جرج آر. آر. مارتین

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
جرج آر. آر. مارتین
George R.R. Martin by Gage Skidmore.jpg
جرج آر. آر. مارتین در جولای 2013
تولد 20 سپتامبر، 1948 (65 ساله)
در بی اون، نیوجرسی
شغل نویسنده
ملیت آمریکایی
سبک علمی تخیلی، فانتزی، وحشت
کار(های) برجسته نغمه ای از یخ و آتش
همسر(ان) گیل بورنیک (1975-1979)
پاریس مک براید (2011- تاکنون)


جرج ریموند ریچارد مارتین (متولد 20 سپتامبر، 1948)، که گاهی با نام GRRM نیز خوانده می شود، فیلم نامه نویس، تهیه کننده ی تلوزیونی و نویسنده ی آمریکایی سبک فانتزی (fantasy)، وحشت (horror) و علمی تخیلی (science fiction) است. او بیشتر برای مجموعه ی نغمه ای از یخ و آتش (A Song of Ice and Fire)، پرفروشترین مجموعه رمان های فانتزی حماسی (epic fantasy) بین المللی اش شناخته می شود که HBO سریال دراماتیک خود، بازی تاج و تخت (Game of Thrones) را از آن اقتباس کرده است. سریالی که مارتین در آن در نقش تهیه کننده ی اجرایی مشترک و گاهی فیلم نامه نویس نیز ظاهر می شود. مارتین از سوی مجله ی تایم به عنوان یکی از «100 نفر برگزیده ی تایم در سال 2011» انتخاب شد که لیستی از «تاثیرگذارترین افراد در جهان» است.[۱] [۲] او در سال 2012 جایزه ی جهانی فانتزی را برای یک عمر دستاورد برنده شد. او از 1975 تا 1979 با گیل بورنیک و در سال 2011 با پاریس مک براید ازدواج کرد.

زندگینامه

جرج ریموند مارتین (او نام عضویت (Confirmation name) (معمول است فردی که به عضویت کلیسای کاتولیک درمی آید نامی جدید معمولا نام قدیسان را اتخاذ می کند) ریچارد را در سن 13 سالگی اخذ کرد) در بیستم سپتامبر 1948 در بی اون، نیوجرسی (Bayonne, New Jersey) به دنیا آمد. پدرش ریموند کالینز مارتین کارگر بارانداز (longshoreman) و مادرش مارگارت بردلی مارتین بودند که دو دختر نیز داشتند، دارلین و جنت. خانواده در یک مجتمع مسکونی (housing project) فدرال نزدیک لنگرگاه های بی اون زندگی می کرد. مارتین جوان شروع به نوشتن داستان های هیولایی و نوشته های دراماتیک و فروختن آنها به بچه های همسایه کرد. او همچنین داستان هایی درباره ی یک پادشاهی اسطوره ای از لاک پشت های خانگی اش نوشت؛ لاک پشت ها اغلب در قلعه های اسباب بازیشان می مردند، بنابراین در نهایت قضیه را به آن شکل که آنها یکدیگر را با «توطئه های شوم» می کشند، فیصله داد. مارتین به مدرسه ی ماری جین داناهو و پس از آن دبیرستان ماریست (Marist High School) رفت. در آنجا او به یک طرفدار مشتاق کتاب های کامیک تبدیل شد و به تدریج علاقه ای قوی به ابرقهرمانان نوآورانه ای که توسط مارول کامیکس (Marvel Comics) منتشر می شد، کسب کرد. چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) شماره ی 20 (نوامبر 1963) نامه ای از مارتین را که به سردبیر نوشته شده بود، چاپ کرد، اولین نامه از میان نامه های بسیاری که از خانه ی پدری اش در پلاک 35 خیابان اول بی اون نیوجرسی فرستاد. دیگر طرفداران برایش نامه می نوشتند و او از طریق این ارتباطات به جمع نو بنیاد سینه چاکان (Fandom) کامیک عصر پیوست و برای مجلات طرفدار (Fanzines) مختلفی داستان های تخیلی نوشت. مارتین در سال 1965 برای نگارش داستان ابرقهرمانی اش «مرد قوی دربرابر مانع آبی رنگ» جایزه ی الی (Alley Award) سینه چاکان کامیک را برد، اولین جایزه از میان جایزه های بسیاری که برای داستان های تخیلی اش برد.

مارتین در 1970 از دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) اوانستون،ایلینویز (Illinois) مدرک لیسانس خود در روزنامه نگاری را با درجه ی سوما کوم لودی (با بالاترین افتخار) (summa cum laude) اخذ کرد؛ او در 1971 به تکمیل فوق لیسانس خود در روزنامه نگاری از همان دانشگاه ادامه داد. مارتین واجد شرایط برای خدمت نظام در طول جنگ ویتنام (Vietnam War) که مخالف آن بود، درخواست مخالفت با سربازی (conscientious-objector) (کسی که به واسطه ی اخلاقیات و یا اعتقادات خود از خدمت در نیروهای ارتش خودداری می کند.) داد و آن را بدست آورد؛ در عوض دو سال کار خدماتی جایگزینی را (1972-1974) به عنوان داوطلب VISTA، وابسته به دستیار حقوقی موسسه در کوک کانتی (Cook County) انجام داد. او همچنین از 1973 تا 1976 تورنومنت های شطرنج را برای انجمن قاره ای شطرنج سامان می داد. سپس از 1976 تا 1978 معلم انگلیسی و روزنامه نگاری دانشگاه کلارک (و بعدها کالج کلارک) در دوبوک آیووا بود و نویسنده ی در اقامت کالج از 1978 تا 1979 شد.

