خاندان مندرلی

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
خاندان مندرلی از وایت هاربر
House Manderly.PNG
نشان مردماهی سفید در زمینه‌ی سبز-آبی
جایگاه نیو کسل در وایت هاربر
لرد فعلی وایمن مندرلی
منطقه شمال
عنوان لرد وایت هاربر
محافظ وایت نایف
سپر مذهب
مدافع محرومان
لرد مارشال مندر
شوالیه‌ نظام سبز دست
وارث سر وایلیس مندرلی
لرد بالا دست خاندان بولتون

خاندان مندرلی از وایت هاربر یکی از قدرتمندترین و وفادارترین پرچمداران خاندان استارک است. این خاندان به سبب کنترل تنها شهر منطقه و معادن نقره‌ی بسیار زیاد زمین‌هایش ثروتمندترین خاندان اشرافی در شمال است. بر خلاف بیشتر خاندان‌های شمالی[۱]، مندرلی‌ها به جای خدایان کهن، پیرو مذهب هفت هستند، چرا که ریشه‌های این خندان به ریچ می‌رسد. جایگاه آنان نیو کسل در شهر وایت هاربر می‌باشد.

نشان خانوادگی مندلی‌ها مردماهی سفیدی با موها، ریش و دم سبز تیره و نیزه‌ی سه‌شاخه‌ای سیاهی در دست در زمینه‌ی سبز-آبی است.[۲][۳] شعار آنان تاکنون در کتاب ذکر نشده است و خود جرج مارتین نیز در منابع غیررسمی اعلام نکرده است.

لرد وایت هاربر، وایمن مندرلی، تمامی زمین‌ها و خاندان‌ها در شرق دهانه‌ی وایت نایف، از ویدوز واچ و رمزگیت تا تپه های شیپس هد و سرچشمه‌های بروکن برنچ را تحت سلطه دارد. این شمال خاندان‌های لاک، وول‌فیلد و فلینت از ویدوز واچ می‌شود.[۴] حکمرانی مندرلی‌ها شامل تپه های شیپس هد[۵] و شاخه شکسته[۶] و اتحاد رمزگیت[۷] است.

تاریخ

خاندان مندرلی سابقا در سواحل رودخانه بزرگ مندر در ریچ سکونت داشته‌اند، عده‌ای مدعی‌اند رودخانه به افتخار آن‌ها نام‌گذاری شده است.[۸] بنا به گفته‌های لیدی روهان وبر، خاندان مندرلی در حدود یک هزار سال پیش آنجا را ترک و یا از آنجا رانده شدند.[۹] در ادامه لرد گودریک بارل اصلاح می‌کند که این زمان «چیزی بیش از نهصد سال پیش» نیست و اینکه این خاندان پای خود را فراتر از حد خود گذاشته بود و از سوی «دست‌سبزها»، که به خاندان گاردنر، پادشاهان ریچ اشاره دارد[۱۰]، سرکوب شد.[۱۱] وایلا مندرلی مدعی است که مندرلی‌ها در حالی که مجروح و بی‌دوست بودند، از بیم جانشان از آن منطقه به شمال گریختند و از سوی استارک‌های وینترفل محافظت شدند و حدود هزار سال پیش از جنگ فتح به عنوان پرچمدارشان مورد پذیرش و استقبال قرار گرفتند. ظاهرا این تاریخ به مندرلی‌ها وفاداری بسیاری نسبت به لرد اربابشان القا کرده، طوری که سوگند یاد کرده‌اند که همیشه مطیعان وفادار خاندان استارک باشند.[۱۲] مندرلی‌ها یکی از معدود خاندان‌های بزرگ شمال هستند که به جای خدایان قدیم، پیرو مذهب هفت می‌باشند و به همین دلیل شوالیه‌گری در بین آن‌ها بسیار مرسوم است.[۱]

استارک‌ها ولفز دن را به مندرلی‌ها پاداش دادند و مسئولیت دفاع از وایت نایف را به آن‌ها سپردند.[۱۲] مندرلی‌ها در طول یک سده اخیر شهر وایت هاربر را توسعه دادند. وایت هاربر یکی از پنج شهر بزرگ وستروس و بندر اصلی شمال برای بازرگانی و حمل‌و‌نقل دریایی است. نیو کسل برای جایگزینی ولفس‌دن فرسوده شاخته شد.

