سم

رقص شیطان Flight Fantasy Games

سموم زیادی در سراسر هفت پادشاهی و شرق استفاده می‌شوند. گرچه اساتید سیتادل علاوه بر آثار شفادهنده، در زمینه تاریخ و خصوصیات سم‌های گوناگون آموزش می‌بینند، به نظر می‌رسد استفاده از سموم بیشتر در شهرهای آزاد و اصناف قاتلین شایع باشد. همچنین سموم در مناطق شرقی‌تری همانند میرین و کارث نیز استفاده می‌شود، جایی که اصیل‌زاده به خاطر ارائه شراب مسموم به افرادی که در نظرش خطرناک می‌رسد، بدنامد.[۱]

شوالیه‌ها و لردهای بلندپایه جامعه فئودالی هفت پادشاهی نگاهی همراه با ترس و نفرت نسبت به سموم دارند. به نظر بسیاری از آنها این سلاح شرم آور فقط توسط احمق‌های نابکار در شهرهای آزاد استفاده می‌شود. هم چنین از سموم به عنوان سلاح حرامزادگان و زنان یاد می‌شود. البته، بیشتر این صحبت‌ها صرفاً یک موضع‌گیری هست.

سموم متداول عبارتند از: تاجریزی (nightshade)و پودر کلاه خاکستری(powdered greycap)، که مشتق از یک گیاه و انواع قارچ‌های سمی می‌باشد. استفاده از زهر حیوانات و حشرات مانند باسیلیسک و مانتیکور نیز شناخته شده است، گرچه جمع‌آوری آنها سخت‌تر است. زهر مانتیکور (Manticore venom) بسیار موذی است و می‌توان به گونه‌ای عمل کرد تا تاثیرش را آهسته‌تر سازد که باعث می‌شود قربانی آن با عذابی آهسته بمیرد.

خناق(the Strangler)از سموم کمیابیست که از گیاهی ساخته می‌شود که فقط در دریای یشم(Jade Sea) یافت می‌گردد. این سم بوسیله مسدود کردن نای و در نتیجه خفه کردن، قربانی خود را می‌کشد. در حال حاضر دلیل استفاده بسیاری پادشاهان از چشندگان غذا این است که در گذشته برای کشتن شاهان از این سم استفاده ‌می‌شده است. اشک لایس(Tears of Lys)، سمی بی‌بو و بی‌رنگ است، که با حمله به روده و معده قربانی را از پا در می‌آورد.

سمومی با کاربرد‌ دوگانه نیز وجود دارد. چای ماه(Moon tea) با سقط جنین موجب شده است برخی از اساتید مخالف نامیدن آن به عنوان دارو باشند. خواب ناز(Sweetsleep) در دوز‌های پایین موجب خوابی عمیق می‌گردد، اما دوزهای بیشتر می‌تواند کشنده باشد. بسیاری از داروها در دوزهایی به اندازه کافی بزرگ، می‌توانند کشنده باشند؛ اما تفاوت خواب شیرین در این است که دوز کشنده آن نسبت به داروهای دیگر بسیار کمتر است. از این رو یک استاد در زمان استفاده از آن باید بسیار مراقب باشد.[۲]

سموم عموماً در غذا و یا نوشیدنی به قربانیان خورانده می‌شوند که همچنین می‌تواند برای پنهان سازی طعم و بوی آن موثر باشد. به همین دلیل آشپزخانه‌های اشرافی اغلب محافظت می‌شوند و چشندگان غذا با جان خود، مشغول حفاظت از زندگی اربابشان هستند. حتی هنوز هم مسمومگران زیرک طی ادوار مختلف موفق ‌شده‌اند از تدابیر امنیتی بگذرند و حداقل بسیاری از مرگ و میر اشراف را فنجانی مسموم یا ظرفی به عنوان تیغه خون آلود موجب شده است، اگر بیشتر از آن نباشد. سم همچنین ممکن است توسط سلاح زهراندود یا حتی از طریق پوست منتقل شود.

فهرست سموم شناخته شده

سلاح می تواند به سم آغشته شود- اثر Felicia Cano. © Fantasy Flight Games


شخصیت‌‎های شناخته شده‌ای که از سم استفاده می‌کنند

اسپویلر

شخصیت‌های شناخته شده‌ای که مسموم شده‌اند

ملیساندر از جام شراب مسموم شده نوشید...© Fantasy Flight Games

اسپویلر


شخصیت‌های شناخته شده که از مسمومیت نجات پیدا کردند

نقل قول ها

نقشه های دانشمند- اثر Mike Capprotti. © Fantasy Flight Games
مسمومگران پست ترین انسانها هستند.

—استاد بزرگ ایتلمور

بهم گفتی اشک لایس تو شراب جان ارن بریز و من انجامش دادم

لایسا تالی خطاب به پتایر بیلیش

اسپویلر


منابع

  1. نزاع شاهان، فصل 40، دنریس.
  2. http://bloodandfire.wikispaces.com/Maesters%2C+Medicine+and+Poisons
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ رقصی با اژدهایان، فصل 56، خواستگار آهن (ویکتوریان 0).
  4. رقصی با اژدهایان، فصل 38، نگهبان (آریو I)).
  5. رقصی با اژدهایان، فصل 60، خواستگار جواب شده (کوئنتین III).