خانه > مقالات > آیا برندون فلج پادشاه خوبی می‌شود؟! 

آیا برندون فلج پادشاه خوبی می‌شود؟! 

قسمت آخر سریال بازی تاج و تخت صحنه‌های تکان‌دهنده‌ی بسیاری داشت که البته هیچکدام به اندازه‌ی به دست گرفتن پادشاهی شش اقلیم توسط برندون استارک شوکه‌کننده نبود. (شمال با درخواست سانسا استارک جدا شد و او ملکه شمال گردید.)

برای شخصیتی که دقیقاً دو قسمت قبل هیچ میلی به فرمانروایی بر وینترفل نیز نداشت، این اتفاق بسیار عجیب بود.

شما چه حسی در این مورد دارید؟

البته در نظر اول برن انتخاب بسیار خوبی به نظر آمد و عالم‌ترین فرد در بین انسان‌ها بود.

برن در واقع از تمام انسان‌های دیگر عاقل‌تر و داناتر است و این موهبت‌ها به برن توانایی گرفتن تصمیم‌هایی درست را می‌دهد که کمترین مشکل را ایجاد می‌کنند.

از لحاظ احساسی هم او بالاتر از هر فرد دیگری است، می‌توان گفت او هیچ وابستگی احساسی‌ای ندارد و همین می‌تواند باعث شود تصمیماتی که می‌گیرد بدون اشکال باشند.

از لحاظ دیگر او می‌تواند مانند شخصیت فیلم دکتر قهرمان بشود.

این دکتر یک شخصیت قهرمان در کمیک بوک است که قدرت بسیار زیادی دارد و حد و مرز قدرت او مشخص نیست او می‌تواند هم گذشته و هم آینده را ببیند. برای او زمان بسیار طولانی‌تر است و همین باعث می‌شد او مشکلات نزدیک‌تر را متوجه نشود و تماماً به فکر مشکلات آینده و دورتر با‌شد، و برن هم به به‌نظر می‌رسد ممکن است همین مشکل را داشته باشد.

برای مثال او ممکن است یک جنایتکار را به این دلیل که در ۱۵ سال آینده تعداد زیادی از مردم را نجات خواهد داد ببخشد و او را اعدام نکند این می‌تواند تصمیم بسیار منطقی و خوبی باشد که با گرفتن آن برن می‌تواند مسئله‌ای را حل کند که فقط خودش متوجه آن است، ولی از دیدگاه خانواده‌های قدرتمند و قدیمی که قدرت پیش‌بینی برن را ندارند این تصمیم چندان منطقی و درست به نظر نخواهد آمد.

فرمانروایی که پیوند زیادی با زمان حال ندارد و بیشتر در آینده و گذشته سیر می‌کند ممکن است در نظر خیلی از لردها و خانواده‌های قدرتمند درست و مطمئن به نظر نرسد.

در نظری دیگر بی‌احساس بودن برن می‌تواند بسیار مفید باشد. همان‌طور که استاد ایمون گفت: «عشق مرگ وظیفه است.» اگر برن هنوز قادر به دوست داشتن کسی باشد او اجازه نخواهد داد آن فرد و احساسش به او، تأثیری در تصمیم‌هایش داشته باشند. 

بسیار سخت است تصور کردن برن در کنار دختر یکی از خاندان‌های قدیمی و قدرتمند که باید در حال ریختن نقشه جنگ باشد یا شروع به سوزاندن مردم کند آن هم صرفاً به این دلیل که از آن لذت می‌برد. یا از بین بردن یک شهر چون مردن یکی از دوستانش را دیده بود. برن با هر موقعیت و هر چیزی کاملاً منطقی برخورد خواهد کرد.

می‌رسیم به ناتوان بودن برن برای داشتن فرزند و همچنین وارث که در واقع می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.

مثال‌های بی‌شماری در دنیای واقعی و دنیای نغمه وجود دارد که ثابت می‌کنند «خون» بدترین معیار برای انتخاب پادشاه است.

