خانه > اخبار > اخبار سریال > تیتراژ آغازین فصل هشتم، پیشروی ارتش‌ها را روی نقشه نشان می‌دهد

تیتراژ آغازین فصل هشتم، پیشروی ارتش‌ها را روی نقشه نشان می‌دهد

تیتراژ آغازین «بازی تاج و تخت» جزو نمادین‌ترین تیتراژهای تاریخ تلویزیون است. در طول هفت فصل گذشته، طرفداران به لطف تیتراژ با جغرافیای وستروس و اسوس به خوبی آشنا شدند.
اما در قسمت اول فصل هشتم، تیتراژ تغییر کرده است، به جای کینگزلندینگ از دیوار آغاز می‌شود. مکان‌های کمتری نشان داده می‌شود، برای اولین‌بار داخل سازه‌ها نشان داده می‌شود و رنگ‌های استفاده شده عالی هستند.

هنرمندان و سازندگان تیتراژ در استودیوی الاستیک در مصاحبه‌ای با بازفید راجع به تغییرات تیتراژ فصل هشتم صحبت کرده‌اند.

بخشی از این تغییر مربوط به جلوه‌های ویژه است که در طی این سال‌ها پیشرفت قابل توجهی کرده، «انگس وال» کارگردان خلاق تیتراژ می‌گوید: «با این تکنولوژی شما می‌توانید خیلی کارهای بیشتری انجام دهید، نسبت به آن تکنولوژی‌ای که در زمان ساخت تیتراژ فصل اول در اختیارمان بود.»

هفت فصل قبل تیتراژ سریال یک جنبه‌ی تزئینی به صورت هشت‌بیتی داشت که آن را شبیه به ماینکرفت می‌کرد. اما حالا جلوه‌ها بسیار با دقت بالاتری رندر شده‌اند و جزئیات بیشتر است.

پس طبیعی‌ست که وقتی بنیوف به استودیوی الاستیک رفت و گفت: «برای این فصل بترکونید»، آن‌ها فرصت را غنیمت شمردند و هرچه ایده در این سال‌ها انباشته شده بود را به کار بردند.

اما همه‌ی این‌ها فقط به تکنولوژی محدود نمی‌شود. تیتراژ جدید از تغییر نحوه‌ی داستان‌گویی هم خبر می‌دهد، در فصل‌های گذشته داستان‌گویی به صورت پراکنده بود و خطوط داستانی شخصیت‌ها از هم جدا بودند حالا همه‌چیز متمرکز شده، شخصیت‌هایی که در طی داستان با آن‌ها و روابطشان آشنا شده‌ایم، به جایی رسیده‌اند که باید به سرنوشتشان فکر کنیم. دیگر نباید فقط یک ناظر از بالا بود که به همه‌جا سرک می‌کشد، اگر دقت کنید دوربین هم پایین‌تر آمده و از نزدیک همه‌چیز را نشان می‌دهد. الان دیگر داخل خود مهلکه هستیم.

اما این حرف به این معنی نیست که دیگر نقشه مفید نیست. کارایی اصلی نقشه این بود که نشان دهد شخصیت‌ها کجا هستند و در آن قسمت چه جایی را قرار بود ببینیم. اگرچه هنوز هم نقشه این کار را انجام می‌دهد، اما کار دیگری هم می‌کند و آن نشان دادن مسیر حرکت ارتش‌ها است. مطمئنم که همه دقت کردید که مسیر از رنگ سفید به رنگ آبی درآمد که نشان‌دهنده‌ی ارتش مردگان است که به لست هارت رسیده‌اند. «وال» می‌گوید: «این یادآور بازی‌های استراتژی کلاسیک است که مهره‌ها را روی صفحه حرکت می‌دادید. قبلاً فقط مکان‌ها را می‌دیدیم اما خبری از نشانگر ارتش‌ها نبود.»

همان‌قدر که ما مکان‌هایی روی نقشه دیدیم، متناسب با هر قسمت مکان‌ها تغییر می‌کردند تا نشان دهند چه کسی در کدام قسمت نشان داده می‌شود، در فصل هشتم این موضوع به ارتش‌ها اختصاص دارد، که جالب به نظر می‌رسد.
«شینتانی» (از سازندگان تیتراژ) می‌گوید:

«نوعی داستان‌گویی کلی را در تیتراژ ابتدایی می‌بینیم که در طول قسمت به صورت مفصل‌تر روایت می‌شود. این برای ما جالب است که ما هم جزئی از داستان سریال شده‌ایم، نه فقط نشان دادن وضعیت کلی مکان‌ها.»

شینتانی می‌گوید:

«اگر به کوهی که لست هارت در آن قرار دارد توجه کنید، شبیه به فرم بدن وایت‌واکر‌ها است. و اگر دقت کنید این فرم روی بخش نقشه که به شمال دیوار مربوط است هم دیده می‌شود.»

تفاوت دیگر تیتراژ این فصل این است که ما درون مکان‌ها را هم می‌بینم، مثل وینترفل و ردکیپ، قلعه‌های آن‌ها و اتاق پادشاهی. سوال اینجاست که آیا مانند فصل‌های قبل هم تیتراژ هر قسمت تغییر می‌کند؟ شینتانی می‌گوید: «تغییراتی در هر قسمت وجود دارد. هر قسمت توجه کنید چون نکات ریزی وجود دارند.»

به‌خاطر این‌که در این فصل نقشه‌ی تیتراژ نقش مهم‌تری دارد، عوامل سازنده‌ی آن جزئیاتی از سریال و فیلمنامه را دریافت کرده بودند تا بتوانند این کار را بهتر انجام دهند. بنابراین باید به تیتراژ این فصل بیشتر دقت کرد. وال حتی توضیح می‌دهد که چرا برخلاف تیتراژ فصل‌های قبل که با کینگزلندینگ شروع می‌شد، این‌بار تیتراژ در آنجا تمام می‌شود:

«اسم سریال بازی تاج و تخت است، و تخت آهنین در کینگزلندینگ است. من نمی‌دانم این موضوع اصلی است یا نه ولی کل سریال حول تحت آهنین می‌چرخد… پس منطقی است که تیتراژ در کینگزلندینگ تمام شود.»

همچنین صحبت‌های شینتانی راجع به ایده‌هایی که داشتند و عملی نشد جالب بود:

«ما دوست داشتیم غار کلاغ سه‌چشم را هم در تیتراژ نشان دهیم اما مکان آن در نقشه مشخص نیست، پس نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم. و اگر قرار باشد تا به عقب برگردم و از فصل اول این کار را برای هر قسمت انجام دهم، سعی می‌کردم بعضی چیزها را دزدکی در نقشه قرار دهم.»

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*