مارتین فروش داستان های کوتاه (short stories) علمی تخیلی را به طور حرفه ای در 1970، در سن 21 سالگی آغاز کرد. اولین داستانش، «قهرمان»، به مجله ی گلکسی (Galaxy) فروخته شد و در چاپ فوریه ی 1971 مجله منتشر شد؛ دیگر فروش ها بزودی بدنبالش آمد. اولین داستانش که نامزد دریافت جایزه ی هیوگو (Hugo Award) و جایزه ی نبولا (Nebula Award) شد، «با صبح، مه می آید» بود که در 1973 در مجله ی آنالوگ (Analog) به چاپ رسید. مارتین به عنوان عضوی از نویسندگان علمی تخیلی و فانتزی آمریکا (Science Fiction and Fantasy Writers of America) (AFWA) از 1977 تا 1979 سرپرست ناحیه ای جنوب غربی سازمان بود و از 1996 تا 1998 به عنوان نایب رییس آن خدمت کرد.

مارتین و دوست و نویسنده - سردبیر همکارش گاردنر دوزویس (Gardner Dozois) در 1976 برای میدامریکان (MidAmeriCon) (نام وردکان 34ام که در کانزاس سیتی برگزار شد) کانزاس سیتی، 34امین کنگره ی جهانی علمی تخیلی (Worldcon)، به فکر برپایی اولین مهمانی بازندگان هیوگو به افتخار تمامی نویسندگان گذشته و حال بازنده ی هیوگو، دوستان و خانواده ی شان در شامگاه بعد از جشن جوایز هیگوی کنگره افتادند. مارتین همان سال نامزد دریافت دو جایزه ی هیوگو شد اما نهایتا هر دو جایزه را به داستانک «... و هفت بار هرگز آدم را نمی کشد» و داستان «طوفان های بندرگاه بادخیز»، که مشترکا با لیسا تاتل (Lisa Tuttle) نوشته بود، باخت. پس از آن مهمانی بازندگان هیوگو به یک رویداد سالانه ی وردکان تبدیل شد و سرانجام همچنان که اندازه و اعتبار آن رشد می یافت عنوان رسمی آن به چیزی صحیح تر تغییر یافت.

با وجود آنکه مارتین اغلب در سبک فانتزی یا وحشت می نویسد، چند تا از کارهای اولیه اش قصه های علمی تخیلی را روایت می کرد که در آینده ای غریب (future history) با فضایی بی بند و بار اتفاق می افتاد، که به شکل غیررسمی با نام «هزار جهان» یا «آدمستان» شناخته می شود. او همچنین حداقل یک اثر تخیلی سیاسی- نظامی نوشته است؛ «شب خون آشامان» که در گلچین ادبی هری تاتل داو (Harry Tutledove) از «بهترین علمی تخیلی های نظامی قرن بیستم» گردآوری شده است.[۳]

مارتین از شکست تبلیغاتی غیرمنتظره ی کتاب چهارمش، آرماگدون رگ (The Armageddon Rag) (1983) این طور یاد می کند: «حقیقتا در آن زمان حرفه ی مرا به عنوان یک رمان نویس نابود کرد». به هرحال حرفه ی او در تلویزیون در نتیجه ی انتخاب هالیوود بر داستانی شروع شد که به منجر استخدام او، اول به عنوان نویسنده و سپس به عنوان مشاور اجرایی داستان برای احیای مجدد Zone شد. وقتی سریال های CBS در مسیر خود حرکت کردند، مارتین و دیگر اعضای هیئت نویسندگی به سریال در حال پخش علمی تخیلی هجوی Max Headroom منتقل شدند. در آنجا او فیلنامه هایی نوشت و شخصیت Ped Xing، رییس شرکت Zic Zak، حامی اصلی شبکه ی 23، را خلق کرد. قبل از آنکه فیلنامه ی او بتواند به طور کامل به مرحله ی تولید برسد، نمایش ABC در میانه ی فصل دومش کنسل شد. پس از آن مارتین تهیه کننده ی سریال فانتزی رمانتیک «دیو و دلبر» (Beauty and the Beast) شد و در 1989 دستیار سرپرست تهیه کنندگان گردید. او 14 اپیزود هم نوشت. علاوه بر این او در طول این مدت، در رسانه های چاپی به عنوان ویرایشگر یک سری کتاب کار می کرد و برروند توسعه ی سری کتاب های طویل و در حال چاپ Wild Crads نظارت می کرد. داستان در جهانی مجازی (Shared Universe) اتفاق می افتد که در آن بخش کوچکی از بشریت پس از جنگ جهانی دوم (World War II) و پس از انتشار ویروسی طراحی شده توسط فضایی ها، به قدرتی ماورایی دست می یابند. در شخص دوم مارتین تاثیری شخصی بر فرهنگ بازی نقش آفرینی (role-playing game) (RPG) گذاشت که موجب رشد آثار ادبی مربوط به جهان مجازی Wild Cards شد. همکاری مارتین با سری های چند نویسنده ای معمولا به طور برجسته با توماس تادبری مشخص می شود، لاکپشت بزرگ و نیرومند (The Great and Powerful Turtle)، دورجابه جاگری (Psychokinetic) نیرومند که «پوسته ای» شامل یک فلکس واگن قورباغه ای (VW Beetle) زره پوش را به پرواز در می آورد. در 21 ژوئن 2011، جلد 21ام سری Wild Cards منتشر شد؛ اوایل همان سال، مارتین قراردادی برای جلد 22ام ، Low Ball امضا کرد که از آن زمان تکمیل شده است و در میانه ی تابستان 2014 توسط نشر تور بوکس (Tor Books) منتشر خواهد شد. اوایل 2012 مارتین قرارداد دیگری برای جلد 23ام Wild Cards به نام High Stakes با تور امضا کرد.

