خانه > مقالات > تغییرِ به جا طرفداران را دلخور نمی‌کند!

تغییرِ به جا طرفداران را دلخور نمی‌کند!

مقایسه‌ی تغییرات در دو روایت «نبرد برادران کارگایل» و «خون و پنیر»

اگر اپیزود دوم را تماشا نکرده‌اید، ادامه‌ی این متن را نخوانید.

در اپیزود اول ما شاهد یکی از مهمترین رویدادهای رقص اژدهایان بودیم که در واقع آغاز رسمیِ جنگ به حساب می‌آمد. خون و پنیر برای گرفتن جان پسری در برابر جان لوسریس فرستاده شده بودند.

تفاوت‌های فاحش میان این روایت با روایت کتاب، باعث انتقاد طرفداران شده بود. چه سیاه و چه سبز، معتقد بودند که روایت کتاب آنقدر ترسناک بود، که روایت سریال خنده‌دار به نظر می‌آمد. هر چند صدای دلخراشی که مخاطب شنیده بود، به اندازه‌ی کافی دردناک بود.

اما… طرفداران با تغییری که در دیگر تراژدی این فصل، نبرد برادران کارگایل، ایجاد شده، مشکلی نداشتند و حتی آن را یکی از بهترین صحنه‌های تاریخ تلویزیون می‌دانند.

و اما روایت نبرد برادران گارگایل در کتاب چگونه بود؟

در حقیقت دو روایت وجود دارد: یکی اینکه هر دو برادر در نبرد زخم‌های بسیاری برداشته و با ابراز عشق به یکدیگر جان سپردند؛ و دیگری اینکه سر اِریک به شدت مجروح شد و چند روز بعد و حین نفرین برادرش در بستر درگذشت. در هیچ‌یک از روایت‌ها «خودکشیِ اِریک» مطرح نشده است.

اما چرا این تغییر خوشایند طرفداران بوده است؟

در سکانس خون و پنیر، آن دسته از طرفداران که کتاب را مطالعه کرده بودند و یا دست کم از این صحنه آگاه بودند، شاهد تعلیقی در داستان به آن معنا نبودند. چرا که تنشی را که انتظار آن را داشتند، شاهد نبودند. اما در مورد سکانس نبرد برادران کارگایل این تنش وجود داشت و از طرفی، طرفداران غافلگیر شدند. هیچکسی توقع نداشت سر اِریک جان خود را بگیرد.

اتفاق مشابهی در مورد «عروسی خونین» در سریال بازی «تاج و تخت» نیز رخ داده است. عروسی خونین در سریال تغییرات زیادی کرده و در کتاب قربانیان کمتری دارد، اما همچنان مورد پسند طرفداران است.

در نهایت، لازم به ذکر است که سکانس «خون و پنیر» با پخش اپیزود دوم و لمس عواقب بعدی آن، کمی بیشتر در بین طرفداران جا افتاد، اما به نظر نمی‌آید که طرفداران هرگز تیم‌ تولید را بابت آن ببخشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*