خانه > مقالات > شمشیرهای والریایی در دنیای یخ و آتش مارتین

شمشیرهای والریایی در دنیای یخ و آتش مارتین


در دنیای یخ و آتش مارتین، از فولاد والریایی (Valyrian Steel) برای ساخت اشیاء فلزی خاصی استفاده می‌شود. بین این اشیاء شمشیرهای والریایی قابل‌ توجه‌ترین هستند. این شمشیرها در یک فرایند آهنگری کیمیاوار ساخته می‌شوند و تنها تعداد بسیار اندکی از آهنگرانی که می‌توانند آن‌ها را بسازند زنده مانده‌اند.

فولاد والریایی به‌دلیل کیفیت بسیار بالا معروف بوده و از فولاد معمولی محکم‌تر، سبک‌تر و بُرنده‌تر است.

بسیاری از خاندان‌‌های بزرگ وستروس، شمشیری والریایی دارند که نسل به نسل از لرد خاندان به جانشینش ارث رسیده و برای آن‌ها میراثی گران‌بها و مهم تلقی می‌شود.
بسیاری از این شمشیرها دزدیده و یا گم شده‌اند، اما تعدادی از آن‌ها در کتاب یا سریال در اختیار بعضی از شخصیت‌های اصلی قرار دارند. در این مقاله، قصد داریم این شمشیرها را معرفی کنیم.

۱ – لانگ کلاو (به معنی پنجه بلند (Longclaw))

لانگ‌کلاو شمشیر موروثی خاندان مورمونت بوده و سر یک خرس روی دسته‌ی آن حک شده است. لانگ‌کلاو به شمشیر حرام‌زاده نیز معروف شده، زیرا از یک شمشیر بلندِ استاندارد نیم فوت (حدود ۱۶ سانتی‌متر) بلندتر است.
وقتی جیور مورمونت به نگهبانان شب پیوست، لانگ‌کلاو را به پسرش جورا داد. وقتی جورا به جرم برده‌فروشی از شمال اخراج شد و به اسوس فرار کرد، این شمشیر را جا گذاشت و لانگ‌کلاو دوباره به دست جیور مورمونت رسید.

در کتاب اول (بازی تاج و تخت)، جیور مورمونت لرد فرمانده نگهبانان شب است و جان اسنو به‌عنوان دستیار به او خدمت می‌کند. یک وایت به اتاق خواب لرد فرمانده حمله کرده و جان اسنو به کمک آتش زندگی جیور مورمونت را نجات می‌دهد؛ اما دسته‌ی لانگ‌کلاو در این درگیری‌ آسیب می‌بیند. جیور به آهنگران دیوار دستور می‌دهد شمشیر را تعمیر کرده و دسته‌ی آن را از سر خرس به یک گرگ سفید با چشمان قرمز (که یادآور گوست، دایرولف جان است) تغییر دهند.
جیور مورمونت لانگ‌کلاو را به جان اسنو هدیه کرده و می‌گوید:

«شایسته‌س که یه حرام‌زاده شمشیر حرام‌زاده رو به دست بگیره.»

جان اسنو تا پایان کتاب پنجم این شمشیر را با خود حمل می‌کند. به وسیله‌ی لانگ‌کلاو در آن‌سوی دیوار، کورین هَف‌هند (نیم‌دست) را می‌کشد، از کسل بلک (قلعه‌ی سیاه) در مقابل حمله‌ی وحشی‌ها دفاع کرده و جانوس اسلینت را گردن می‌زند‌.

هنوز مشخص نیست که در کتاب پس از کشته شدن جان اسنو چه اتفاقی می‌افتد و سرنوشت لانگ‌کلاو چه خواهد شد؛ اما در سریال جان اسنو تا پایان کار این شمشیر را با خود حمل می‌کند.

۲ – آیس (به معنی یخ (Ice))

شمشیر موروثی خاندان استارک، اولین شمشیر والریایی است که ما در سریال و در دست لرد ند استارک دیدیم. او با این شمشیر سر مردی که از نگهبانان شب فرار کرده بود را قطع کرد تا به جمله‌ی زیبای خود (مردی که حکم [قتل] رو صادر کرده باید شمشیر رو بچرخونه.) عمل کرده باشد.

