهدی برای این موضوع در کتاب یا سریال وجود دارد؟

بریندن ریورز (زاغ خونین) حداقل ۱۲۵ سال عمر کرد

اما شاید با توجه به اینکه برن، دلبستگی‌های دنیوی مثل سایر انسان‌ها ندارد، به اهداف والاتری بیندیشد.

شاید هم نه! و اگر او فرزندی داشته باشد قطعاً همه چیز تغییر خواهد کرد. به‌خصوص با فرصت زیادی که او در اختیار دارد همۀ حرکات و احتمالات را در جهتِ موردنظرش تنظیم خواهد کرد.

نگران کننده‌ترین مسئله درمورد او مأموریت جدیدش یعنی ردیابی دروگون است. آیا این کار فقط برای این است که او مواظبِ اژدها باشد و مطمئن شود که او برنمی‌گردد؟ یا اینکه برن برنامۀ پنهانیِ دیگری دارد که فقط برای او در مقابلِ دیگران منفعت دارد؟

آیا تیریون از این احتمالات باخبراست؟ و آیا او نسبت به این موارد نگران است؟ اگر براساس بینش و دوراندیشیِ ضعیف و غیرعادی که در خلال فصل هشتم از او دیدیم، قضاوت کنیم باید بگوییم که بعید است.

آیا هیچ‌کدام از این فرضیه‌ها در کتاب اتفاق می‌افتد؟

دوست داریم باور کنیم که برن یک پادشاه بی عیب و نقص و نوع دوست و فداکار است. در غیر این صورت با بازی تاج و تخت دیگری مواجه هستیم و برن تنها تاج و تخت خودش را ایجاد کرده است و شاید سلسلۀ جدیدی …..

 

[۱] سبزبین‌ها افراد دانا و خردمندی بودند که رهبری فرزندان جنگل را برعهده داشتند. آن‌ها دارای قدرت‌های جادویی مثل قدرت طبیعت، قدرت پیشگویی رؤیاها، وارگ کردن و .. بودند

۱۹ دیدگاه

 1. پیش به سوی برادر بزرگ و اسکای نت و ایلومیناتی دنیای نغمه . نتنها مردم وستروس بلکه تمام جهان نغمه قراره قرنها از دست برن خداگونه زجر بکشن . صدام های زیادی را خواهد ساخت بهشون انگیزه و سلاح میده بعد جنگ علیه ترور راه میندازه و دوباره از اول . هرم و چشم اینطوری کار میکنه

 2. سلام لطفا بهم بگید چطور میتونم کتاب یاpdfجلد چهارم و پنجم گیر بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطف میکند?

  • دوست عزیز با مراجعه با سایت winterfell.ir جلد چهارم ضیافتی برای کلاغ ها را دانلود کنید گه قیمتش ۲۹۵۰۰ است ترجمشون خوبه فقط جاهای جنسی رو کمی با سانسور توضیح داده ولی جوری نیست که به متن لطمه بخوره راستی کتاب سوم اولیت کار ترجمه این سایته است که رایگانه و لینکش داخل همه ای سایت ها هست و کتاب پنجم هم دارن فصل به فصل ترجمه می کنند که اون هم پولی هست و تا الان تا فصل ۲۷ رو ترجمه کردند و در مجموع ۷۳ فصل دارد و در انتها باید بگم که ترجمه این تیم به مراتب از ترجمه های چاپ شده موجود در کتاب فروشی ها وفادارتر به متن اصلی است

