زمستان در راه است (سریال)

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
زمستان در راه است
سریال بازی تاج و تخت
Sean Bean as Eddard Stark.png
قسمت فصل 1، قسمت 1
قسمت ها (لیست)
→ بعدی قبلی ←
«راه شاهی» «نمای کلی فصل 1»

"زمستان در راه است"اولین قسمت سریال فانتزی-قرون وسطایی "بازی تاج و تخت" است. این قسمت به مدت 62 دقیقه و در 17 آپریل 2011 به نمایش گذاشته شد.نویسندگان این قسمت "دیوید بنیف" (David Benioff) و "دی.بی.وایس" (D.B.Weiss) بودند که این اثر را از روی کتاب اول مجموعه مارتین با همین نام بازنویسی کردند.موسیقی قسمت توسط "رامین جوادی" تنظیم و خود قسمت توسط "تیم ون پتن"(Tim Van Patten) کارگردانی شد. به عنوان اولین قسمت،مدت طول آن به معرفی شخصیت های اصلی داستان پرداخته شد.ولی قسمت بیشتر روی خانواده استارک و چگونگی درگیر شدن آنها با مسائل سلطنتی متمرکز است.

موضوع اصلی

نگهبانان در حال ترک دیوار

در شمال

اپیزود با سه سرباز نگهبان شب که در بالای دیوار دنبال وحشی ها هستند شروع می شود. آن ها پس از پیدا کردن اجساد ناقص، توسط وایت واکر ها غافلگیر شدند. دو نفر از آن ها کشته شدند. در حالی که جوان ترین آن ها با رضایت وایت واکر ها توانست فرار کند. به دنبال آن استارک های وینترفل معرفی شدند. لرد ادارد استارک(Eddard Stark) "ند" مطلع شد که فراری نگهبان شب دستگیر شده است. نگهبانان شب سوگند خورده اند که هیچوقت پست خود را ترک نکنند، مگر با مجازات مرگ. لرد استارک با خود وارثش راب استارک، جان اسنو(Jon Snow) پسر حرامزاده اش و برن استارک(Bran Stark) پسر 10 ساله اش را آورد تا شاهد مراسم اعدام باشند. در طی بازگشتشان آن ها به توله های یک دایرولف مُرده مواجه می شوند. با توجه به این که دایرولف نشان خانوادگی آن ها است، به تعداد فرزندان توله وجود دارد. حتی یک توله ی زال برای جان، که آن ها توله ها را با خود به وینترفل بردند. لیدی کتلین استارک(Catelyn Stark) به همسرش ند می گوید که یک کلاغ با خود نامه ای آورده است که در آن مرگ جان آرین (Jon Aryn) (دست پادشاه و مربی ادارد) را خبر داده است. همچنین در نامه گفته شده است که شاه رابرت براتیون (Robert Baratheon) به وینترفل می آید. درباریان به وینترفل می آیند، در حالی که رابرت به دوست قدیمی اش ند می گوید که اون به کسی اطمینان ندارد. اون تصمیم میگیرد که ند را به عنوان دست پادشاه جدید منسوب کند. اون پیشنهاد می دهد که با ازدواج دختر ند، سانسا استارک (Sansa Stark) و شاهزاده جافری براتیون (Joffrey Baratheon) وارث تاج و تخت، پیوند دو خانواده را محکم کند. در شب کتلین یک پیام نگران کننده از خواهرش، بیوه ی جان آرین دریافت می کند. او مظنون است به اینکه جان آرین توسط لنیستر ها کشته شده است. ند در ابتدا نسبت به این مقام بی میل است، ولی بالاخره برای محافظت از دوست قدیمی اش این مقام را می پذیرد. در یک جای متروکه در وینترفل، برن در حال بالا رفتن از دیوار است. که می بیند ملکه سرسی (Cersei) با برادر دوقلو اش جیمی (Jaime) رابطه ی جنسی دارد. به منظور پنهان ماندن این رابطه، جیمی پسر را از پنجره به بیرون پرتاب می کند.