آیس عریض‌تر از صورت یک مرد، به طول شش فوت (بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر) و دارای تیغه‌ای با ظاهر تیره و دودی‌رنگ توصیف شده است. ند استارک معمولاً در حالی که به یکی از درختان نیایش در جنگل خدایان وینترفل تکیه زده، آیس را با تکه‌ای چرم روغنی‌شده تمیز می‌کند.

یکی از صحنه‌هایی که قلب بسیاری از هواداران را شکست، وقتی بود که ند با این شمشیر لیدی، دایرولف دخترش سانسا را کشت.

وقتی ند با ادعای دروغین خیانت در کینگزلندینگ دستگیر شد، آیس به دست ایلن پین افتاد. پین با شمشیر خود ند، سر او را قطع کرد.

در کتاب دوم (نزاع شاهان)، آیس همچنان در اختیار ایلن پین است.

در کتاب سوم (طوفان شمشیرها)، تایوین لنیستر آیس را از ایلن پین پس گرفته و به توبهو مات آهنگر دستور می‌دهد این شمشیر عظیم را ذوب کرده و دو شمشیر کوچک‌تر (که بعداً ویدوز ویل (به معنی ضجه‌ی بیوه (Widow’s Wail)) و اوث کیپر (به معنی عهدنگه‌دار (Oathkeeper)) نامیده شدند) بسازد.

۳ – بلک فایر (به معنی آتش سیاه (Blackfyre))

شاید بتوان بلک‌فایر را افسانه‌ای‌ترین شمشیر والریایی دانست. این شمشیر ابتدا به اگان فاتح تعلق داشت. هنگامی که اگان با خواهرانش وستروس را تسخیر کرد، این شمشیر را می‌چرخاند.

پادشاه فاتح با این شمشیر حریفان بی‌شماری را در میدان نبرد از پای درآورد. کم کم، برای خیلی از مردم این تصور به وجود آمد که تصاحب بلک‌فایر، به معنی فرمان‌روایی بر وستروس است.

وقتی اگان پس از مرگش در دراگون‌استون سوزانده شد، پسر دومش میگور، بلک‌فایر را از میان خاکستر او بیرون آورد. شعله‌های آتش تیغه‌ی آن را تیره‌ کرده، ولی شمشیر آسیبی ندیده بود. از آن‌جا که اینیس پسر ارشد اگان و جانشین او، چندان جنگ‌آور نبود، اجازه داد که میگور بلک‌فایر را نگه دارد، هرچند که احتمالاً حتی اگر او چنین اجازه‌ای نداده بود، میگور شمشیر را پس نمی‌داد.

پس از مرگ اینیس، میگور با وجود مخالفان زیاد، به تخت آهنین نشست و بسیاری از این مخالفان را به وسیله‌ی بلک‌فایر از پای درآورد.

پس از مرگ میگور، جهریس بلک‌فایر را تصاحب کرد. جهریس در جنگ سوم دورن، بوریس براتیون را با این شمشیر کشت.

پس از جهریس، بلک‌فایر به ویسریس اول رسید و پس از ویسریس پسرش اگان دوم برای ادعای حقانیت خود به عنوان وارث تخت آهنین در مقابل خواهرش رینیرا، از این شمشیر استفاده کرد.

دهه‌ها پس از رقص اژدهایان، دیرون (اژدهای جوان) با این شمشیر دورن را تسخیر کرد، از آن‌جا که دیرون وقتی برای بار دوم به دورن رفت، در آن‌جا کشته شد، بلک‌فایر مدتی در دورن بود.

در زمان پادشاهی اگان چهارم، بلک‌فایر به کینگزلندینگ برگردانده شده بود. او با این شمشیر به پسر نامشروعش دیمون واترز مقام شوالیه داد و شمشیر را هم به او بخشید. دیمون نام خانوادگی بلک‌فایر را برای خود برگزید و این‌گونه خاندان بلک‌فایر به وجود آمد. از آن‌جا که بسیاری از مردم صاحب بلک‌فایر را پادشاه برحق می‌دانستند، دیمون پس از مرگ پدرش، جنگی داخلی را علیه برادر ناتنی‌اش دیرون دوم (وارث واقعی تخت آهنین) شروع کرد. خاندان بلک‌فایر در سال‌های بعد نیز چندین بار علیه پادشاهان تارگرین شورش کردند.

