خاندان ارن

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
خاندان ارن از ایری
House Arryn.png
نشان آسمان آبی، یک شاهین درون یک ماه سفید
شعار به بلندای شرافت
جایگاه ایری
لرد فعلی رابرت ارن
منطقه ویل
عنوان پادشاه کوهستان و دره (سابقا)

محافظ شرق
لرد ایری

مدافع ویل
وارث هارولد هاردینگ
لرد بالا دست خاندان براتیون از بارانداز پادشاه
شاخه ها خاندان ارن از گال تاون
بنیانگذار سر آرتیس آرن
تاریخ شکل گیری از زمان آمدن آندال ها

خاندان ارن از ایری یکی از خاندان های بزرگ اشرافی وستروس (Westeros) و مهمترین خاندان اشرافی ویل (Vale) است. جایگاه اصلی آنان ایری (Eyrie) است اما آنان تعداد زیادی جایگاه دیگر به عنوان سکونتگاه موقت خود دارند. برای مثال قلعه زمستانی آنان دروازه های ماه ( the Gates of the Moon )است. نشان این خاندان "آسمانی آبی با یک شاهین درون یک ماه سفید" و شعار آنان به "به بلندی شرافت" است.[۱] نسل این خاندان به آندال ها، مردمانی که به وستروس حمله کردند، می رسد. هرچند ازدواج های مداوم خاندان ارن با خاندان هایی که از نسل آندال ها نبوده اند باعث شده است که خون آنان کمترین اصالت خونی را در بین خاندان هایی که از نسل آندال ها هستند داشته باشد.[۲]

تاریخ

پیش از آمدن آندال ها، پادشاهان کوهستان (Mountain Kings) که از نسل نخستین انسانها بودند بر ویل حکومت می کردند. بر اساس منابع نیمه معتبر حدود شش هزار سال پیش سر آرتیس ارن (Artys Arryn)، گریفین پادشاه (Griffin King)،[۳] را کشت و ارن ها پادشاهان کوهستان و دره (Kings of Mountain and Vale) شدند. آنان آن سرزمین را دره ارن ها نامیدند و شاهانشان تاجی به شکل شاهین بر سر می گذاشتند.

ششصد سال پیس، آلیسا ارن (Alyssa Arryn) شاهد کشته شدن اعضای خانواده اش در مقابل چشمانش بود ولی او حتی یک قطره اشک هم نریخت. آبشاری در لنس غول پیکر (Giant's Lance) وجود دارد که بخاطر او اشک های آلیسا (Alyssa's Tears) نامگذاری شده است.

در طی جنگ فتح (Wars of Conquest)، ناوگان ارن ها در نبرد گال تاون (Battle of Gulltown) با ناوگان تارگرین ها وارد جنگ شد. زمانی که خواهر اگان فاتح (Aegon the Conqueror)، ویسنیا (Visenya)، به ایری رسید، متوجه شد که پادشاه جوان دره، رانل می خواهد سوار اژدهای او شود، بنابراین او درعوض تسلیم ایری او را سوار اژدهایش کرد. به این ترتیب خاندان ارن تسلیم شده و عناوین مدافع ویل (Defenders of the Vale) و محافظ شرق (Wardens of the East) نیز به آنان داده شد.[۴]

در طی جنگ داخلی معروف به رقص اژدهایان (the Dance of the Dragons)، رهبر وقت خاندان ارن جین ارن (Jeyne Arryn) بود. وی در طی جنگ از سیاه ها (The Blacks) و خویشاوندش رینیرا تارگرین (Rhaenyra targaryen) حمایت کرد. ده ها سال بعد در طی شورش بلک فایر، خاندان ارن به پادشاه دیرون تارگرین دوم (Daeron II Targaryen) وفادار ماند. در طی نبرد سرنوشت ساز چمنزار سرخ پیشقراولان سپاه لرد ارن به دست دیمون بلک فایر (Daemon Blackfyre) درهم شکستند. یک سال قبل از تورنمنت آشفورد، لرد ارن در تورنمنت میدنپول به دست سر هامفری هاردینگ (Humfrey Hardyng) شکست خورد.

فرزندان لرد جسپر ارن (Jasper Arryn) تلاش های ناموفقی برای بوجود آوردن وارثان بسیار برای این خاندان انجام دادند. فرزند بزرگ جسپر، جان ارن، در تلاش برای بدنیا آوردن وارث برای خاندانش چندین بار ازدواج کرد. همسر اول او، جین رویس (Jeyne Royce)، در هنگام زایمان از دنیا رفت و دختر آنان نیز در کودکی مرد. رونا ارن (Rowena Arryn)، همسر دوم و دختر عموی او بدون بدنیا آوردن فرزندی از سرمای زمستان مرد. خواهر جان، آلیس، نه فرزند با همسرش، الیس وینوود (Elys Waynwood)، داشت. وی کمی پس از بدنیا آوردن آخرین فرزندش مرد. هشت دختر آنان یا مردند یا بدون اینکه فرزندی بدنیا آورند تارک دنیا شدند. جوانترین دختر آنان کمی پس از بدنیا آوردن تنها پسرش، هارولد هاردینگ (Harrold Hardyng)، مرد. جوان ترین برادر جان و آلیس، رانل، سال ها قبل از شروع داستان براثر شکم درد بدی درگذشت.

