هاولند رید

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Reed coat of arms.png
هاولند رید
Reed coat of arms.png
Howland Reed by Sir Heartsalot.jpg

القاب لرد‌ گری‌واتر واچ
خاندان خاندان رید
فرهنگ مردان مرداب
همسر جیانا (Jyana)
کتاب(ها) بازی تاج و تخت(اشاره شده)

نزاع شاهان(اشاره شده)

یورش شمشیرها(اشاره شده)

هاولند رید لرد گری‌واتر واچ (Greywater Watch) است و کنترل مردان مرداب (Crannogmen) اهل نک (The Neck) را در دست دارد. بچه‌های رید، میرا(Meera)؛ دختری 15 ساله و جوجن (Jojen)، پسری 13 ساله هستند. او یکی از نزدیک‌ترین دوستان ادارد استارک (Eddard Stark) است و کنار او در درگیری‌های بسیاری در طول قیام رابرت (Robert's Rebellion) جنگید.[۱] او مانند همهٔ مردان مرداب جثه‌ای کوچک دارد ولی شجاع، قوی و باهوش است.

گذشته

هاولند رید اولین بار در طول تورنومنت هارن هال (Tourney at Harrenhal) استارک‌ها را ملاقات کرد، زمانی که توسط ملازم‌های سرکش به ستوه آمده بود لیانا استارک (Lyanna Stark) از او حمایت کرد. بعدا، مبارزه طلبی مرموز (mystery challenger) با لقب شوالیه ی درخت خندان (Knight of the Laughing Tree) وارد مسابقه شد تا از شرف او (هاولند رید) دفاع کند؛ هر چند هویت واقعی شوالیه هنوز ناشناخته مانده است. هاولند در کنار ادارد در طول قیام رابرت جنگید و ادارد را تا برج شادی (Tower of Joy) برای پس گرفتن خواهر ربوده شده‌اش، لیانا، همراهی کرد.[۲] فقط او و ادارد جان سالم به در بردند و ادارد یک بار مدعی شده بود که هاولند رید زندگی او را از دست آرتور دین (Arthur Dayne) نجات داده است.[۱] از زمان پایان درگیری‌ها، هاولند رید نک را ترک نکرده است. با مرگ ادارد، به ظاهر او تنها فرد باقی مانده است که شاهد رویدادهای مرموزی بود که در آن روز در برج شادی صورت گرفت.

رویدادهای اخیر

نزاع شاهان

در شروع جنگ پنج پادشاه (War of the Five Kings)، هاولند فرزندان نوجوان خود، میرا و جوجن را به منظور تعهد رید‌ها به راب استارک (Robb Stark) به عنوان پادشاه شمال، فرستاد.[۱] مردان مرداب او از نک در برابر مهاجم‌هایی از خاندان‌ لنیستر (House Lannister) و مردان آهن (Ironmen) دفاع کردند.

نقل قول ها درباره ی هاولند

اگه به خاطر هاولند رید نبود، اون منو می کشت.[۱]

ادارد استارک

هاولند رید یکی از دوستای خوب پدرت بود.[۱]

رودریک کسل به برن

پدرم قدر هاولند رید رو می دونست.[۳]

راب استارک

منابع و یادداشت ها