خانه > اخبار > اخبار سریال > توضیحات جورج آر. آر. مارتین درمورد اسپین‌آف‌های خاندان اژدها و ماه خونین

توضیحات جورج آر. آر. مارتین درمورد اسپین‌آف‌های خاندان اژدها و ماه خونین

خبرهای چند روز اخیر برای طرفدارانِ بازی تاج و تخت، باورنکردنی و عجیب بود.

اول، دیوید بنیاف و دن وایس از جنگ ستارگان جدا شدند تا تنها روی پروژه‌های نتفلیکس کارکنند.

بعد از آن، در کمال ناباوری، اسپین‌آفِ ماه خونین لغو شد و در ادامه، بدون اطلاع قبلی و به یک باره اعلام شد که اسپین‌آفِ دیگری به نام خاندان اژدها ساخته خواهد شد! و ساخت سریالِ آن تصویب شد! حتی بدون نیاز به پایلوت (اپیزود آزمایشی)!

درمیان همۀ این جنجال‌ها، دیوید بنیاف و دن وایس هم مصاحبه‌ای عجیب و پر از تناقض در جشنوارۀ فیلم آستین داشتند.

بله! واقعاً هفتۀ پرتلاطمی برای طرفدارانِ بازی تاج و تخت بود!

بیایید ببینیم یگانه‌پروردگارِ حقیقیِ سرزمین‌های وستروس و اسوس یعنی جورج آر. آر. مارتین در مورد این اتفاقات چه توضیحاتی داده است. او در صحبت‌هایش به سؤالاتی در مورد اسپین‌آفِ خاندانِ اژدها پاسخ داد و البته سؤالات دیگری را ایجاد کرد:

«میگوئل ساپوچنیک، قسمت پایلوت رو کارگردانی می‌کنه. خب! البته شاید دقیق‌تر باشه که بگم «اولین اپیزودِ سریالِ خاندانِ اژدها»… و بی‌شک تعدادی از اپیزودهای دیگر رو هم اون کارگردانی می‌کنه. اون بهترینه»

مطمئن نیستیم منظور مارتین از عبارتِ «بی‌شک چند اپیزود دیگر» دقیقاً چیست. ولی قطعاً با گذشت زمان مشخص خواهد شد. به هیچ وجه نمی‌توانیم پیش‌بینیِ دقیقی از آیندۀ این سریال داشته باشیم.

بدون تردید میگوئل ساپوچنیک یکی از موفق‌ترین کارگردانانِ سریال بازی تاج و تخت در طول فصل‌های مختلفِ آن بود. او معمولاً اپیزودهایی که در آن‌ها نبردهای عظیم اتفاق می‌افتاد را کارگردانی می‌کرد. با توجه به اینکه مارتین اعلام کرد او کارگردانِ اپیزود اول است، آیا باید انتظار یک شوکِ بزرگ و یک نبرد عظیم را در قسمت اول این سریال داشته باشیم؟!

هرچند کمی بعید به نظر می‌رسد که چنین جسارتی به خرج دهند اما در هرحال جالب است که ببینیم میگوئل ساپوچنیک اتفاقاتِ کوچکتر و جزئی‌تر را چطور به تصویر می‌کشد. خیلی از طرفداران امیدوارند در این سریال توجهِ بیشتری به دیالوگ‌ها و طرح‌ها و دسیسه‌های پیچیدۀ سیاسی شود و تنها به نبردها و آتش و خون پرداخته نشود. با اینکه مشتاقِ تماشای اوجِ جنگ‌های داخلیِ تارگرین‌ها و جلوه‌های ویژۀ این نبردها هستیم ولی در کنار این‌ها در انتظارِ صحنه‌های فرعی و گفتگوهای شخصیت‌ها هم هستیم. باید دید ساپوچنیک در مواجهه با سکانس‌های کم هیجان‌تر چطور عمل خواهد کرد؟

مارتین ادامه می‌دهد:

«رایان کاندال (که در کنار ساپوچنیک شورانرهای سریال خواهند بود) به من گفت که بعد از انتشارِ کتابِ یورشِ شمشیرها با مجموعۀ نغمۀ یخ و آتش آشنا شده. اون به من گفت: «من ۱۹ ساله که عاشقِ این کتاب‌ها هستم»

همچنین رایان یکی از طرفدارانِ سرسختِ داستان‌های دانک و اگِ من است. درواقع اون در ابتدا می‌خواست سریالِ دانک و اگ رو بسازه ولی من نمی‌خواستم تا زمانی که داستان‌های بیشتری درمورد اون‌ها بنویسم، دانک و اگ رو به تلویزیون ببرم»

خب! پس با درنظر گرفتنِ این توضیحات به نظر می‌رسد که سِر دانکن و ملازمِ وفادارش را به این زودی‌ها در تلویزیون نخواهیم دید. مارتین اغلب در مورد برنامه‌هایش برای نوشتنِ ماجراهای بیشتر در مورد دانک و اگ صحبت می‌کند بنابراین احتمال دارد او در ذهنش این داستان‌ها را برای تبدیل شدنِ احتمالی به سریال تنظیم کند!

