خانه > مقالات > بلعیده شدن حاکمان مغرور وستروس توسط اژدهای رعب انگیز شرقی!

بلعیده شدن حاکمان مغرور وستروس توسط اژدهای رعب انگیز شرقی!

آیا میتوان اگان فاتح را یکی از مقتدر ترین فرمانروایان درطول کل تاریخ وستروس ارزیابی کرد؟

حال که تقریبا به اواخر جاده پرتلاطم و عظیم بازی تاج و تخت رسیده و با هیجان به انتظار یک پایان بزرگ و حماسی برای این سریال دوست داشتنی نشسته ایم تا ببینم که آیا چه جناحی میتواند یکبار برای همیشه سرنوشت وستروس را تغییر دهد بد نیست به جایی برگردیم که اکثر ماجراهای سیاسی و نظامی این قاره به اوج خود رسیده بود. مجموعه حملات اگان تارگرین به همراه خواهرانش از سوی شرق به وستروس علاوه با آوردن کشوری متحد و یکپارچه نکته ای دیگر را به سایر خاندان ها می فهماند. اینکه یک اژدها درصورت لزوم بدون هیچ درنگ و یا ترحمی دشمنان خودش را محور خواهد کرد. شاید همین قضیه میتواند اگان فاتح را یکی از مقتدر ترین،قدرتمند ترین و درعین حال پادشاهی بسیار باهوش و متمرکز بر اصول استراتژی قلمداد کرد. باما همراه باشید.

از سخاوتمندی رابرت تا جدیت تایوین! بدون شک اگر بخواهیم کرکترهای نغمه آتش و یخ در تایم لاین اصلی را بر حسب ویژگی های اخلاقی دسته بندی کنیم با لیستی متفاوت اما قابل تشخیص روبرو میشویم که هر شخصیت رفتار منحصر به فرد خودش را پیش میبرد. با این حال اگان تارگرین هنگامی که با مقابله دشمنانش یعنی خاندان های وسترلندز و گاردنر از ریچ روبرو شد تصمیم گرفت تا به بزرگترین شکل ممکن ابهت والریا را در سرزمین های غربی به رخ دشمنانش بکشد. اگان به همراه هردو خواهرش و سه اژدها و تعدادی اندک پیاده نظام موفق شدند سپاه ۵۵۰۰۰ نفره دو خاندان گاردنر و لنیستر رادرهم بشکنند تا مرن گاردنر به همراه جانشینش نیز در آتش قدرت وی ازبین بروند. اما با این حال اگان از نابودی کامل خاندان لنیستر صرف نظر کرد و در عوض اتحاد و به رسمیت شناختن خاندان تارگرین از سوی کسترلی راک آنها را در جایگاه محافظ غرب باقی بگذارد. چنین موضوعی به راحتی نشان میدهد که اگان با استراتژی هایی کاربردی علاوه بر شکست دشمنانش از آنها به عنوان مهره هایی سیاسی برای پادشاهی اش در آینده استفاده کند.

اگان علاوه بر نابودی قوای مشترک لنیستر-گاردنر و نابودی کامل یکی از مخوف ترین دژهای نظامی تاریخ وستروس یعنی هرنهال عملا جایگاه خودرا به عنوان یک فاتح نسبت به سایر خاندان ها تثبیت کرده بود. اما همیشه هم نمیتوان قدرت نظامی و اژدها را سرچشمه پیروزی های ارزشمند دانست. اگان با استفاده از خواهرش توانست ویل را تسلیم کند و با والی کردن ادوین تالی در ریورلندز و ویکون گریجوی در سرزمین های آهن به شکلی باورنکردنی قدرت و جایگاه سیاسی خودرا مهم تر میکند. از طرفی با تسلیم شدن تورهن استارک مقابل وی عملا تنها سرزمین دورن به مقاومت علیه وی پرداخت که آن هم سالها بعد و با ازدواجی رسمی بین اعضای دو خاندان تارگرین و مارتل ضمیمه هفت پادشاهی میشود. تشکیل کشوری یکپارچه مطمئنا میتوانست خونین تر از وقایع گذشته شود اما اگان به شکلی هوشمندانه با کمترین خسارت بیشترین ضربات را به مدعیان پادشاهی در وستروس وارد میکند که قابل تحسین است.

بهتر است نگاهی به لیست درازی از پادشاهان وستروس در گذشته داشته باشیم. از میگور ظالم تا بیلور مقدس هرکدام در زمینه هایی مختلف پادشاهی را در موقعیت های متفاوتی قرار داده بودند که گاهی باعث ضعف یا در مواردی دیگر اوج گیری وستروس شده بودند. با این حال اگان فاتح با اقداماتی مناسب و بدور از تصمیم گیری های غیر تکنیکی پایه و اساس قاره ای یکپارچه شامل خاندان هایی قدیمی و همه تحت رهبری یک شخص را کاشت که حتی حال پس از ۳۰۰ سال شاهد تاثیرات آن بر وقایع داستانی هستیم. بدون شک اگان را میتوان یکی از بزرگترین و مقتدر ترین پادشاهان ارزیابی کرد که معنی واژه «قدرت» را به دیگران آموخت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*