می‌توان جافری براتیون و اریس تارگرین «شاه دیوانه» را مثال زد که با به ارث بردن پادشاهی از پدرشان منجر به یک فاجعه شدند.

در عین حال مراسم انتخاب پادشاه برای تخت آهنین مانع از انتخاب فرزند پادشاه نمی‌شود.

در نتیجه می‌توان گفت برن می‌تواند انتخاب خوبی باشد، که البته در طولانی مدت توانایی پیش‌بینی او و نداشتن وابستگی‌های احساسی می‌تواند باعث شود تصمیماتی بگیرد که مشاورانش متوجه دلیل‌ها نشوند.

۱۱ دیدگاه

 1. با سلام .

  در مورد خون باید یک نکته را متذکر شوم ؛ هم جفری باراتیون حاصل زنای با محارم بود و هم تارگرین ها عمدتاً از این طریق به دنیا آمده بودند . مارتین با زبان بی زبانی می خواهد بگوید این عمل شنیع تا چه حد روی ژن و روحیه مولود تاثیر منفی می گذارد .

  • محض اطلاعتون تارگرینها حاصل زنای با محارم نبودند بلکه حاصل ازدواج با محارم بودند.
   در کنار جافری، تامن و میرسلا هم بودند که درست مانند جافری حاصل زنای با محارم بودند اما هیچکدوم از صفات منفی جافری را نداشتند.
   آقای مارتین اگر بخواد چیزی بگه از کسی ترس و رودرواسی نداره و به صراحت میگه و نیاز به زبان بیزبانی (به تعبیر شما) نداره.

 2. سلام من کتاب چهارم و پنجم رو به صورت کاغذی خریدم ولی هنوز به خاطر کنکور نتونستم کتابارو بخونم حدس میزدم که یه مقدار سانسور داشته باشن اما جایی جایی خوندم که سانسور باعث شده کتابها خیلی بدردنخورباشن و تحریف خیلی زیادی داشته باشن کسی دربارش چیزی میدونه راسته؟

  • متاسفاته شما به صورت افقی رفته توی پاچتون دوست عزیز
   با تچکر از عوامل مترجم

  • سانسور داره ولی در حدی نیست که نتونی بفهمی چه اتفاقی میفته
   سانسور جلد اول از بقیه جلد ها بیشتره کتاب آخر هم کمتر از کتاب اول سانسور داره

 3. احمقانه ترین پایان پادشاهی برن بود
  شاید بهتر بود اصن کسی رو پادشاه نمیکردن حالا که زدن به احمقانه ترین شکل ممکن پایتخت رو ترکوندن

 4. احمقانه تر هیئت دولتش بود . چندتا نادون دور یک میز

 5. یک نکته : آخرین کلاغ سه چشم هزاران سال عمر کرد . پس احتمال این وجود داره که برندون به عنوان کلاغ سه چشم هم عمری طولانی داشته باشه

 6. محمدرضا چشمک

  هزاران سال نه .کلاغ سه چشم اول فرزند ایگان نالایقه که حدودی صدو اندی سال قبل از شروع سریال بدنیا اومده پس خیلی هم پیر نیست شاید حدود بیست سال پیر تر از استاد ایمون . نکته بعدی فلج بودن برنه که کلن عمرشو کم می‌کنه در ضمن کلاغ سه چشم سالها از یه درخت قلب انرژی می‌گرفته اما برن مجبوره غذا بخوره با این حساب شاید اگه بخت یارش باشه پنجاه سال حکومت کنه . قد ملکه انگلیس

  • کدوم ملکه انگلیس؟ انگلیس ملکه زیاد داشته. اگر منظورتون ملکه فعلی انگلیس باشه (که احتمالا منظورتون همین هست) ایشون از ۱۹۵۲ تا حالا ملکه بوده یعنی ۶۷ سال.

 7. محمدرضا چشمک

  اره . دیگه چه فرقی می‌کنه حکومت کنه یا نه . این دفتر بسته شد .حیف وقتی که گذاشتیم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*