فرمانده نگهبانان شب

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
جور مورمونت, ۹۹۷امین لرد فرمانده نگهبانان شب
اثر Rene Aigner©

لرد فرمانده ی نگهبانان شب (Lord Commander of the Night’s Watch)، عنوانی است که به بالاترین افسر ارشد نگهبانان شب داده می شود. صندلی او در کسل بلک ( قلعه ی سیاه - Castle Black ) است. بالاترین قدرت را بین نگهبانان شب دارد، و ناظر بر کل سازمان دیده بانی می باشد. او را در این کار استاد اصلی (Chief Maester) و گشتی ارشد (First Ranger)، بنّای ارشد (First Builder)، مباشر ارشد (Lord Steward) و سایر افسرهای رتبه بالای زیر نظر او، کمک میکنند. لرد فرمانده، تا روزی که بمیرد، این پست را خواهد داشت. ادعایی وجود دارد که تاکنون 998 نفر این پست را عهده دار بوده اند، ولی در کتابخانه تنها نام 667 نفر وجود دارد.

از گفته‌های جرج آر. آر. مارتین بر می آید که فردی به عنوان لرد فرمانده انتخاب می‌شود که یک جنگجو باشد. البته این می‌تواند نقض شود، با مرور کتاب بازی تاج و تخت (A Game of Thrones)، جایی که جان اسنو، مایوس از انتخاب شدن به عنوان یک جنگو، به عنوان مباشر شخصی لرد فرمانده فعلی منصوب شد. همتایان او، او را مجاب کردند که این انتصاب، به این معنی است که او را برای رهبری آماده می کنند. ترکیبی از این دو تئوری، میتواند بیانگر، " پیشرفت سریع " باشد، که نامزد مناسبی، بتوان جایگزین فرمانده کرد و به کاندیداها تجربه در هر سه موقعیت بدهد، بدون در نظر گرفتن موقعیتهایی که در آن قرار داشتند.

انتخابات

وقتی لرد فرمانده می میرد، هر کدام از مردان قسم خورده ی نگهبان شب، می تواند خودش را نامزد این پست کند، یا از سوی برادرانش نامزد شود. کاندیدها، برای پیروزی درانتخابات، نیاز به کسب دو سوم از آرای برادران نگهبان شب دارد. [۱]اگر هیچ نامزدی، دو سوم آرا را کسب نکرد، انتخابات روز بعد تکرار می شود، بدون هیچ محدودیت زمانی. در واقع یکبار انتخابات 2 سال به طول انجامید و بیش از 700 رای جمع شد. برادران قسم خورده ی نگهبان شب، هرکدام حق یک رای را دارند، ولی از آنجایی که حضور همه در کسل بلک، امکان پذیر نیست، فرماندهان پادگانها، به جای آنها رای خواهند داد.

فرماندهان دیوار در مجموعه‌ی نغمه ای از یخ و آتش

جور مورمونت، 997 مین، فرمانده ی دیوار بود، که در سال 289AL به عنوان فرمانده انتخاب شد، لقب او "خرس پیر (the Old Bear)" است. او دستورات خود را در دفتر مرکزی خود در کسل بلک صادر میکرد. او پیش از این ریاست خاندان مورمونت (House Mormont)، و فرمانده ی جزیره ی خرس (Bear Island) بود. صندلی خود را به نفع پسرش سر جورا مورمونت (Ser Jorah Mormont) کنار گذاشت و به نگهبانان شب ملحق شد.

فرماندهان دیوار در گذر تاریخ

 • لرد فرمانده کورگیل (Lord Commander Qorgyle) که 996 مین، فرمانده ی نگهبانان شب بود. او از خاندان کورگیل ( House Qorgyle) بود و نام کوچک او تاکنون اشاره نشده است.
 • لرد بریندن ریورز (Brynden Rivers)، معروف به Bloodraven (زاغ ِ خونین)، یکی از «حرام زاده‌های بزرگ» ِ اگان چهارم (Aegon IV) و دست پادشاه در زمان ایریس اول (Aerys I) بود. او در سال 221AL از سمتش عزل و در سال 233AL به دیوار فرستاده شد و کمی بعد به عنوان فرمانده انتخاب شد.
 • جک ماسگود (Jack Musgood)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که با نام مستعار جک خواب آلو (Sleepy Jack)، نیز شناخته می شود. این لقب بعد از اینکه در سال 184AL به نیروهای پادشاه آنسوی دیوار در آن زمان، یعنی ریمون ریش قرمز، اجازه داد که از دیوار عبور کند، و همچنین دیر به نبرد لانگ لیک (نبرد دریاچه بلند - Battle of Long Lake) رسید، به او داده شد.
 • لرد فرمانده اوربرت کسول (Orbert Caswell)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که 9 سال در این پست باقی ماند.
 • رابین هیل (Robin Hill)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که به عنوان یکی از بدترین فرماندهان نگهبانان شب، از او نام برده می شود، به طوریکه تقریباً بیشتر سازمان دیده بانی را نابود کرد.
 • تریستان ماد (Tristan Mudd)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که از او به عنوان یکی از بدترین فرماندهان نگهبانان شب تا به امروز، یاد می شود.
 • مارک رانکنفل (Marq Rankenfell) که بیشتر با لقب مارک رانکنفل دیوانه (Mad Marq Rankenfell) شناخته می شود، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که از او به عنوان یکی از بدترین فرماندهان نگهبانان شب تا به امروز، یاد می شود.
 • اوسریک استارک (Osric Stark)، یکی دیگر از فرماندهان سابق نگهبانان شب است که چهارصد سال قبل از جنگ فتح (War of Conquest) خدمت میکرد، او وقتی 10 سال بود، فرمانده ی نگهبانان شب شد، و 60 سال در این پست باقی ماند.[۲]
 • لرد فرمانده رودریک فلینت (Rodrik Flint)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که از او به عنوان یکی از بدترین فرماندهان نگهبانان شب تا به امروز، یاد می شود.
 • رانسل های تاور (Runcel Hightower) یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود.او عهد خود را به فراموشی سپرد، و تلاش کرد کسل بلک (قلعه ی سیاه - Castle Black) و سازمان دیده بانی را به صورت موروثی به پسر حرامزاده ش برساند. او نیز تقریباً سازمان دیده بانی را به نابودی کشاند.
 • شاه شب (Night's King)، یکی از فرماندهان افسانه ای نگهبانان شب بود، که در عصر قهرمانان می زیست.

منابع و یادداشت‌ها