خانه > مقالات > شاه شب؛ افسانه‌ای که ناتمام ماند و یا هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارد

شاه شب؛ افسانه‌ای که ناتمام ماند و یا هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارد


همانطور که در مقاله پیشین نیز اشاره کردیم اپیزود سوم با تمام نکات فوق العادهای که در بحث کارگردانی و پرداختن کلی به ماهیت ظاهری «نبرد وینترفل» ارائه داد از مشکلاتی جدی در بحث جمعبندی داستانی رنج میبرد که در نهایت از تبدیل شدن این اپیزود به یکی از برترین های کل سریال جلوگیری کرد. اما یکی دیگر از موضوعاتی که امروز میخواهیم به آن بپردازیم حذف نه چندان منطقی شاه شب بود که سوالات زیادی را با خود همراه داشت؛ باما همراه باشید.

 

۱- با مرگ شاه شب حال وی به عنوان یکی از ویلن های کلیشه ای دنیای فانتزی شناخته خواهد شد

بهتر است صحبتهای جورج آر آر مارتین درخصوص ساخت ویلن و کرکترهای منفی را به خاطر آوریم. به گفته مارتین وی از ویلنهایی که صرفا به دلیل بد بودن میخواهند دنیا را نابود کنند و بد باشند علاقه چندانی ندارد. یک ویلن باید از خصوصیتهایی متفاوت برخوردار باشد که علاوه بر رفتن به سوی یک مسیر شیطانی اما افکار وی برای مخاطب قابل فهم باشد که دلیل انجام چنین فعالیت هایی از سوی آنتاگونیست و ویلن داستان چیست؟ آیا همانند والدر فری به دنبال موقعیت بهتر یا مانند رمزی صرفا نشان دادن خود به عنوان یک بولتون است؟ همه اینها باید پیش از حذف ویلن رخ دهد تا یک نتیجه قابل قبول به مخاطب ارائه شود. همانطور که می‌دانید شاه شب در کتاب‌ها رسما به عنوان یک ویلن حضور ندارد و تنها داستان‌هایی از گذشته یک شخصیت که فرمانده نگهبانان شب بوده و به سرنوشتی تراژدیک دچار می‌شود خلاصه شده. هرچند هنوز هم سه اپیزود برای پرداختن به ماهیت وی وجود دارد اما آنکه تا اینجای کار ما چیز خاصی از هدف اصلی وی نفهمیده‌ایم می‌توان به این موضوع پی برد که وی هم صرفا به دلیل آنکه بد است بد خواهد بود و شب طولانی را به سراغ وستروس خواهد آورد! حتی در سکانس پایانی هم متاسفانه در دیدار وی با برن بجز موسیقی صدای دیالوگی را نخواهیم شنید و تمام انتظاراتی که از این کرکتر داریم برباد می‌رود.

 

۲- شانس مجدد اچ بی او برای پرداختن به شاه شب

انتقام جویان را به خاطر آورید؛ عظیم ترین فرانچایز ابرقهرمان محوری که جدیداً با اکران آخرین اپیزود خود به یکی از پرفروش ترین های سینما تبدیل شد. یکی از دلایل موفقیت این فیلم به دلیل نسخه قبلی سری یعنی اینفینیتی وار بود که خیلی خوب توانست با یک مقدمه چینی فوق العاده برای ویلن سری یعنی تانوس جاده را برای اتفاقات نسخه بعدی صاف کند. در نسخه قبلی فیلم شاهد این موضوع بودیم که اکثر اتفاقات مهم فیلم از دید خود ویلن یعنی تانوس روایت می‌شود و در پایان فیلم جدای از علاقه برای گفتن انتقام از وی اما این حس درک کردن مفهوم نجات دنیا از سوی وی نیز پی می‌بریم. اتفاقی که در اپیزود سوم فصل هشتم برای شاه شب رخ نداد. همانطور که اضافه کردیم هنوز هم برای پرداختن به دلیل اصلی شاه شب و زوم کردن بیشتر بر روی شخصیتش سه اپیزود باقی مانده؛ همچنین اسپین آف تأیید شده قرار است بر روی وقایع شب طولانی که هزاران سال پیش از وقایع سریال رخ داده تمرکز کند. این می‌تواند تبدیل به فرصتی مناسب برای سازندگان اسپین آف باشد که برادر بزرگتر خود یعنی بازی تاج و تخت را از چنین پرداختن کوتاهی بر شخصیت شاه شب نجات دهد. هرچند بهتر بود که اپیزود سوم یعنی پایان رسمی آرک شاه شب خانه چنین موضوعی باشد تا نظرات نسبت به اپیزود بهتر از حال می‌شد. بازهم می‌توان امیدوار بود که اپیزود بعدی برن اطلاعاتی بهتر نسبت به شاه شب ارائه دهد تا دیگر لازم نباشد این کرکتر نسبتا مرموز را یک ویلن معمولی درنظر گرفت.

 

۳- بی اهمیت بودن افسانه «پرنس موعود» در سریال؟ دلیل زنده شدن جان چه بود؟

از اوایل پرداختن به شاه شب یکی از موضوعاتی که همیشه مرکز مباحث طرفداران سریال بود افسانه آزور آهای است. درواقع آزور آهای شخصی است که در دوران شب طولانی توانست هفت پادشاهی را از خطر ارتش مردگان نجات دهد و حال با رشد کردن پادشاه شب در خط داستانی سریال برای شکست دادن وی باری دیگر آزور آهای برخواهد خواست دنیا را از شر وایت واکرها و آدرها نجات میدهد. در خط داستانی سریال همواره جان اسنو یکی از کاندیدهای اصلی این عنوان بود مخصوصا زمانی که تقریبا بیش از هر کرکتر دیگری با موضوع حقایق آنسوی دیوار آشنا بوده و دوبار هم علیه شاه شب و نیروهایش در هاردهوم و آنسوی دیوار جنگیده بود. هم چنین اگر فصل هفتم را به یاد آوریم ملیساندرا خطاب به دنریس می‌گوید که وی درکنار جان اسنو نقشی مهم ایفا خواهید کرد. حتی اگر این موضوعات را به کنار بگذاریم و فرض کنیم که هدف آنها کمک به آریا در کشتن شاه شب بود پس دلیل اصلی زنده شدن جان توسط خدای روشنایی چه بود؟ همانند بریک کمک به آریا در پیروزی علیه شاه شب؟ موضوع دیگری که در این سه اپیزود به آن پرداخته خواهد شد؟ خواهیم دید.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*