۴ – دارک سیستر (به معنی خواهر تاریک (سیاه) (Dark Sister))

این شمشیر از سال‌ها قبل از فتح وستروس در اختیار اژدهاسواران خاندان تارگرین بوده است. ویسنیا تارگرین، خواهر / همسر اگان فاتح، در زمان فتح وستروس دارک سیستر را در اختیار داشت. ویسنیا در جریان تسخیر وستروس، حریفان بسیاری از جمله دو قاتل دورنی که قصد ترور اگان را داشتند را با دارک سیستر از پای درآورد.

پیش از تشکیل گارد پادشاهی، هنگامی که اگان تصور می‌کرد محافظانی که داشت برای حفاظت از او کافی هستند؛ ویسنیا دارک سیستر را از غلاف بیرون کشید و پیش از این که محافظان بتوانند حرکت کنند، صورت اگان را خراشید. پس از آن، اگان مسئولیت انتخاب اعضای گارد پادشاهی را به ویسنیا سپرد.

ویسنیا این شمشیر افسانه‌ای‌ را برای پسرش میگور بی‌رحم به ارث گذاشت. میگور هم پس از تصاحب بلک‌فایر، دارک سیستر را در تالارش آویزان کرد. وقتی الیسا ولاریون با فرزندانش جهریس و آلیسن از کینگزلندینگ گریخت، دارک سیستر را نیز دزدید و با خود برد. هنگامی که جهریس در استورمزاند خود را پادشاه نامید، دارک سیستر به کمربندش آویزان بود‌.

بیلون شجاع، پسر جهریس، مالک بعدی دارک سیستر بود و با این شمشیر انتقام برادرش ایمون که توسط عده‌ای تبعیدی در تارث کشته شده بود را گرفت.

بیلون در جوانی از دنیا رفت و دارک سیستر به جوان‌ترین پسرش، دیمون تارگرین، شاهزاده‌ی سرکش ارث رسید.

۵ – اوث‌کیپر (به معنی عهدنگه‌دار (Oathkeeper))

اوث‌کیپر یکی از دو شمشیری است که پس از ذوب شدن آیس (شمشیر والریایی خاندان استارک) ساخته شد.

تایوین لنیستر این شمشیر را به پسرش جیمی لنیستر هدیه داد، اما جیمی شمشیر را نمی‌خواست و در نهایت آن را به برین از تارث داد. از آن‌جا که برین و جیمی با کیتلین استارک عهد بسته بودند که از دخترانش محافظت کنند؛ جیمی پیشنهاد کرد برین شمشیر را اوث‌کیپر بنامد.

برین با این شمشیر سفر خود را برای یافتن سانسا آغاز کرد و حریفان زیادی را به کمک آن از پیش رو برداشت.

اوث‌کیپر با طلای لنیسترها تزئین شده بود و سر شیری با چشمان یاقوتی در انتهای دسته‌ی آن قرار داشت.

در کتاب، وقتی برین به گروه برادری بدون پرچم برخورد کرد، همین تزئینات شمشیر باعث دردسر او شد. آن‌ها تصور کردند برین به لنیسترها وفادار است و به همین دلیل او را دستگیر کردند. رهبر آن‌ها لیدی استون‌هارت ((Lady Stoneheart) بانوی سنگ‌دل که همان کیتلین استارکِ از مرگ بازگشته است) فکر می‌کند شمشیر در حقیقت باید اوث‌بریکر (عهدشکن) نامیده شود.

استون‌هارت دو گزینه پیش روی برین می‌گذارد: او یا بایستی با شمشیر اوث‌کیپر جیمی لنیستر را بکشد، یا این که خودش به عنوان خائن اعدام شود.

به‌نظر می‌رسد برین گزینه‌ی اول را انتخاب کرده باشد.

آخرین باری که او را در کتاب می‌بینیم، برین به کمپ جیمی در پنی‌تری تاخته و به او التماس می‌کند کمکش کند تا مأموریتشان را تمام کنند. برین ادعا می‌کند تنها راه نجات سانسا، این است که جیمی همراه او برود تا سگ‌شکاری (سندور کلیگین) را شکست دهند و تنها به اندازه‌ی یک روز تاختن با او فاصله دارند.

در سریال سرنوشت برین و شمشیرش متفاوت است و او تا پایان کار اوث‌کیپر را در اختیار دارد.