در 1978 از دستانک مارتین با نام پروازگران شب (Nightflyers) برای فیلمی با همین نام اقتباس شد؛ او از آنکه مجبور به حذف عناصر داستان برای متن فیلنامه شد تا به بودجه ی کم فیلم کمک شود، ناخرسند بود.

نغمه ای از یخ و آتش

در حال تدریس در Clarion West

مارتین در 1991 به رمان نویسی بازگشت و چیزی را شروع کرد که سرانجام به مجموعه ی فانتزی حماسی نغمه ای از یخ و آتش منجر شد. مجموعه ای الهام گرفته شده از جنگ رزها (Wars of the Roses) و آیوانهو (Ivanhoe) که متشکل از هفت جلد خواهد بود. اولین جلد، بازی تاج و تخت (A Game of Thrones) در 1996 منتشر شد. در نوامبر 2005، ضیافتی برای کلاغ ها (A Feast for Crows)، چهارمین رمان مجموعه، شماره ی 1 پرفروشترین های نیویورک تایمز (The New York Times) شد و همچنین رتبه ی اول لیست پرفروشترین های وال استریت ژورنال (The Wall Street Journal) را کسب کرد. علاوه بر این، در سپتامبر 2006، ضیافت کلاغ ها، نامزد دریافت جایزه ی کوییل (Quill Award) و جایزه ی بریتیش فنتسی (British Fantasy Award) شد.[۴]

کتاب پنجم، رقصی با اژدهایان (A Dance with Dragons)، در جولای 2011 منتشر شد و به سرعت به یکی از پرفروشترین کتاب های بین المللی تبدیل شد از جمله رتبه ی اول لیست پرفروشترین های نیویورک تایمز و بسیاری دیگر؛ این کتاب در لیست نیویورک تایمز بیش از یک سال باقی ماند. مجموعه موجب تحسین نویسندگان، خوانندگان و منتقدان شد. در 2012، رقصی با اژدهایان در رای گیری نهایی برای جوایز هیوگو، ورد فنتسی، لوکوس پول، بریتیش فنتسی در رشته ی علمی تخیلی و فانتزی راه یافت و جایزه ی لوکوس پول را برای بهترین رمان فانتزی برنده شد. دو کتاب دیگر برای این مجموعه پیشبینی می شود، اما تاکنون نوشته نشده اند.

ساخت سریال با شبکه ی HBO

در طول تکمیل رقصی با اژدهایان و دیگر پروژه ها، جرج آر. آر. مارتین به سختی درگیر تولید سریالی تلویزیونی نیز بود که از کتاب های نغمه ای از آتش و یخ اقتباس شده و به یاد کتاب اول بازی تاج و تخت (A Game of Thrones) نام دارد. همکاری مارتین شامل انتخاب تیم تولید و شرکت در نوشتن متن فیلم نامه بود؛ تیتراژ ابتدایی فیلم او را به عنوان تهیه کننده ی اجرایی (Executive producer) سریال معرفی می کند.

اثر سینمایی HBO حقوق تلویزیونی کل مجموعه ی نغمه ای از یخ و آتش را در 2007 خرید و در 17 آپریل 2011 شروع به پخش سریال فانتزی با عنوان بازی تاج و تخت در شبکه ی کابلی پریمیوم آمریکایی خود کرد؛ سریال به صورت هفتگی و در ده اپیزود تقریبا یک ساعته پخش شد. فصل اول وقایع کتاب نخست را پوشش می داد. در طول ماه های باقی مانده تا نخستین نمایش فصل اول، تریلرهای حرفه ای و نمایش های کوتاه پشت صحنه ی بسیاری در HBO نمایش داده شد و در سایت های اینترنتی متعددی در دسترس قرار گرفت. این بخشی از یورش رسانه ای گسترده ی HBO بود که یکی از پرهزینه ترین سریال های شبکه ی کابلی خود را تبلیغ می کرد، برآورد شده که فصل اول بیش از 60 میلیون دلار هزینه داشته است.[۵] یکشنبه 3 آوریل 2011، دو هفته پیش از نخستین نمایش سریال، HBO 14 دقیقه ی نخست اپیزود اول را نمایش داد، که انتظارات از سریال جدید را بالا برد. دو روز پس از نخستین نمایش در 17 آوریل 2011 و در پی نظرات مثبت جهانی و آمار اولیه ی 4.2 میلیونی تماشاگران در سه نمایش اول شبانه، HBO اعلام کرد که بازی تاج و تخت برای فصل دوم تمدید شده است؛ در پایان هفته ی نخست نزدیک به نه میلیون نفر اپیزود اول را تماشا کردند. مدت کوتاهی پس از نمایش اپیزود پایانی سریال، فصل اول برای 13 جایزه ی امی (Emmy Awards) نامزد شد که نهایتا دو تا را برد، یکی برای تیتراژ آغازین سریال و دیگری برای پیتر دینکلیج (Peter Dinklage) به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد. ده اپیزود فصل دوم که بر اساس رمان دوم آتش و یخ، نزاع شاهان (A Clash of Kings) است، در اول آپریل 2012 در آمریکا شروع به پخش کرد؛ فصل دوم برای دوازده جایزه ی امی نامزد شد از جمله نامزدی نقش مکمل مرد دیگری برای دینکلیج. سریال شش تا از آن جوایز را در بخش هنرهای فنی برد که یک هفته پیش از نمایش معمول تلویزیونی جوایز 2012 اهدا می شد. ده اپیزود فصل اول نامزد دریافت یک جایزه ی هیوگو (Hugo Award) نیز شد، قدیمی ترین جایزه ی فانتزی و علمی تخیلی که هر ساله در وردکان (worldcon) سالانه توسط انجمن جهانی علمی تخیلی (World Science Fiction Society) اهدا می شود؛ سریال هیگوی 2012 را برای بهترین برنامه ی بلند دراماتیک در Chicon 7 (نام هفتادمین دوره ی وردکان که در شیکاگو برگزار شد)، هفتادمین کنگره ی جهانی علمی تخیلی برد.