آنسوی دریای باریک

کال دروگو قبل از دیدار با دنریس

شاهزاده ی تبعید شده ویسریس تارگرین (Viserys Targaryen) در حال توطئه برای سرنگونی شاه رابرت و باز پس گرفتن تخت پدرش است. به این منظور او ترتیبی برای ازدواج خواهرش دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) با ارباب اسب ها کال دروگو (Khal Drogo) در ازای ارتشش داده است. دنریس از او می ترسد ولی برادرش او را مجبور به ازدواج می کند. در جشن عروسی به دنریس دو هدیه ی خاص داده شد. اولین هدیه کتاب هایی از هفت فرمانروایی بودند که توسط سر جوراه مورمونت (Jorah Mormont)، شوالیه ی تبعیدی که به تارگرین ها قسم خورده است، پیش کش شد. دومین هدیه سه تخم اژدها توسط ایلیریو ماپتیس کسی که در صورت گرفتن ازدواج نقش داشت. بعد از مراسم دروگو لباس های دنریس را از تن او خارج می کند در حالی که او گریه می کند، او را به زمین هل می دهد و در اینجا اپیزود به پایان می رسد.

دریافت

Ratings

اولین قسمت بازی تاج و تخت در نمایش اولیه خود 2.2 میلیون بیننده داشت.و در باز پخش خود در همان شب توانست 2 میلیون بیننده دیگر به دست آورد.و روز بعد 6 بار دیگر توسط HBO به نمایش در آمد که 1.2 میلیون بیننده دیگر به دست آورد.تا پایان هفته این قسمت 6.8 میلیون بیننده داشت.در 18 آپریل یک روز بعد از نمایش اول،این قسمت در انگلستان و ایرلند توسط شبکه Sky Atlantic پخش شد که 750،000 بیننده داشت که در آن شبکه یک رکورد بود.