۶ – هارتس‌بین (به معنی زهر قلب (Heartsbane))

هارتس‌بین قرن‌ها شمشیر موروثی خاندان تارلی از هورن هیل بوده‌ است.

تنها اطلاعاتی که پیش از زمان اتفاقات بازی تاج و تخت در مورد هارتس‌بین وجود دارد این است که در زمان درگیری‌های اینیس تارگرین اول برای تسخیر دورن، سم تارلی ملقب به وحشی، برای کشتن تعداد زیادی دورنی در کمپینی به نام شکار لاشخور از آن استفاده کرده است.

در زمان اتفاقات سریال اصلی، هارتس‌بین در تملک رندل تارلی، پدر بی‌رحم سمول تارلی است و باید به همراه هورن هیل به سمول ارث برسد، اما رندل که از علاقه‌ی سمول به کتاب و صلح بیزار است، او را به دیوار می‌فرستد تا پسر کوچک‌ترش دیکان وارث او شود.

در کتاب چندباری از رندل تارلی صحبت شده است، اول در کمپ رنلی براثیون و بعد هم وقتی در میدن‌پول، برین از تارث را ملاقات می‌کند. و هر بار هارتس‌بین از کمربندش آویزان است.
سمول خواب می‌بیند که در هورن هیل به وسیله‌ی هارتس‌بین گوشت برشته شده می‌بُرَد.
ویکتاریون گریجوی آرزو دارد روزی با رندل تارلی بجنگد و هارتس‌بین را از او بگیرد.

در سریال، سمول هارتس‌بین را از هورن هیل دزدیده و به شمال می‌آورد. او شمشیر را به جورا مورمونت می‌دهد تا در جنگ با وایت‌واکرها از آن استفاده کند‌.

۷ – لیدی فورلورن به معنی بانوی درمانده (Lady Forlorn)

شمشیر والریایی خاندان کوربری از ویل، لیدی فورلورن به رنگ خاکستری-دودی و با یک یاقوت سرخ به شکل قلب در انتهای دسته‌اش توصیف شده است.
در طول تاریخ وستروس، کوربری‌ها در نبردهای مهمی با این شمشیر جنگیده‌اند.

در نبرد زیر گادز آی (چشم خدایان)، که میگور تارگرین در آن برادرزاده‌اش اگان بی‌تاج‌شده را کشت، کارل کوربری با لیدی فورلورن سِر داوُس دارکلین عضو گارد پادشاهی را از پای درآورد.

❌اسپویل از سریال خاندان اژدها ❌

بعدها در زمان رقص اژدهایان، سِر کوروین کوربری، یکی از نائب‌السلطنه‌های اگان سوم، با این شمشیر می‌جنگید و در رون‌استون کشته شد.

سِر گُوین کوربری که عضو گارد پادشاهی بود، در اولین شورش بلک‌فایر این شمشیر را به دست داشت و در نبرد دشت ردگرس، با دیمون بلک‌فایر که شمشیر افسانه‌ای‌ بلک‌فایر را در دست داشت، دوئل کرد. پس از حدود یک ساعت مبارزه، دیمون بلک‌فایر بالأخره سِر گُوین را شکست داد، اما در نبرد شکست خورد و به دست برادر ناتنی‌اش بریندن ریورز (کلاغ خونین) کشته شد.

در نبرد ترایدنت در زمان قیام رابرت، ویل از رابرت براثیون حمایت می‌کرد و در ترایدنت کنار او جنگید.
وقتی لرد کوربری کشته شد، پسرش لین لیدی فورلورن را برداشت و حمله‌ای به خط دورنی‌ها را رهبری کرد و با این شمشیر، شاهزاده لوین مارتل، عضو گارد پادشاهی را کشت.
با این که لین برادر بزرگتری به نام لیونل داشت؛ چون انتقام پدرش را گرفته بود و به پیروزی قیام رابرت کمک بزرگی کرده بود، به او اجازه داده شد لیدی فورلورن را نگه دارد.

۸ – ویدوز ویل (به معنی ضجه‌ی بیوه (Widow’s Wail))

ویدوز ویل یکی از دو شمشیری بود که از ذوب شدن آیس (شمشیر والریایی خاندان استارک) ساخته شد.
روی تیغه‌ی آن شکل‌ امواج سیاه و سرخ وجود دارد.
نیام این شمشیر با طلا، چوب گیلاس، چرم سرخ و سرهای شیر طلایی تزئین شده است.