موضوعات و زمینه های نویسندگی

مارتین در مراسم 100 نفر برتر تایم

لس آنجلس تایمز کارهای مارتین را به صورت داشتن «خط داستانی پیچیده، شخصیت های جذاب، دیالوگ های فوق العاده و سرعت پیشرفت عالی» توصیف کرده است، در حالی که نیویورک تایمز آن را «فانتزی افراد بالغ» می بیند و دیگران آن را سیاه و منفی گرایانه می دانند. اولین رمانش، مرگ روشنایی (Dying of the Light) پس زمینه ی برخی از کارهای آینده اش را ترسیم می کند، داستان در سیاره ای تقریبا متروک بازگو می شود که به تدریج که از خورشیدش دور می شود، غیرقابل سکونت می گردد. این داستان حس مالیخولیایی (Melancholy) قوی دارد. شخصیت هایش اغلب ناخشنود یا لااقل ناراضی اند- در بسیاری از موارد در برابر ایدئالیسم (idealisms) جهانی ظالم مقاومت می کنند، در بسیاری از موارد به رغم تعهد داشتن از سوی وجدان خود یا اعمال خشونت آمیزشان دچار مشکل می شوند. بسیاری از آنها عناصر قهرمانان تراژیک (tragic heroes) را دارند. منتقد ادبی تی. ام. وگنر نوشته «نگذارید هرگز گفته شود ماتین علاقه ی شکسپیر به تراژدی های احمقانه را استفاده نمی کند.»

این تاریکی کلی نغمه ای از یخ و آتش می تواند برای بعضی خوانندگان مانعی باشد. گروهی نوبنیاد نوشته: «اگر این نبود شادی برای شما مشکل است، یا به دنبال چیزی قطعی تر می گردید، پس احتمالا باید جای دیگری به دنبالش باشید.» اگرچه، برای بسیاری از طرفداران، این سطح از «واقعی بودن» و «کامل بودن» مثل نقایص شخصیت ها و ابهام اخلاقی و پیچش تراژیک داستان، دقیقا همان چیزی است که کارهای مارتین را محبوب کرده و روند داستان را به اندازه ی کافی اغواکننده کرده است تا با وجود خشونت محضش آن، داستان را دنبال کند، همانطور که تی. ام. وگنر به زیبایی به آن اشاره کرده، می نویسد: «تراژدی بزرگی اینجا وجود دارد، اما هیجان، شوخ طبعی، قهرمانی حتی در افراد کم بنیه و ضعیف، اصالت خانوادگی حتی در افراد رذل و با وجود همه ی این ها، اغلب اوقات، طعمی از عدالت نیز وجود دارد. این هدیه ای نادر است وقتی که نویسنده ای می تواند به داستانش این مقدار انسانیت دهد.»

شخصیت های مارتین چند وجهی اند – هر کدام به طرز شگفت انگیزی با گذشته ها، آرزوها و جاه طلبی های پیچیده. پابلیشرز ویکلی درباره ی فانتزی حماسی در حال چاپش نغمه ای از آتش و یخ نوشته: «پیچیدگی شخصیت هایی چون دنریس، آریا و شاه کش خوانندگان را به پرداختن به صفحات فراوان این جلد نگه خواهد داشت و مثل آثار نویسندگانی چون تالکین و جردن، ما را وادار به اهمیت دادن به سرنوشتشان می کند.» هرچند، به هیچکس یک رشته شانس غیرواقعی داده نمی شود؛ اما بدشانسی، جراحت و مرگ (و حتی مرگ دروغین) می تواند برای هر شخصیتی اعم از اصلی و فرعی اتفاق بیافتد، اهمیتی ندارد که چقدر خوانندگان به او دلبسته شده اند. مارتین میل شدیدش به کشتن شخصیت های مهم را به عنوان ضرورتی برای عمق داستان توصیف می کند: « ... وقتی شخصیت ها در خطرند، من می خواهم که شما از ورق زدن صفحه بترسید، (بنابراین) شما احتیاج دارید که از آغاز نشان دهید که دائما در حال بازی کردن هستید.»