نکات

 1. این اپیزود حوادث فصول 1-7-9 و 12 از رمان اول را(مقدمه ، 2-1 برن ، دنریس 1-2 ، کاتلین 1-2 ادارد 1 و جان 1) پوشش می دهد.
 2. عنوان قسمت اول شعار خاندان استارک است که به طور گسترده برای بازاریابی مجموعه تلویزیونی ، کتاب ها و حتی سایر موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. یک گوزن مرده واقعی برای صحنه که در آن نوزادان دایرولف یافت می شوند مورد استفاده قرار گرفت.به دلیل بوی بد تفنی که گوزن در طول فیلم برداری از خود درست کرده بود بازیگران دست به اعتراض زدن و این گوزین رو از ان نقطه دور کردن.عنوان شده است که گوزن مدت دو روز در آن نقطه بوده تجزیه شده است.
 4. در صحنه ای که در ان استارک ها توله های دایرولف را پیدا می کنند اولین صحنه است که توسط جورج ار ار مارتین در اولین کتاب نغمه های یخ و اتش از سری رمان های خود نوشته است.اما در سریال به نظر می رسد که این فصل دوم کتاب است.چرا که " مقدمه " کتاب همان صحنه پیشاهنگان نگهبان شب بود است که توسط وایت واکرها مورد حمله قرار میگیرد.
  • مارتین گفته است : روزی که من کتاب رو شروع کردم حتی نمیدونستم چه کتابی مینوسیم ، بعد از سه روز تازه فهمیدم که این کتاب فانتزی هست.
  • این صحنه پیش بینی کل کتاب اول را در خود دارد.دایرولف (نشان خاندان استارک) است و شاخ شکسته گوزن و خود گوزن (نشان خاندان براتیون) است.هنگامی که ادارد استارک به همراه رابرت براتیون به کینگ لندینگ میرود و به دست پادشاه ارتقا پیدا میکند.رابرت در طی شکار می میرد و بعد ادارد استارک توسط وارث جوان براتیون ها جافری براتیون (که در حقیقت حرمزاده ای لنیستر ها میباشد) گردن زده می شود.
 5. محوطه وینترفل در اصل به طور معمولی محلی برای پارک خودرو و فروشگاه بوده است.بعد از تغییراتی به شکل یک محوطه کامل در می آید.
 6. لباس "Mark Addy's" آنقدر سنگین است که او نمی توانند به تنهایی از اسب پیاده بشود و پیاده شدن او به کمک سه نفر بوده است.بنابراین در ویرایش و تدوین فیلم با کاهش دور زمانی و درست کردن شروع پیاده کردن و سپس پرش او به زمین را شما میبینید.در کتاب پادشاه رابرت مرد بلند قدر تر می باشد.اما عملکرد Mark Addy's به نظر ساخته شده و با ابهت به نظر می رسد.
 7. سرداب وینترفل به طور معمول یک انبار شراب است و در قسمت بعد برای یک سلول در قلعه سرخ در بارانداز پادشاه مورد استفاده قرار میگیرد.
 8. دروازه وینترفل توسط کالسکه سرسی اسیب می بیند ، پس از ورود اعضای سلطنتی به حال تعمیر در می آید.
 9. در صحنه خدایان درخت وینترفل اب کنار ان با رنگ سیاه پر شده بود تا بیشتر تصاویر منعکس بشود.
 10. صحنه که در آن سکنی Illyrio's است در واقع اقامتگاه تابستانی رئیس جمهور مالت است.(بعدها از ان نیز برای نشان دادن با رد کیپ استفاده می شود).فیلم برداری در داخل ساختمان مجاز نبوده است.در کتاب اماده است که دارگو اولین بار دنریس را در یک مهمانی در خانه کشیش می بنید.در نسخه سریال تلویزیونی دارگو در اسب خود باقی می ماند و سپس می رود . این صحنه در کتاب رخ نمیدهد.
 11. صحنه های داخلی دنریس در حمام در مکان های مختلف ، در شهرهای مختلف انجا شده است.صحنه که از بالکن مناظر زیبا را نشان میدهد در واقع فقط یک نقاشی بود.برده حمام Pentoshi میس مالت (زن زیبایی مالت در سال 2006) بوده است.
 12. یکی از نشان های خاندان تارگرین داشتن چشمانی به رنگ بنفش است.در برخی از صحنه های اولیه در مالت امیلیا کلارک و هری لوید با استفاده از لنزهای بفنش فیلمبرداری شد،به عنوان یک نشانه از خاندان تارگرین ها.با این حال نظر درست نمیادن و برای همین بازیگران را از اجرا خود منحرف میکردن بنابراین حذف شدن . (اشتباه بزرگ در نظر گارگردانی شناس خاندان تارگرین به این دو چیز هستش رنگ چشمان بنفش رنگ موهای پلاتینی.)
 13. فیلمبردای از صحنه عروسی دنریس و کال در سال توسط یک طوفان از دریا باعث خرابی نیمی از مجموعه فیلم برداری شد.مقامات مالت نیز در مورد برهنگی در صحنه مشکوک بودن ، اما در نهایت اجازه فیلم برداری را دادن.
 14. برج مخروبی که در صحنه ای برن از پنجره ان به بیرون پرتاب می شود.به عنوان اتاق خواب برن در طول فصل مورد استفاده میگیرفت.
 15. در صحنه رابطه جیمی و سرسی در برج ، Lena Headey توسط دو بدن در قسمت های برهنه جایگزین شده است.Lena Headey در آن زمانی که این صحنه برداشت می شده است باردار بوده است ، به طوری که بسیاری از صحنه های که سرسی ایستاده یا نشسته پشت یک میز است یا با پوشیدن کت یا یک پوستین خز و لباس های بلند شکم خود را در طول فیلمبرداری مخفی نگه میدارد.
 16. هنگامی که قسمت پایلوت در حال فیلمبرداری می شود ، در حالی که داستان مشابه دارن و عمدتا در شکل بازیگر چندین تفاوت کلیدی دارد:
  • Jennifer Ehle بازی میکند نقش Catelyn Stark.
  • Tamzin Merchant بازی میکند نقش Daenerys Targaryen.
  • Jamie Campbell Bower بازی میکند نقش Waymar Royce.
  • Richard Ridings بازی میکند نقش Gared.
  • تفاوت دیگر در این است که صحنه های برجسته پایلوت عمدتا در اسکاتلند (که در ان قلعه Doune را به جای وینترفل استفاده میکنن) و مراکش (که بعدا برای فیلمبرداری پادشاهی بهشت و پنتوس استفاده میشود)، در حالی است که در نسخه نهایی عمدتا در استودیهای در ایرلند شمای و مالت استفاده شده است.
 17. صحنه ابتدایی که تیریون با یک روسپی هست کمی تفاوت با بقیه قسمت ها دارد، زمانی این اشکار می شود که تفاوت مقایسه رنگ مو تیریون در قسمت قبل بپردازید.
 18. تنها صحنه دست نخورد از اپیزود پایلوت همان صحنه ملاقات ادارد و رابرت در سردارب وینترفل است.صحنه که در آن Alfie Allen (Theon) به طور خلاصه می توان با موهای بلوند در صحنه دوم دید.این صحنه کاملا دیجتال ساخته شده
 19. مکان های مختلف که در سریال نشان داده شد " پنتوس : منطقه در دریای باریک "، " وینترفل" و "بار انداز پادشاه :پایتختت هفت پادشاهی".