خانه > اخبار > اخبار سریال > بازی تاج و تخت گرفتار فرنچایزهای زیاد و خسته‌کننده نخواهد شد.

بازی تاج و تخت گرفتار فرنچایزهای زیاد و خسته‌کننده نخواهد شد.

دنیایی که جورج آر.آر. مارتین با کتاب‌های نغمه‌ی یخ و آتش ساخت، بسیار گسترده و پیچیده است. بسیاری از طرفداران معتقدند این مجموعه قابلیت تبدیل شدن به یک دنیای سینمایی در حد دنیاهای سینمایی مارول و دی‌سی را دارد. از طرفی هم در سال‌های اخیر مارول و دی‌سی فیلم و سریال‌های زیادی عرضه کرده‌اند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها مورد پسند مخاطبان قرار نگرفته است. حالا در کنار این پرسش که «آیا دنیای مارتین به یک دنیای سینمایی بدل خواهد شد؟» پرسش دیگری هم به وجود آمده است: «آیا اساساً خوب است که این دنیا ساخته شود؟»

کیسی بلویز، مدیر عامل HBO، چند روز پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی روش خود برای جلوگیری از ساخته شدن برنامه‌های خسته‌کننده از دنیای بازی تاج و تخت را تشریح کرد:

«یادتون هست که یکی دو سال پیش هر وقت ما یک فیلم‌نامه‌ی مربوط به بازی تاج و تخت رو توسعه می‌دادیم، همه غرقش می‌شدن و می‌گفتن: «وای خدای من، دارن یکی دیگه می‌سازن، یکی دیگه، یکی دیگه.» من هم همیشه می‌گفتم برنامه‌ام به این شکل نیست که بگم تا فلان موقع باید سه تا [سریال از دنیای] بازی تاج و تخت آماده‌ی پخش داشته باشیم. ما سریال‌هایی که فکر می‌کنیم خوب هستن رو می‌سازیم.»

بلویز ادامه داد:

«پس بعد از پایان سریال اول، ما کُلی فیلم‌نامه‌ توسعه دادیم و خاندان اژدها اونی بود که بیشتر از همه بهمون احساس هیجان داد. این یه جورایی روش ما در مورد همه چیزه.»

در مدتی که از پخش سریال اصلی گذشته، HBO طرح‌های زیادی برای اسپین‌آف‌های دنیای مارتین را بررسی کرده است. مثل داستان نایمریا، ماجراجویی‌های کورلیس ولاریون و سریال اسنو. با این حال تاکنون فقط سریال خاندان اژدها به مرحله‌ی ساخت و پخش رسیده است. حتی یک قسمت آزمایشی از سریال «ماه خونین» هم فیلم‌برداری شد؛ اما چون در حد استانداردهای شبکه نبود آن را کنار گذاشتند. پس مشخص است که HBO قصد ندارد به هر قیمتی که شده از دنیای نغمه‌ی یخ و آتش یک دنیای سینمایی بسازد.

کیسی بلویز می‌گوید:

«اگر اجازه بدید کیفیت راهنمای شما باشه، راه خوبی برای به تعادل رسیدن پیدا کردین. من فکر می‌کنم با یک پیش‌زمینه مثل این که بگی ما پنج‌ تا پایه واسه این خیمه لازم داریم شروع نکردن، کلاً این که هیچ توقع از قبل مشخص شده‌ای رو نخواهی برآورده کنی و فقط روی کیفیت تمرکز کنی روش خوبیه.»

کیسی بلویز به مارول انتقاد می‌کند.

این روزها مارول از نظر فرنچایزهای خسته‌کننده و فرسایشی اوضاع خوبی ندارد. بلویز هم به این مسئله اشاره می‌کند:

«من فکر می‌کنم خسته‌کنندگی از این ناشی میشه که شما همیشه یک داستان تکراری رو تو یه دنیای تکراری تعریف می‌کنی. فکر می‌کنم مارول، با این که سریال‌های خوبی داره، اما متأسفانه احتمالاً تعدادشون خیلی زیاده. و من فکر می‌کنم یکی از مزایایی که ما در وارنر برادرز داریم، اینه که فقط یه دسته داستان در اختیارمون نیست و چیزهای زیادی برای استفاده وجود دارن.»

کیسی بلویز که در وارنر برادرز دیسکاوری (که دنیای سینمایی دی‌سی را هم دارد) مسئول تولیدات تلویزیونی است؛ ادامه می‌دهد:

«فکر می‌کنم حتی در دی‌سی کلید [موفقیت] اینه که سعی میشه روایت داستان‌ها و سبک متفاوت باشه و مرتب یک نوع تکراری سریال پشت سر هم ساخته نشه. به نظر من سریال «صلح‌طلب» از نظر لحن کاملاً با سریال «پنگوئن» متفاوته. پس یه شکل تکراری از روایت داستان وجود نداره و فکر می‌کنم این کمک‌کننده است.
نمی‌دونم [مشکل] لزوماً از تعداد زیاد برنامه‌ها باشه یا تکراری بودن شیوه‌ی داستان‌گویی.»

از آنجا که بلویز مسئولیت چند دنیای سینمایی را دارد (برای مثال او در HBO Max هم در حال شروع ساخت سریالی از دنیای «تل ماسه» (Dune) است)؛ شنیدن این صحبت‌ها از او برای طرفداران بسیاری دلگرم‌کننده است.

آینده اسپین‌آف جان اسنو در هاله‌ای از ابهام است.

کیسی بلویز، مدیر اجرایی HBO در مصاحبه‌ای اعلام کرد سریال «اسنو» با محوریت شخصیت جان اسنو همچنان چراغ سبز برای ساخت را نگرفته است.

البته لازم به ذکر است که این سریال در حال حاضر کنسل نشده است و شرایط آن به‌عنوان مثال با اسپین‌آف‌های «ماه خونین» و یا «فلی‌باتم» که کنسل شده‌اند، متفاوت است. درواقع وضعیت این سریال با سایر سریال‌های دنیای مارتین که هنوز تاییدیه برای ساخت را ندارند، تفاوت چندانی ندارد.

همچنین بلویز درمورد زمان فیلمبردای «شوالیه‌ی هفت پادشاهی: شوالیه پرچین» گفت امیدواریم در بهار ۲۰۲۴ فیلم‌برداری این اسپین‌آف آغاز شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*