وجه تمایز کارهای او با دیگران این است که مارتین تلاش خاصی برای تمرکز بر واقع بینی و دینامیک های اجتماعی موجه با اتکای بیش از حد بر جادو و دوگانگی ساده ی «خیر مقابل شر» دارد که معمولا انتقادی از نوشتار فانتزی امروزی است. قابل توجه است که کارهای مارتین انحرافی واضح از طرح رایج «شوالیه های حماسی و جوانمردی» است که به نقطه ی اتکایی در فانتزی تبدیل شده است که خود از مجموعه ی ارباب حلقه ها (Lord of The Rings) از جی. آر. آر. تالکین (J. R. R. Tolkien) ناشی شده است؛ با اینحال مارتین خود او را تحسین می کند و از او الهام می گیرد. اگرچه، او خصوصا زمینه ی ساده انگارانه ی آثار تالکین و اندیشه های مقلدینش را نقد کرده، به گونه ای که به شوخی آن را «دیزنی لند قرون وسطی» توصیف کرده است که تفاوت های اصلی بین جوامع قرون وسطایی و مدرن- به ویژه ساختارهای اجتماعی، شیوه های زندگی و آرایش های سیاسی را پنهان کرئه و یا حتی نادیده گرفته است. (اینکه مارتین گهگاه از سوی منتقدین ادبی «تالکین آمریکایی» نامیده می شود تا حدی با طعنه است زیرا کتاب های او بسیار معروف شده اند.) نویسنده تلاش دارد کارش را بر پایه ی داستان های تاریخی بنا کند، او بر ایجاد عناصر مهم سیاسی و اجتماعی قرون وسطی تمرکزز می کند؛ دوره ای که به طور قابل ملاحظه ای از زمانه ی امروز متفاوت است ازجمله در چندنسلی، سختگیری و حتی پیامدهای طبیعت وحشیانه ی سیستم طبقاتی سلسله مراتبی جوامع فئودال که در بسیاری از موارد در نوشته های فانتزی لحاظ نشده است. اگرچه نغمه ای از یخ و آتش مجموعه ای فانتزی است که جادو و سورئال را به عنوان هسته ی سبکش بکار می برد، اما مارتین مطمئن می شود که جادو تنها عنصری از میان عناصر بسیاری است که راهش را به جلو پیدا می کند، نه امدادی غیبی (Deus ex machina) که خود تمرکز اصلی داستان است. هذف نهایی مارتین کاوش اختلافات داخلی است که شرایط انسان را مشخص می کند، (با الهام از ویلیام فاکنر ناشی شده است) که نهایتا آن را به عنوان تنها دلیل خواندن اثری ادبی صرفنظر از سبک نوشتاریش توصیف می کند.

زمینه ی عمده ی نویسندگی در مجموعه های اصلی مارتین چندوجهی و چندلایه است، سفری طولانی و پیچاپیچ را دربر می گیرد که شخصیت ها تجربه می کنند همانطور که مارتین برای خودش و خوانندگانش پیشبینی می کند – این ها شامل آرمان گرایی در مقابل وظیفه، عشق رومانتیک در مقابل تقدم خانواده، گسترش فردیت ها می تواند بسمت حفاظت از خانواده رود (یا بالا بردن خودشان در داخل خانواده)، اختلافاتی که از سطوح مختلفی از الزامات اجتماعی برمی خیزد، چرا انسان ها خبیث می شوند، طبیعت رستگاری، سیاست واقع گرایانه در مقابل «انجام کار درست»، اخلاق در امور سیاسی و پیامدهایش، وحشیگری جنگ، شیوه هایی که اعضای طبقات مختلف اجتماعی با آن به گونه ای موفقیت آمیز (یا ناموفق) ساختار طبقه ی کهن/ فئودال را هدایت می کنند، و معنای دین و اعتقاد در میان گزینه های رقیب می شود. زمینه ی عمده ی نویسندگی و محدوده ی اکتشاف در داستان های تخیلی کوتاه مارتین شامل تنهایی، ارتباط، عشق تراژیک و بدشگون، ایدئالیسم، رمانتیسم و حقیقت تلخ در مقابل آرامش دروغین است. بسیاری از این ها در اثر شاخص او هم اتفاق می افتد اما بیشترشان در کارهای کوتاهترش فروان و مشهودند.

ارتباط با طرفداران

مارتین در حال امضا کردن کتاب ها در یک کتابفروشی در لیوبلیانا، اسلوونی

مارتین در طول دهه ها به حضور مرتب در کنگره ی علمی تخیلی (Science Fiction Convention) و کنگره های کامیک و در دسترس طرفداران بودن معروف است. در اوایل دهه ی 1980، منتقد و نویسنده توماس دیچ (Thomas Disch) مارتین را به عنوان عضوی از «گروه روز کارگر» شناخت، گروهی از نویسندگان که به طور مرتب در وردکان (Worldcon) سالانه و معمولا حوالی تعطیلات آخر هفته ی روز کارگر گرد هم می آیند. او از اوایل دهه ی 1970 در کنگره های علمی تخیلی منطقه ای حضور داشت و از 1986 در کنگره ی کوچکتر ناحیه ای آلبوکرکی (Albuquerque) به نام بوبونیکان (Bubonicon) نزدیک خانه اش در نیومکزیکو (New Mexico) شرکت کرده است.

کلوپ رسمی هواداران مارتین «انجمن برادری بدون پرچم» است که یک انجمن دائمی در فروم وبسایت بزرگ westeros.org دارد، سایتی که بر مجموعه ی فانتزی نغمه ای از آتش و یخ تمرکز دارد. هر ساله در کنگره ی سالانه ی جهانی علمی تخیلی، انجمن برادری میزبان مجموعه ضیافتی بزرگ و مداوم است که بر روی تمام اعضای وردکان باز است؛ مجموعه ی آنها اغلب با رای مردمی جایزه ی بهترین ضیافت کنگره را می برد.

