نبرد دشت آتش

نبرد دشت آتش
Fields of Fire.jpg
جنگ جنگ فتح
تاریخ حدود 2 سال قبل از فتح وستروس
مکان ریچ شمالی
نتیجه پیروزی خاندان تارگرین
  • انقراض خاندان گاردنر
نیروهای درگیر
خاندان تارگرین پادشاه صخره
پادشاه ریچ
فرماندهان
اگان فاتح
لرد جان موتون
لورن لنیستر
مرن گاردنر
ادموند گاردنر
لرد اوکهارت
قدرت نظامی
11 هزار سرباز به همراه سه اژدها 55 هزار سرباز
تلفات
کمتر از 100 کشته
زخمی شدن ویسنیا تارگرین
سوختن 4000 سرباز زنده در آتش
کشته شدن 1000 سرباز با شمشیر و نیزه
به تعداد 30000 اسیر
مرن گاردنر ، ادموند گاردنر و گاون گاردنر
UnderConstructionOrange.png
در حال ترجمه
این موضوع توسط [[کاربر:Mat en (بحث)]] در حال ترجمه است.
این الگو برای این قرار داده شده است که سایر اعضا به صورت موازی این مقاله را ترجمه نکنند.

نبرد دشت آتش یکی از نبردهای سهمگین اگان فاتح می باشد که در خلال جنگ فتح رخ داد. بر اساس منابع نیمه معتبر، این نبرد در منطقه ای در شمال ریچ رخ داده است.[۱]

مقدمه

اگان فاتح (اگان تارگرین)، لرد دراگون استون، به منطقه ای که بعدها بارانداز پادشاه نام گرفت، وارد شد و شروع به مطیع ساختن تمامی هفت پادشاهی کرد. پس از تسلیم شدن هارن هال، شبه جزیره کرک کلا و سرزمین های طوفان، اگان و دو خواهرش ویسنیا تارگرین و رینیس تارگرین، به همراه اژدهایانشان در سپت سنگی گرد هم آمدند. اکثر سربازان خاندان تارگرین از مستعمره تازه آزاد شده سرزمین های رودخانه بودند. لرد جان مورتون از میدن پول که از اولین لردهایی بود که با خاندان تارگرین متحد شده بود، فرماندهی لشکر تارگرین ها را بر عهده گرفت.[۲]
لورن لنیستر، پادشاه صخره با مرن گاردنر، پادشاه ریچ در گلدن گرو (منطقه ای در شمال ریچ) با هم متحد شدند تا کوشش کنند متجاوزین تارگرین را بیرون برانند. دو پادشاه با هم حدود 55 هزار سرباز داشتند که این تعداد تقریبا 5 برابر سربازان تارگرین بوده و شامل 5 هزار شوالیه اسب سوار بود. از آنجایی که نصف بیشتر سپاه سربازان مرن گاردنر بودند، او فرماندهی مرکز و پسرش ادموند، فرماندهی خط مقدم را بر عهده گرفتند. لورن سمت راست و لرد اوکهارت سمت چپ سپاه را هدایت می کردند.
لرد "منفرد های تاور" از منطقه "های تاور"، نصیحت سپتون اعظم را پذیرفت و به لرد ارباب خود، مرن، ملحق نشد و در عوض نیروهای خود را در اولد تاون نگه داشت.

نبرد

دو سپاه در دشت های جنوبی بلک واتر نزدیک جاده طلایی کنونی با هم رو در رو شدند. در حالی که دو پادشاه امیدوار بودند که از کنار به سپاه تارگرین حمله کرده و مرکز آن را توسط شوالیه ها در هم بشکنند، تارگرین ها در حالت تدافعی قرار گرفتند.
هجوم متحدان باعث آغاز در هم شکستن خطوط نیزه دار تارگرین شد، اما اگان و دو خواهرش، سوار بر اژهایانشان، بالریون، مراکسس و ویگار به پرواز در آمدند. اژدهایان به آتش کشیدن تمامی دشت را آغاز کردند و آتش خود را مخصوصا به سمت سپاه لنیستر و گاردنر هدایت کردند. نیروهای لرد موتون پشت آتش پناه گرفته بودند تا کار سربازانی که از آتش رهایی می یافتند را یکسره کنند. پادشاه لورن به محض اینکه دریافت اگان پیروز خواهد شد از شعله ها به محل امنی گریخت. آژدهایان 4 هزار سرباز از هر دو سپاه را کشتند که در میان آنها پادشاه مرن و تمامی پسرانش، نوه ها، برادرها، پسر عموها و دیگر خاندانش حضور داشتند. شوالیه های گارد گرین هند به کلی نابود شدند. هزار سرباز دیگر توسط شمشیر و نیزه از بین رفتند و 10 هزار سرباز دیگر نیز از سوختگی آسیب دیدند. از تارگرین ها کمتر از 100 نفر کشته شدند و نیزه ای نیز به شانه ویسنیا تارگرین برخورد کرد و او زخمی شد. یکی از برادرزادگان پادشاه مرن از نبرد جان به در برد اما سه روز بعد بر اثر سوختگی شدید مرد و با او خاندان گاردنر نیز از بین رفت.
در طول جنگ فتح، این تنها نبردی بود که تمامی اژهایان خاندان تارگرین به میدان نبرد وارد شدند و بعد ها از آن به عنوان دشت آتش یاد شد.

عواقب

شمشیرهای سربازان شکست خورده نبرد از طریق بلک واتر به قلعه اگان برده شده و بخشی از تخت آهنین اگان را تشکیل دادند. لورن لنیستر، پادشاه صخره، روز بعد دستگیر شد و سرانجام ادعای پادشاهی را کنار گذاشته و به عنوان "نگهبان غرب" تحت فرمان خاندان تارگرین در آمد. اگان به سمت مقر خاندان منقرض شده گاردنر، های گاردن حرکت کرد و در آنجا، هارلن تایرل، ملازم خاندان گاردنر، بدون مقاومت تسلیم شد. اگان فرمانروایی ریچ را به عنوان پاداش به او، به خاندان تایرل بخشید و او را به مقام لرد های گاردن، لرد اعظم ماندر و "نگهبان جنوب" منصوب کرد.
پس از محاصره های گاردن، اگان به سمت "رد فورک" در ترایدنت حرکت کرد تا با 30 هزار نفر از مردان شمال تحت فرماندهی تورهن استارک، پادشاه شمال، مقابله کند. با توجه به اینکه تورهن از حادثه سوختن هارن هال و نیز نبرد دشت آتش درس گرفته بود، ترجیح داد که در مقابل اگان فاتح زانو زده و تسلیم شود و بدین ترتیب او به عنوان "نگهبان شمال" منصوب شد.

نقل قول ها

اون تنها زمانی بود که ویگار، مراکسس و بالریون یکجا از افسار رها شدند. آوازخوانان به آن دشت آتش می گویند.

—افکار تیریون لنیستر

منابع

  1. A Game of Thrones RPG and Resource Book, Guardians of Order
  2. A Game of Thrones, Chapter 13, Tyrion II.