سپت اعظم بیلور

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
سپت اعظم بیلور، بازار و نمایی از هر و قلعه سرخ.
اثری از Kim Pope برای اقتباس تلویزیونی HBO
سپت اعظم بیلور-اثر Marc Simonetti
برج ناقوس، خارج از سپت و در بازار

سپت اعظم بیلور (Great Sept of Baelor) پرستشگاه مرکزی مذهب هفت (The Faith of Seven) و جایگاه سپتون اعظم (High Septon) به عنوان رهبر پیروان این مذهب است. این مکان در بارانداز پادشاه (King's Landing) پایتخت هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) واقع شده و به یاد بیلور قدیس (Baelor the Blessed) نام گذاری شده است.

تاریخچه

سپت اعظم بیلور توسط بیلور قدیس و به عنوان جایگزینی برای سپت پر ستاره (Starry Sept) در اولد تاون (Oldtown) و به عنوان مرکز جدید مذهب در هفت پادشاهی ساخته شد.

توصیف

همچنین ببینید: تصاویر سپت اعظم بیلور

سپت اعظم بیلور به نام پادشاه و سپتون بیلور قدیس نامگذاری شده است. این مکان بر بلندای تپه ی ویسنیا (Visenya's Hill) واقع شده و به وسیله ی میدانی ساخته شده از مرمر سفید احاطه شده است. مجسمه ای بلند از بیلور قدیس با چهره ای آرام که نمایانگر نیکوسرشتی وی است [۱] به همراه باغ های بزرگ با ظرفیت صدها نفر [۲]در اطراف این میدان وجود دارد. خود ساختمان سپت سازه ای گنبدین و شگفت آور ساخته شده از مرمر است. این ساختمان هم چنین هفت برج بلورین دارد که هر یک از برج ها دارای ناقوسی نیز می باشد. تنها در مناسبت های مهم و خطیر همچون درگذشت یک پادشاه است که تمامی ناقوس ها با هم به صدا در می آیند. [۳] درب های گوناگونی برای ورود به ساختمان سپت وجود دارد، سپتون ها از درب موسوم به درب پدر (Father's Door)، سپتاها از درب موسوم به درب مادر (Mother's Door) و خواهران خاموش (Silent Sisters)از درب موسوم به درب غریبه (Stranger's Door) برای ورود به ساختمان اصلی استقاده می کنند.[۴] در کنار هریک از درب های ورودی سکو های خطابه ای قرار دارند که سپتون ها می توانند از آنها برای موعظه ی مردم استفاده کنند.

پس از گذر از درب ها سرسرای اصلی ساختمان، که معروف به سرسرای چراغ ها (Hall of Lamps) می باشد، مشاهده می شود. کسانی که وارد سرسرای اصلی می شوند در زیر چلچراغ های رنگارنگ معلق از سقف ساختمان قدم برخواهند داشت. [۵] پس از گذر از درب های دو طاق زائرین از طریق هفت راهروی پهن که زیر گنبد طلایی و بلورین سپت به هم می رسند وارد زیارتگاه اصلی می شوند. [۵] کف زیارتگاه از مرمر پوشیده شده است و پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ و محراب های هفتگانه ی روشن شده با شمع در اطراف ساختمان زیارتگاه دیده می شوند. [۲] هر محراب برای مراسم متفاوتی استفاده می شود. به عنوان مثال ازدواج ها همیشه در ستونی که بین محراب مربوط به پدر و مادر قرار دارد انجام می گیرند. [۶]

در زیر ساختمان آرامگاهی قرار دارد که ماوای پادشاهان درگذشته است. [۷] هم چنین زاویه هایی برای توبه کنندگان [۲] و صندوقچه هایی حاوی لباس های ارزشمند، انگشتری ها، تاج های بلورین و دیگر اشیای قیمتی متعلق به سپت در زیر زیارتگاه اصلی قرار دارند.[۲]

وقایع اخیر

بازی تاج و تخت

با هجوم جمعیت به بارانداز پادشاه برای تماشای مسابقه ی برگزار شده به افتخار دست پادشاه سر بریده ی شده ی زنی در حوض رنگین کمانی سپت اعظم پیدا می شود. [۸]

لرد ادارد استارک (Eddard Stark) به روی پله های سپت اعظم آورده می شود در حالی که یورن (Yoren)، دخترش آریا (Arya) و سر باریستان سلمی (Ser Barristan Selmy) تغییر قیافه داده در بین جمعیت حاضر در میدان هستند. ادارد برای حفظ جانش مجبور به اعترافی نمایشی می شود ولی با غافلگیر شدن شهبانو سرسی لنیستر (Cersei Lannister)، لرد واریس (Varys) و سپتون اعظم (High Septon) پادشاه جافری براتیون (Joffrey Baratheon) دستور به اعدام ادارد می دهد. ایلین پین (Ilyn Payne) با شمشیر خود ادارد، آیس (Ice)، گردن او را روی پله های سپت می زند.

نزاع شاهان

هزاران نفر پیش از نبرد خلیج بلک واتر در سپت اعظم جمع می شوند. هم چنین چندین بار در کتاب به این موضوع اشاره می شود که رهبران مذهب هفت از اعدام شدن ادارد استارک روی پله های سپت ناراضی هستند زیرا با این عمل سپت به خون آلوده شده است.

یورش شمشیرها

ازدواج بین جافری براتیون و مارجری تایرل (Margaery Tyrell) در اولین روز از سال 300 پس از ورود اگان در سپت اعظم بیلور صورت می گیرد.

ضیافتی برای کلاغ ها

پیکر لرد تایوین لنیستر (Tywin Lannister) در زیر گنبد رفیع طلایی و بلورین سپت آرام گرفته است. جیمی لنیستر (Jaime Lannister) در کنار پیکر او شب زنده داری می کند. پیکر تایوین چنان بوی تعفنی می دهد که تا روزها کسی قادر به ورود به سپت اعظم نیست.

رقصی با اژدهایان

تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) با خود فکر می کند که اندازه ی معبد خدای روشنایی (Temple of the Lord of Light)در والریا (Valyria) سه برابر سپت اعظم بیلور است.

نقل قول ها

تو با جافری در سپت اعظم بیلور و زیر چشمان خدایان و انسان ها ازدواج خواهی کرد.

—سرسی لنیستر خطاب به سانسا استارک

[۹]

منابع