مارتین برای زمان طولانی بین کتاب های مجموعه ی آتش و یخ از سوی برخی خوانندگانش مورد نقد قرار گرفته است، از جمله فاصله ی قابل توجه شش ساله بین جلد چهارم، ضیافتی برای کلاغ ها (2005) و جلد پنجم، رقصی با اژدهایان (2011). در 2010 مارتین به این انتقادات پاسخ داد و گفت که او به نوشتن تنها مجموعه آتش و یخ میلی ندارد و یادآور شد که کار کردن بر روی دیگر نثرها (Porse) و تالیفات و پروژه های ویرایش کتب مختلف همیشه بخشی از روند کاری او بوده است.

مارتین به شدت با فن فیکشن (داستان پردازی طرفداران) (Fan Fiction) مخالفت می کند، و معتقد است این تخطی از کپی رایت و تمرینی غلط برای نویسندگان مشتاق است.

زندگی شخصی

در اوایل دهه ی 70 مارتین درگیر رابطه ای با نویسنده ی علمی- تخیلی/فانتزی همکار لیسا تاتل (Lisa Tuttle) بود که با او مشترکا بندرگاه بادخیز (Windhaven) را نوشت.

در پی حضور در کنگره ی علمی تخیلی ساحل شرقی، او با همسر اولش گیل بورنیک آشنا شد؛ آنها در 1975 ازدواج کردند، اما این ازدواج بدون فرزند در 1979 به طلاق انجامید.

مارتین از 1979 در سانتا فه نیومکزیکو (Santa Fe, New Mexico) ساکن شده است؛ او در 2013 سینمای جین کوکتئو در سانتا فه که از 2006 بسته شده بود، خرید تا با تعمیر و بازسازی این سینمای برجسته ی سانتا فه آن را به عنوان سالن تئاتر رویدادهای فراگیر و خاص به نهایت کارکرد برساند.

در 15 فوریه ی 2011 مارتین با معشوقه ی (Paramour) بلند مدت خود پاریس مک براید در طی جشنی کوچک در خانه شان در سانتا فه ی نیومکزیکو ازدواج کرد؛ این زوج حلقه های ازدواج الهام گرفته از فرهنگ سلتیک (Celtic) که توسط صنعتگران محلی برای آنها ساخته شده بود، رد و بدل کردند. دوستان محلیشان نیز حاضر بودند و به آن‌ها در برگزاری جشن یاری رساندند. در 19 آگوست 2011 در رینوویشن (Renovation) 69امین کنگره ی جهانی علمی تخیلی (69th World Science Fiction Convention) در رینوی نوادا(Reno, Nevada) آنها جشن ازدواج و ضیافت بزرگی برای گروه بزرگتری از دوستانشان در زمینه های فانتزی و علمی تخیلی ترتیب دادند.

مارتین حسابی کاربری در لایو ژورنال (LiveJournal) (شبکه ای اجتماعی در روسیه که کاربران می توانند وبلاگ، ژورنال یا خاطرات روزانه در آن داشته باشند.) به نام «این یک وبلاگ نیست» (Not A Blog) دارد که درباره ی کارهایش و موضوعات غیرمرتبط مختلفی همچون سیاست و NFL (National Football League) (لیگ حرفه ای فوتبال آمریکایی) پست می گذارد؛ او حامی مادام العمر حزب دموکرات (Democratic Party) است و در مصاحبه ای با Authors@Google ادعا کرد جیمی کارتر (Jimmy Carter) « به وضوح بهترین انسانی است که در طول زندگی من رییس جمهور شده است». او اخیرا از باراک اوباما (Barack Obama) تمجید کرده و تلاش ها در سرکوبی رای دهندگان را قویا محکوم کرد و آن را با رفتار دموکرات های جنوب یکپارچه (Solid South) (لغتی که حمایت انتخاباتی ایالت های جنوبی از کاندیداهای حزب دموکرات از سال 1877 تا 1964 را نشان می دهد.) مقایسه کرد و از جمهوری خواهان (Republicans) هوادار حق رای در جوانیش به عنوان الگویی بسیار بهتر برای جنبش محافظه کاری یاد کرد و خصوصا اورت دیرکسن (Everett Dirksen)، هنری کبوت لاج جونیور (Henry Cabot Lodge Jr.)، کلیفرد کیس (Clifford Case)، ویلیام اسکرنتون (William Scranton) و بری گلدواتر (Barry Goldwater) مورد تمجید قرار داد. مارتین هوادار مشتاق و مادام العمر هر دو تیم نیویورک جتس (New York Jets) و نیویورک جاینتس (New York Giants) است. پست های «این یک وبلاگ نیست» توسط شخصی دیگر در صفحه فیسبوک (Facebook) جرج آر. آر. مارتین دوباره پست می شود، اما مارتین هرگز عضوی از آن جامعه ی آنلاین یا خواننده ی پست های آن نبوده است؛ او از توییتر (Twitter) هم استفاده نمی کند.

مارتین وقت آزادش را به خواندن حریصانه ی موضوعات مختلف، جمع کردن مجسمه های مینیاتوری (Miniatures) قرون وسطایی، تماشای فوتبال حرفه ای در تلویزیون (در فصلش)، خواندن و جمع آوری کتاب های علمی تخیلی، فانتزی و ترسناک و اندوختن کلکسیون بزرگی از کتاب های کامیک (مصور) که شامل نخستین چاپ «سیلور ایج» مارول از مرد عنکبوتی (Spider Man) و چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) می شود، می گذراند.