خاندان مندرلی در شورای بزرگ 101 در هارن هال از رینیس تارگرین حمایت کرد. در جریان رقص اژدهایان، پرنس جاکیریس ولاریون به وایت هاربر و وینترفل سفر کرد و شمال را متقاعد کرد تا از سیاه ها حمایت کنند. لرد مندرلی جنگجویانی به رهبری پسرانش، سر مدریک و سر تورهن، فرستاد تا از رینیرا تارگرین حمایت کنند.[۱۳]

هنگامی که لرد ادراد استارک پرچمداران را برای پیوستن به قیام رابرت فراخواند، لرد وایمن مندرلی مندرلی‌ها را به جنوب رهبری کرد.وایمن در نبرد ترایدنت جنگید و به عنوان پاداش، ناجی‌اش سر بارتیموس را برای نجات جانش قلعه‌بان ولفس‌دن، زندان وایت هاربر، کرد.

حوادث اخیر

بازی تاج و تخت

لرد ادارد استارک پس از سوء قصد جان پسرش، برن، به همسرش کتلین دستور داد تا لرد وایمن مندرلی را به مستحکم کردن وایت هاربر وادارد.[۱۴]

کتلین پس از ترک کردن دره ارن در وایت هاربر با مندرلی‌ها ملات می‌کند. به دلیل دستگیری ادارد در بارانداز پادشاه، ارتشی از مندرلی‌ها به فرماندهی سر وایلیس و سر وندل در موت کیلین به راب ملحق شدند تا در لشکرکشی‌اش به جنوب بر علیه لنیسترها همراهی‌اش کنند. نیروی آن‌ها از نزدیک به ۱٬۵۰۰ مرد شامل حدود ۲۰ شوالیه به همراه ملازمینشان، ۲۰۰ سوار نیزه‌دار، شمشیرزن، و سوارکار، و باقی پیاده‌نظام مسلح به نیزه، گرز و نیزه سه شاخه تشکیل شده است. وایمن در وایت هاربر ماند تا مراقب شهر باشد.[۲] وقتی که ارتش شمالی‌ها در دوقلوها دو تکه شد، وندل راب را برای آزادی ریورران همراهی کرد و با وجود هنوز بلوغش کامل نشده بود، در میان سی مرد جوانی قرار گرفت که گارد شخصی راب را تشکیل می‌دادند. در این میان وایلیس پیاده‌نظام وایت هاربر با لرد روس بولتون در لشکرکشی‌اش به جنوب فرماندهی می‌کرد و در نبرد گرین فورک اسیر شد.

نزاع شاهان

لیدی دونلا هورن وود که در خاندان مندرلی به دنیا آمده بود، در پی مرگ همسرش، لرد هالیس هورن وود در گرین‌فورک، بیوه شد. در طی جشن محصول در وینترفل، لرد وایمن ادعایش بر زمین‌های هورن‌وود را اعلام کرده و در ادامه به دخترعمویش پیشنهاد ازدواج می‌دهد. در نهایت این اتفاق نمی‌افتد، چرا که به محض اینکه دونلا به زمین‌هایش بازمی‌گردد، از سوی رمسی اسنو، حرامزاده بولتون، مجبور به ازدواج شده و زندانی می شود تا از گرسنگی بمیرد. وایمن در پاسخ، هورن وود را مصادره می‌کند تا از اشغالش به دست رمسی جلوگیری کند.[۱۵] در ادامه شوالیه‌های مندرلی در جنگل‌های هورن‌وود به مردان بولتون حمله می‌کنند. اخبار از طریق سر رودریک کسل به وینترفل می‌رسد، اما او نیروی لازم برای متوقف کردن آن‌ها را ندارد.[۱۶]

