خانه > اخبار > اخبار کتاب > جورج آر. آر. مارتین پایان‌بندیِ نغمۀ یخ و آتش را تغییر نمی‌دهد

جورج آر. آر. مارتین پایان‌بندیِ نغمۀ یخ و آتش را تغییر نمی‌دهد

فصل هشتم و آخر سریال بازی تاج و تخت تبدیل به بحث برانگیزترین فصلِ این سریال شد. بعضی از طرفداران از سیرِ داستانی و پیچ و تاب‌هایی که در خطِ داستانیِ این فصل اتفاق افتاد راضی بودند و از آن دفاع کردند و بعضی دیگر به شدت از نحوۀ پایان‌بندیِ سریال انتقاد کردند. ولی صرف نظر از هر نظری که درمورد پایانِ سریال دارید، یک چیز حتمی است: این نظرات تأثیری روی پایان‌بندی و اتفاقاتِ کتاب‌های باقیمانده از مجموعۀ نغمۀ یخ و آتش نخواهند داشت.

با اینکه امسال سریال به پایان رسید ولی برای پایان کتاب هنوز ۲ کتاب دیگر باقیمانده که جورج آر. آر مارتین باید آن‌ها را تمام کند: «بادهای زمستانی» و «رؤیای بهار».

مارتین در مصاحبۀ اخیرش با مجلۀ انترتینمنت ویکلی تأیید کرد که زمانی که او به مرحلۀ نوشتنِ پایانِ این حماسۀ فانتزی برسد، واکنش‌های طرفداران به پایان‌بندیِ اقتباسِ تلویزیونی از کتابش، باعثِ تغییر مسیرِ داستان از آنچه که از قبل در نظر داشته نخواهد شد. هرچند قبول کرد که برای این کار وسوسه می‌شود.

مارتین در مصاحبه با EW گفت:

«ناگهان پیچ و تاب داستانی که مدت‌ها در فکر ساختنِ آن بوده‌اید روبروی شما قرار می‌گیرد. وسوسۀ شدیدی وجود دارد که آن را (در کتاب‌های باقیمانده) عوض کنید. خدایا! این پایان‌بندی افتضاح بود، من باید یک چیز متفاوت را ارائه بدهم.

ولی این کار اشتباه است. چون شما برای این پایان‌بندیِ مشخص، برنامه ریزی کرده‌اید و اگر شما به طور ناگهانی مسیر را تغییر بدهید فقط به دلیل اینکه کسی پایان را فهمید و دیگر برایش غیر منتظره نخواهد بود و یا کسی این پایان را دوست نداشت، این باعث می‌شود که کل ساختار و بنایی که در طول مدت‌ها ساخته‌اید، به معنای واقعی فرو بریزد و خراب شود.

بنابراین، نه! من نظراتِ طرفداران در سایت‌های مختلف را نمی‌خوانم. من می‌خواهم کتاب را طوری بنویسم که همیشه در طول این سال‌ها به آن فکر می‌کردم و از قبل در نظر داشتم کلِ این داستان را این‌طور بنویسم و وقتی که کتاب‌ها منتشر شد، آن‌ها می‌توانند آن را دوست داشته باشند و یا می‌توانند از آن ناراضی باشند.»

البته اینکه مارتین پایان‌بندیِ اصلیِ موردنظر خودش را با توجه به نظراتِ بینندگان سریال تغییر نخواهد داد و آن را ادامه می‌دهد، به این معنا نیست که کتاب‌های باقیمانده با سریال تفاوتی نداشته باشند. هرچند خیلی از طرح‌های داستانیِ مهم و اصلی به احتمال زیاد به شیوه‌ای مشابهِ سریال به سرانجام می‌رسند. به هرحال باید توجه داشت که مارتین نسبت به دیوید بنیاف و دی‌بی وایس که فقط شش اپیزود برای پرداختن به داستان، فضا در اختیار داشتند، فضای بسیار بیشتری دارد. مارتین در کتاب‌های باقیمانده، بیش از ۱۰۰۰ صفحه فضا برای پرداختن به داستان در اختیار دارد.

مارتین توضیح می‌دهد:

«بله، من چند سال پیش چند موردِ مهم دربارۀ پایان را به آنها (دیوید بنیاف و دی‌بی وایس، سازندگان سریال) گفتم. آن‌ها به بعضی از آن موارد عمل کردند. ولی در عین حال تفاوت‌هایی هم با چیزی که مدنظر من بود وجود دارد. من در حین نوشتن بادهای زمستانی، ایده‌های ثابت و مشخصی در سر دارم و علاوه بر آن در مورد شرایط و نحوۀ وقوعِ اتفاقات مختلف. مثل دو واقعیتِ موازی که درکنار هم وجود دارند. من باید دلم را به دریا بزنم و روایتِ مدنظر خودم را نقل کنم که این دقیقاً همان کاری است که من انجام می‌دهم.»

اما همچنان بعضی از منتقدین از سیرِ داستانیِ تبدیل شدنِ دنریس به ملکۀ دیوانه و شکست خوردنِ شاه شب ناراضی و مأیوس خواهند بود صرف نظر از اینکه آیا این‌ها مدنظرِ مارتین هست یا خیر. ولی این احتمال وجود دارد که مارتین داستان را طوری پیش ببرد که بینندگانی که از پایان‌بندیِ اقتباسِ HBO ناراضی بودند، با آماده سازی، مقدمه چینی و پرداختِ بهتر و واضح‌تر، با این اتفاقات روبرو شوند و این وقایع برایشان منطقی‌تر جلوه کند.

خیلی از انتقاداتی که از فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت صورت گرفت به این دلیل بود که خطوطِ داستانیِ تو در تو و پیچیده‌ای که در فصل‌های قبلی دیده بودیم خیلی با عجله به سرانجام رسیدند که این مشکل احتمالاً در مورد کتاب‌های مارتین وجود ندارد با توجه به اینکه معمولاً کتاب‌های مارتین بلند هستند و مارتین زمان بسیار زیادی را برای نوشتنِ آن‌ها صرف کرده است.

مارتین در مورد اینکه چه زمانی طرفداران می‌توانند کتاب‌های باقیمانده را بخوانند جملاتِ جالبی گفته است:

«دیگه مسابقه‌ای در کار نیست. سریال تمام شده است. من کتاب را می‌نویسم. زمانی تمام می‌شود که تمام شده باشد.»

برطبق یکی از صحبت‌های اخیر مارتین در صورتیکه تا سال ۲۰۲۰ بادهای زمستانی منتشر نشده بود، طرفداران می‌توانند او را زندانی کنند. بنابراین به نظر می‌رسد خبرهای خوبی در راه باشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*