او و همسرش، پاریس حامیان پناهگاه گرگ های وایلد اسپیریت (Wild Spirit Wolf Sanctuary) در نیومکزیکو هستند. مارتین تحسین از گرگ ها را نه تنها در کتاب هایش بلکه در جمع آوری کمک های مالی نیز لحاظ کرده است.

مارتین در پاسخ به سوالی مربوط به دیدگاه های دینی اش، گفت: « من خود را یک کاتولیک از دین برگشته فرض می کنم. شما احتمالا مرا ملحد یا خدانشناس می دانید. من دین و معنویت را مجذوب کننده یافتم. من دوست دارم باور کنم که این پایان راه نیست و چیز بیشتری وجود دارد، اما نتوانستم بخش منطقی وجود خود را متقاعد کنم که در کل درک کند. این همان چیزی است که تالکین (Tolkien) از قلم انداخت – هیچ پیشوای دینی نیست، هیچ معبدی نیست؛ در حلقه ها (سه گانه ی ارباب حلقه ها) هیچ کس هیچ چیز را پرستش نمی کند.»

کتابشناسی

نویسندگی

رمان ها

داستان‌های کوتاه منتخب

داستانک های منتخب

 • پادشاهان شن (Sandkings)، برنده ی جوایز هیوگو و نبولا
 • مردی با خانه ای از گوشت (Meathouse Man)، اولین بار در شماره ی 18 مجله ی اوربیت در سال 1976 منتشر شد.

کتاب های کودکان

مجموعه ها

تلویزیون

 • The Twilight Zone
  • آخرین مدافع کاملوت (The last Defender of Comelot) (1986)- نویسنده (فیلمنامه)
  • یک روزی و پادشاه آینده (The Once and Future King) (1986)- نویسنده (فیلمنامه)، ویراستار داستان
  • نعلبکی تنهایی (1986)- ویراستار داستان
  • پیدا و پنهان (1986)- نویسنده (فیلمنامه)، اقتباس از یک داستان کوتاه منتشر شده اثر فیلیس آیسنشتاین (Phyllis Eisentein)
  • دختری که با او ازدواج کردم (1987)- ویراستار داستان
  • درب دیگر دنیا (1989)- ویراستار داستان
  • اسباب بازی های کالیبان (The Toys of Caliban)- نویسنده (داستان و فیلمنامه)، ویراستار داستان
 • دیو و دلبر (Beauty and the Beast)
  • منجی افتضاح(1987)- نویسنده
  • بال ماسکه (1987)- نویسنده
  • خاکستری سایه ها (1988)- نویسنده
  • قول های روزی (1988)- نویسنده
  • تب (1988)- نویسنده
  • آزیماندیاز (1988)- نویسنده
  • مرگ زمستان (1988)- نویسنده
  • برادران (1989)- نویسنده
  • وقتی پرنده ی آبی می خواند (1989)- نویسنده (فیلمنامه)
  • پادشاهی کنار دریا (1989)- نویسنده
  • دیو خشن چیست (1989)- نویسنده (داستان)
  • جشن معصومیت (1989)- نویسنده
  • برف (1989)- نویسنده
  • ستاره ی دنباله دار گدا (1990)- نویسنده
  • شکست ناپذیر (1990)- نویسنده
 • محدودیت های بیرونی (The Outer Limits) (سریال تلوزیونی 1995)
 • راهروها (Doorways) (1993، پایلوت منتشر نشده)- نویسنده، تهیه کننده، سازنده؛ (انتشارات IDW خط داستانی پایلوت را به صورت رمانی مینی سریالی و گرافیکی در 2010 منتشر کرد.)
 • بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

ویراستاری

 • صداهای جدید در عرصه ی علمی تخیلی (1977: داستان های جدید اثر برندگان جایزه ی جان دبلیو. کمپبل (John W. Campbell Award))
 • صداهای جدید در عرصه ی علمی تخیلی 2 (1979: داستان های جدید بیشتر اثر برندگان جایزه ی جان دبلیو. کمپبل)
 • صداهای جدید در عرصه ی علمی تخیلی 3 (1980: داستان های جدید بیشتر اثر برندگان جایزه ی جان دبلیو. کمپبل)
 • صداهای جدید در عرصه ی علمی تخیلی 4 (1981: داستان های جدید بیشتر اثر برندگان جایزه ی جان دبلیو. کمپبل)
 • کتاب علمی تخیلی کاهش وزن (1993) ویرایش شده با آیزک آسیموف (Isaac Asimov) و مارتین ایچ. گرینبرگ (Martin H. Greenberg) («داستان هایی اثر نویسندگان علمی تخیلی چاق، لاغر و یا چیزی بین این دو»)
 • جوایز جان دبلیو. کمپبل، جلد 5 (1984، دنباله ی سری کتاب های صداهای جدید در عرصه ی علمی تخیلی)
 • بصیرت های شبانه 3 (1986)