در جنوب، وندل لیدی کتلین تالی را برای مذاکره با پادشاه رنلی و پادشاه استنیس همراهی می‌کند و در مذاکرات جلوی استورمز اند او پرچم استارک را حمل می‌کرد. پس از آنکه تیان گریجوی وینترفل را تسخیر کرد، گزارشاتی در یافت کرد که لرد وایمن یک دوجین قایق تندرو مملو از شوالیه و ابزار محاصره به بالای وایت نایف فرستاده تا در بازپس‌گیری جایگاه استارک‌ها کمک کنند. در این میان، وایلیس در هارن هال زندانی است و مرتبا به آشپزخانه رفت‌وآمد دارد. وایلیس یکی از شمالی‌هایی است که تیریون لنیستر در نظر دارد با عموزاده‌های اسیر شده‌اش در نبرد ویسپرینگ وود معاوضه کند.[۱۷] در نهایت با تسخیر هارن‌هال به دست روس بولتون، وایلیس آزاد می‌شود. در وایت‌هابر، لرد وایمن در پی دستور برن استارک، با هوتر آمبر برای ساختن یک ناوگان شمالی برای نبرد با وحشی ها همکاری می‌کند.

یورش شمشیرها

هنگام پیشروی راب به دوقلوها برای پیوستن به عروسی ادمور تالی، سر وندل مندرلی مسئول محافظت از بارهای او شد. سر وایلیس به عقبدار لرد روس بولتون دستور داد به همان مقصد بروند. هنگامی که مردان گرگور کلگان به آن‌ها حمله کردند، لرد بولتون به کوه اجازه داد عقبدارش را نابود کند و به این ترتیب سر وایلیس برای بار دوم اسیر شد. وایلیس به اسارت در هارن‌هال بازگشت. در دوقلوها، وندل در عروسی سرخ با تیری که در دهان باز شده‌اش فرو رفت، کشته شد. در کسل بلک، استاد ایمون به وایت هاربر زاغی فرستاد و برای دفاع از کسل بلک در برابر غارت وحشی‌ها تقاضای کمک کرد.

ضیافتی برای کلاغ‌ها

بنا به گفته‌های ملکه سرسی لنیستر، مندرلی‌ها در آستانه اتحاد با بولتون‌ها هستند، چرا که لرد وایمن با ازدواج هر دو نوه‌اش با اعضای خاندان فری موافقت کرده است و لنگرگاهش را به روی کشتی‌های لنیستری گشوده است. تخت آهنین گزارشاتی دریافت کرده مبنی بر آنکه لرد وایمن داووس را در حالی که تلاش داشته است برای اتحاد با استنیس با او مذاکره کند، اعدام کرده است؛ سرسی نیز در مقابل اجازه آزادی پسر بازمانده‌ی وایمن، وایلیس را صادر می‌کند. در هارن‌هال، جیمی لنیستر وایلیس را مطلع می‌کند که گروهی او را تا میدن پول همراهی می‌کنند و سپس از آنجا با کشتی راهی موطنش، وایت هاربر خواهد شد.

رقصی با اژدهایان

خاندان مندرلی در انتهای سده سوم

مندرلی‌ها شناخته شده در دوره حوادث رخ داده در نغمه‌ای از یخ و آتش:


 
 
 
 
وایمن
 
 
 
 
 
رمسی اسنو
 
دونلا
 
هالیس هورن وود
 
 
مارلون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
وایلیس
 
لئونا وول فیلد
 
وندل
 
 
 
 
 
 
دارین هورن وود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
واینافرید
 
وایلا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


اهالی خانه

اعضای تاریخی

منابع و یادداشت‌ها