مارتین در ادامۀ صحبت‌هایش اشاره کرد که اتاقِ نویسندگان، بودجۀ پروژه و لوکیشن‌های فیلمبرداریِ این سریال هنوز در حال آماده‌سازی است. او احتمال می‌دهد که در مرحلۀ تولید، دستِ‌کم از چند لوکیشنِ پراستفادۀ سریال بازی تاج و تخت دوباره بازدید کند. حتی او گفت که ممکن است نوشتنِ متن بعضی از اپیزودها را برعهده بگیرد!

فقط خواهشاً قبل از اینکه مارتین را به خاطر تأخیر در انتشارِ بادهای زمستانی و پرداختن به کارهای دیگر، با الفاظ شدید خطاب قرار بدهید، این یادآوریِ هشداردهندۀ او را بخوانید:

«… بگذارید این موضوع رو به طور کامل براتون روشن کنم … من تازمانی که بادهای زمستانی رو تموم نکنم و تحویل ندم، هیچ فیلمنامه‌ای رو برعهده نمی‌گیرم. هنوز هم می‌گم زمستان فرا می‌رسد و بادهای زمستانی همچنان اولویتِ کاریِ منه. با وجود این، واقعاً دوست دارم اپیزودهایی از خاندانِ اژدها رو بنویسم.»

در آخر و از همه مهم‌تر، مارتین به اتفاقی که برای اسپین‌آف ماهِ خونین افتاد، پرداخت. (البته خودِ مارتین عنوانِ شب طولانی را برای این اسپین‌آف انتخاب کرده بود):

«ناگفته نمانَد که من از شنیدنِ این خبر که این پروژه به سریال تبدیل نمی‌شه واقعاً متأثر شدم. جِین گُلدمن یک قیلمنامه‌نویسِ فوق‌العاده است و من واقعاً از ایده‌پردازی‌ها و هم‌اندیشی‌هایی که با هم داشتیم، لذت می‌بردم. من نمی‌دونم چرا HBO تصمیم گرفت ساخت سریالِ این پروژه رو لغو کنه. ولی فکر نمی‌کنم که این اتفاق برای خاندان اژدها هم بیفته. ما به هیچ وجه قرار نبود بینِ این دو سریال یکی رو انتخاب کنیم. اگر در تلویزیون امکان تمدیدِ سریالِ تحقیقات صحنۀ جرم (CSI) و سریالِ شیکاگو برای چندین فصل وجود داره، خب! وستروس و اسوس خیلی بزرگتر از این‌ها هستند، با هزاران سال تاریخ و داستان‌ها و قهرمانان و شخصیت‌های کافی برای چندین سریال.

مایۀ دل‌شکستگی است که سال‌ها برای پایلوت این پروژه کار کنید، خون و عرق و اشکتان را برای آن بریزید و در نهایت به هیچ تبدیل بشه. البته این برای من بی سابقه نیست. من تجربۀ این شرایط رو داشتم. بیشتر از یک‌بار. می‌دونم که جِین و گروهش الآن احساس ناامیدی و دل‌شکستگی دارن و کاملاً با اون‌ها همدردی می‌کنم…. از همۀ زحماتشون ممنونم و بهترین آرزوها رو برای هر کاری که بعد از این انجام می‌دن، دارم.»

خب! ظاهراً مارتین باور دارد که اتفاقی که برای ماه خونین افتاد، برای خاندانِ اژدها نمی‌افتد. نمی‌دانیم چرا او از این موضوع مطمئن است! ولی امیدواریم نظر او درست باشد. به هر حال او از لغو ساختِ اسپین‌آف ماه خونین ناراحت است که این ناراحتیِ او کاملاً قابل درک است.

در پایان، ما هم مثل همۀ شما امیدواریم که نوشتۀ بعدی که از مارتین می‌خوانیم در قالبِ یک پست در وبلاگش نباشد!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*