ویراستاری مجموعه های Wild Cards

 • Wild Cards (1987؛ محتوایش در چاپ 2010 با سه داستان/نویسنده ی جدید توسعه یافت)
 • Wild Cards II: Aces High (1987)
 • Wild Cards III: Jokers Wild (1987)
 • Wild Cards IV: Aces Abroad (1988)
 • Wild Cards V: Down & Dirty (1988)
 • Wild Cards VI: Ace in the Hole (1990)
 • Wild Cards VII: Dead Man’s Hand (1990)
 • Wild Cards VIII: One-Eyed Jacks(1991)
 • Wild Cards IX: Jokertown Shuffle (1991)
 • Wild Cards X: Double Solitaire (1992)
 • Wild Cards XI: Dealer’s Choice (1992)
 • Wild Cards XII: Turn of the Crads (1993)
 • Wild Cards: Crad Sharks (1993؛ کتاب اول از زنجیره ی سه گانه ی جدید)
 • Wild Cards: Marked Cards (1994؛ کتاب دوم از زنجیره ی سه گانه ی جدید)
 • Wild Cards: Black Trump (1995؛ کتاب سوم از زنجیره ی سه گانه ی جدید)
 • Wild Cards: Deuces Down (2002)
 • Wild Cards: Death Draws Five (2006؛ تک رمانی اثر جان جی. میلر)
 • Wild Cards: Inside Straight (2008؛ کتاب اول از کمیسیون سه نفره)
 • Wild Cards: Busted Flush (2008؛ کتاب دوم از کمیسیون سه نفره)
 • Wild Cards: Suicide Kings (2009؛ کتاب سوم از کمیسیون سه نفره)
 • Wild Cards: Fort Freak (2011)
 • Wild Cards: Lowball (تحویل داده شده؛ بزودی در تابستان 2014؛ دنباله ی Fort Freak)
 • Wild Cards: High Stakes (اعلام شده؛ بزودی)

گلچین های ادبی همنوع ویراستاری شده (با همکاری گاردنر دوزویس)

 • نغمه های زمین در حال مرگ (Songs of the Dying Earth) (2009)؛ گلچینی ادبی برای قدردانی از مجموعه های اصلی زمین در حال مرگ (Dying Earth) جک ونس (Jack Vance) که اولین بار از سوی انتشارات سابترانین (Subterranean Press) منتشر شد)
 • جنگجویان (Warriors) (2010)؛ گلچینی ادبی و حجیم با ژانر متقابل که داستان هایی درباره ی جنگ و جنگجویان نمایش می دهد؛ برنده ی جایزه ی لوکاس پول 2011 برای بهترین گلچین ادبی اریجینال)
 • نغمه های عشق و مرگ (2010؛ گلچینی ادبی با ژانر متقابل که داستان های عاشقانه در زمینه های فانتزی و علمی تخیلی را نمایش می دهد، در اصل عاشقان دورگه ی ستاره نامیده شد.)
 • مرگ بر این خیابان های عجیب (2011؛ گلچینی ادبی با ژانر متقابل که داستان های کارآگاه های کلاسیک را با فانتزی و علمی تخیلی می آمیزد.)
 • مریخ پیر (تحویل داده شده و در انتظار انتشار در اکتبر 2013 است؛ گلچینی ادبی که داستان های علمی تخیلی مریخی با زمینه ای متقابل و نو را نشان می دهد)
 • زنان خطرناک (2013؛ گلچینی ادبی با ژانر متقابل که بر روی زنان جنگجو و کارکترهای زن قوی تمرکز دارد و در ابتدا زنان فریبا (Femmes Fatales) نامگذاری شده بود.)[۱۳]
 • دغل کاران (تحویل داده شده و در انتظار چاپ است؛ گلچینی ادبی با ژانر متقابل که داستان هایی جدید را درباره ی دغل کاران گوناگون نمایش می دهد.)
 • ناهید پیر (بزودی؛ گلچینی ادبی از داستان های علمی تخیلی درباره ی ناهید با زمینه ی متقابل و جدید.)

جوایز

لیست کاملتری از جوایز و نامزدی های مارتین در فهرست جوایز علمی تخیلی لوکوس یافت می شود.

لینک های خارجی

منابع و یادداشت ها

 1. www.time.com صد نفر برتر تایم در سال 2011: جرج آر. آر. مارتین نوشته ی جان هاجمن، پنجشنبه، 21 آوریل 2011
 2. www.time.com صد نفر برتر تایم در سال 2011 (لیست کامل): انتشار در 5 ژوئن 2011
 3. تاتل داو، هری، ویراستاری با مارتین اچ. گرینبرگ.بهترین علمی تخیلی های نظامی قرن بیستم. نیویورک: بالنتاین، می 2011، ص. 279-306.
 4. نامزدی جوایز برای ضیافتی برای کلاغ ها
 5. چراغ سبز HBO برای تبدیل بازی تاج و تخت به سریال هالیوود ریپورتر، 30 نوامبر 2010
 6. www.thehugoawards.org تاریخ جایزه ی هیوگو، اصلاح در 5 ژوئن 2011
 7. جایزه ی کتاب های علمی تخیلی و فانتزی: نامزدها و برندگان جایزه در سال 1979 دنیای بی پایان. اصلاح شده در 2009/03/28
 8. www.locusmag.com فهرست لوکوس از جوایز. اصلاح شده در 5 ژوئن 2011
 9. www.worldfantasy.org کنگره ی جهانی فانتزی: نامزدها و برندگان جایزه، اصلاح شده در 5 ژوئن 2011
 10. جایزه ی کتاب های علمی تخیلی و فانتزی: نامزدها و برندگان جایزه در سال 1999 دنیای بی پایان. اصلاح شده در 2009/06/07
 11. جایزه ی کتاب های علمی تخیلی و فانتزی: نامزدها و برندگان جایزه در سال 2001 دنیای بی پایان. اصلاح شده در 2009/03/28
 12. جایزه ی کتاب های علمی تخیلی و فانتزی: نامزدها و برندگان جایزه در سال 2006 دنیای بی پایان. اصلاح شده در 2009/03/28
 13. http://grrm.livejournal.com/225206.html