 3. اصلاح : کتاب سوم اولین ترجمه سایته

 4. سلام می خواستم مواردی رو که ذکر میکنم تو پادکست های بعدی که میذارین در موردشون بحث کنید چون خیلی ذهن منو درگیر کرده اولین مورد در مورد جادو ی وایت واکر هاست مخصوصا نایت کینگی که تو سریال دیدیم می خواستم ببینم آیا ماهیت جادو در دنیای مارتین عملکردی شبیه نیرو های طبیعت در دنیای واقعی خودمون داره مثلا با نابودی نایت کینگ در قسمت ۳ فصل ۸ ما دیدیم همه ی وایت واکر ها و ارتش مردگانش نابود شدند منظور اینه که جادو ی شاه شب برد ویا محدوده ی خاصی رو در بر میگیره عین نیرو های مغناطیس و جاذبه که هر چه قدر دور بشیم تاثیرش به مراتب کمتر و کمتر میشه اگه همین خصلت رو برای جادو مد نظر بگیریم به نظرم همه ی وایت واکرها از بین نرفتن و هنوز ۱۰۰ بچه ی کرستر هنوز در سرزمین های همیشه زمستان باشن و تو خواب زمستانی…..البته به ظاهر تو سریال تو کتاب خیلی مسئله پیچیدهست
  مورد دوم آینده بینی نایت کینگه نشانهاش تو سریال هست یکی از مهم ترین نشانه هاش همون نمادی که با جسد ند آمبر درست کرد دقیقا میدونست اینها میان به اون محل در مورد بریک و شمشیرش به احتمال زیاد میدونست به خاطر همین اون میخواست که جسد به آتیش کشیده بشه و اینطوری پیام خودشو برسونه به اون نفراتی که اونجا هستن … در مورد ماهیت نماد نمیدونم ولی با دست های خونی و به آتش کشیدنشون (آتش و خون) شعار تارگرین ها …چه منظوری رو میخواست برسونه ویا اینکه مخاطب اون نماد بریک و تورموند و اد بودند ویا مخاطب اون نماد ها بیننده ها بودند از طرف تهیه کنندگان که تو اسپین آف مشخص میشه امیدوارم راجبش بحث کنید باقی موارد بعدا تا بعد

  • درباره جادو در جهان نغمه قبلا در پادکستها صحبت شده اما درباره سریال توجه شما را به دو نمونه از سخنان دی اند دی جلب میکنم که درباره کشته شدن رگال گفتند دنی یادش رفته بود که ناوگان آهنینی هم وجود داره! و درباره سوزانده شدن تخت آهنین توسط دروگون گفتند که چون تخت تیز بوده دروگون خیال کرده که مادرش توسط تیزی‌های تخت کشته شده! منظور این که با این منطق جالبی که پت و مت ازش تبعیت میکنند، شما زیاد انتظار نداشته باش که بتونی پاسخ چندان درخور و جالبی برای پرسشهات در چنین سریالی بیابی.

 5. با تشکر از سایت خوبتون
  مطلب جالبی بود واقعا
  ولی برای بچه دار نشدنش کاملا واقعیت داره اون هیچ وقت نمیتونه بچه دار بشه این کاملا از دید علم ثابت شده که قطع نخاط هیچ وقت بچه دار نمیشه.

 6. من اون فصل های ابتدایی از برن خیلی خوشم میومد. ولی از وقتی تبدیل به کلاغ سه چشم @##$#$_)- شد، ازش متنفر شدم.
  امکان داره سریال سری دومی داشته باشه؟
  می دونم سؤال احمقانه ایه. ولی اگه میشه جواب بدین.

  • بله ممکنه در آینده دوباره سریال‌هایی از مجموعه نغمه یخ و آتش مارتین ساخته بشه.
   ضمن اینکه سریال خاندان اژدها که درباره خاندان تارگرین هست، در حال ساخته.

  • دوست عزیز خودت چی فکر میکنی؟ به نظرت با این بازخوردی که سریال در نهایت پیدا کرد اگر خود شما تصمیم‌گیرنده بودی ریسک ساختن سری دوم این سریال را می‌پذیرفتی یا نه؟

   • داری از بازخورد حرف میزنی؟ از بازخورد فصل ۸ ؟ مثلا به نظر شما فصل ۸ چه بازخوردی داشته؟

    دوست عزیز من
    تو هیچ میدونی که چه شاهکار عظیمی رو نشستی مفت و مجانی نگاه کردی؟!!!

    حرفم فقط روی فصل هشته ها ، نه فصلهای دیگه

    تو هیچ میدونی چه اثر به یاد ماندنی و خارق‌العاده ای رو نگاه کردی !

    اصلا حواست هست

    فقط همین فصل ۸ رو با اثرات دیگه‌ای که داره منتشر میشه در حال حاضر مقایسه کن ، بعد بیا اینجا از بازخورد حرف بزن

 7. به نظر من هم فصل هشت فصل بدی بود. اما دوباره نمیشه گفت اون قدر افتضاح بود که اگه سری دومی ساخته بشه با شکست مواجه میشه.

 8. ممنونم بسیار عالی بود!
  ساعت ها فکر کردم و میکنم چظور ممکنه؟!
  فصل آخر نمیتونه پایان درستی باشه …متناقضه
  خیلی چیزا باهم
  به نظرتون نیست؟!

  • همه چیزش متناقضه

   برن استارک اگه میتونه آینده رو ببیینه و به دنریس درباره نقشه دزدیدن یک سرباز مرده تیریون و آیرون فلیت هشدار نداده نمیتونه شخصیت مثبتی باشه

 9. سلام
  چرا برای فصل هشتم پادکست ندارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*