تایوین لنیستر، آن را به‌عنوان هدیه‌ی عروسی، در مراسم ازدواج نوه‌اش جافری با مارجری تایرل به جافری تقدیم کرد. هنگامی که جافری شمشیر را می‌پذیرفت، یکی از مهمانان فریاد زد: «ضجه‌ی بیوه.»

و جافری این نام را برای شمشیر انتخاب کرد و سپس با آن کتابی که دایی‌اش تیریون لنیستر به او هدیه کرده بود را نابود کرد.
پس از مرگ جافری، برادرش تامن تخت آهنین و ویدوز ویل را به ارث برد.

۹ – برایت‌رور (به معنی غرش تابناک (Brightroar))

شمشیر والریایی موروثی خاندان لنیستر، برایت‌رور نام داشته است. گفته می‌شود شاهان راک، حدود یک قرن پیش از نابودی والریا، این شمشیر را از والریایی‌ها خریده‌اند.  هم‌چنین می‌گویند بهایی که در ازای برایت‌رور پرداخت شده، به اندازه‌ی هزینه‌ی لازم برای آماده کردن یک ارتش بوده است.

درباره‌ی این شمشیر اطلاعات زیادی وجود ندارد، به‌جز این‌که یکی از صاحبان آن، لنسل لنیستر چهارم، یک شاه آیرون‌بورن به نام هَرولد هف‌درَوند (نیمه غرق‌شده) را با این شمشیر گردن زده است.

یکی دیگر از صاحبان برایت‌رور، تامن لنیستر دوم، با این شمشیر و ناوگانی بسیار عظیم برای غارت خرابه‌های والریا به دریا زد. تامن، ناوگان او و برایت‌رور هرگز از این سفر بازنگشتند و تلاش‌های نسل‌های مختلف لنیسترها برای دوباره پیدا کردن شمشیر بی‌نتیجه ماند.

در زمان داستان بازی تاج و تخت، گِریون لنیستر، برادر کوچک‌تر تایوین لنیستر به‌عنوان جدیدترین جست‌وجوگر این شمشیر، در سال ۲۹۱ برای یافتن برایت‌رور وستروس را ترک کرده است. در کتاب‌ها گریون هنوز بازنگشته و تصور می‌شود احتمالاً در این راه مُرده باشد.

۱۰ – ویجِلِنس (به معنی هوشیاری (Vigilance))

ویجلنس شمشیر والریایی خاندان های‌تاور است که آخرین بار در زمان رقص اژدهایان دیده شد.

❌هشدار: ادامه‌ی این متن وقایع فصل‌های آینده‌ی سریال خاندان اژدها را اسپویل می‌کند.❌

در زمان رقص، ویجلنس در تملک اورموند های‌تاور، برادرزاده‌ی اتو های‌تاور بود.

هنگامی که جنگ شروع شد، اورموند نیروهای خانواده‌اش را جمع کرد و برای حمایت از اگان دوم به سوی کینگزلندینگ راه افتاد.
او در راه با تعدادی دیگر از لردهای منطقه‌ی ریچ که از رینیرا پشتیبانی می‌کردند درگیر شد و در هانی‌واین هزاران نفر از نیروهایش را به میدان نبرد هدایت کرد. اورموند تقریباً در نبرد شکست خورده بود، تا این که دیرون، جوان‌ترین پسر آلیسنت های‌تاور با اژدهایش تساریون از راه رسید و ناجی آن‌ها شد؛ به این ترتیب سبزها در این نبرد پیروز شدند.
پس از پیروزی، اورموند با ویجلنس به دیرون مقام شوالیه داد و او را دیرون دلیر نامید.

پس از لشکرکشی به چند نبرد دیگر، بالأخره در نبرد اول تامبلتون، اورموند شکست خورد و به دست لرد رودریک داستین، یکی از لردهای شمالی کشته شد.
کسی نمی‌داند پس از مرگ اورموند های‌تاور، چه بر سر ویجلنس آمد.

۵ دیدگاه

  1. شمشیر آریا نیدل رو ننوشتید باهاش وایت والکر رو کشت

  2. آریا با شمشیر وایت والکر رو کشت

  3. دقت نکرده بودم که گردن ند رو با شمشیر خودش زدن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*