جنگی داخلی که به نام شورش رابرت (Robert's Rebellion) معروف شد، هنگامی آغاز شد که لرد جان ارن از فرستادن سر رابرت براتیون (Robert Baratheon) و ادارد استارک (Eddard Stark) به پادشاه دیوانه، ایریس تارگرین دوم (Aerys II Targaryen)، امتناع کرد. جان ارن در نبردی علیه مارک گرفتون (Marq Grafton) در گال تاون (Gulltown) توانست نیروهای وفادار به سلطنت را شکست دهد. جان ارن یکی از رهبران مهم قیام بود. وی با ازدواجش با لایسا تالی (Lysa Tully)، دختر لرد هاستر تالی (Hoster Tully)، خاندان تالی (House Tully) را به جبهه ی شورشیان ملحق کرد. متاسفانه برادرزاده و وارث جان ارن، البرت ارن (Elbert Arryn)، یکی از همراهان برندون استارک (Brandon Stark) بود و پس از رهسپاری به بارانداز پادشاه به همراه او، به فرمان پادشاه دیوانه دستگیر و به جرم خیانت کشته شد. همچنین، عموزاده ی دورن جان ارن، سر دنیس، در نبرد زنگ ها کشته شد. پس از جنگ، لرد جان ارن دست پادشاه رابرت شد و نستور رویس (Nestor Royce) به عنوان پیشکار اعظم دره به جای او مسئول امور دره شد.

جان ارن طبق پیمانی با هاستر تالی با لایسا تالی ازدواج کرد. لایسا پس از به دنیا آوردن فرزندانی مرده سرانجام پسری به نام رابرت به دنیا آورد. محافظت های بیش از اندازه لایسا از پسرش و دور نگاه داشتن او از جان ارن سبب شد که رابرت پسری ضعیف و فاقد ویژگی های یک لرد بار بیاید. جان ارن به مدت چهارده سال دست پادشاه رابرت براتیون بود تا این که سرانجام مرد. مرگ او شروع داستان و اتفاق های مجموعه نغمه ای از یخ و آتش است.

ارجاعات در کتاب ها

بازی تاج و تخت

دست پادشاه رابرت براتیون، لردجان ارن به همراه برادر پادشاه، لرد استنیس براتیون، دریافتند که پادشاه هیچ وارث حقیقی و شرعی ای ندارد و تمام فرزندان او و ملکه سرسی لنیستر (Cersei Lannister) درواقع حاصل رابطه نامشروع ملکه با برادر دوقلویش جیمی لنیستر (Jaime Lannister) هستند. اما قبل از اینکه آن ها بتوانند این کشفشان را با پادشاه درمیان بگذارند، جان ارن به طرز مشکوکی مسموم شده و می میرد.

پس از مرگ جان، لرد تایوین لنیستر (Tywin Lannister) حاضر می شود که فرزند او رابرت را تحت سرپرستی خود قرار دهد اما لایسا تالی به طور ناگهانی و بدون هیچ خبری با پسرش به ایری باز می گردد.

با وجود درخواست های خواهرش کتلین تالی، لایسا شوالیه هایش را در ایری نگه داشت و از شروع جنگ بر علیه لنیستر ها امتناع کرد. پس از آنکه کتلین تیریون لنیستر را به ایری آورد، لایسا تیریون را زندانی کرد و قصد داشت که او را بخاطر مرگ جان ارن محاکمه کند اما او به خواسته اش نرسید زیرا مبارز تیریون توانست در یک دوئل سر واردیس ایگن را شکست داده و بی گناه شناخته شد. لایسا از اسکورت کردن تیریون تا خارج از ایری امتناع کرد زیرا او امیدوار بود که تیریون در راه بازگشت گرفتار قبایل کوهستان شده و کشته شود. اما تیریون زنده ماند و قبایل کوهستان را متحد خودش کرد.

یورش شمشیر ها

در طی جنگ پنج پادشاه، دره کاملا بی طرف ماند. خواهرزاده لایسا و پادشاه شمال، پادشاه راب استارک (Robb Stark)، و همچنین پادشاه استنیس براتیون ناامیدانه امیدوار بودند که دره به آن ها ملحق شده و از آنان محافظت کند. لایسا درخواست هردوی آنان را رد کرده و از وارد شدن به جنگی بر علیه لنیستر ها امتناع کرد. لایسا با عشق کودکی خود، پتایر بیلیش (Petyr Baelish)، ملقب به انگشت کوچک ازدواج کرد. در ایری، پتایر دریافت که سانسا دارد تبدیل به یک زن زیبا و جوان و البته بسیار شبیه به مادرش کتلین می شود. همین امر لحظه ای بر او اثر گذاشت و او سانسا را بوسید. لایسا این صحنه را دید و به خاطر حسادت و خشم تصمیم گرفت تا سانسا را در تالار پادشاهی به قتل برساند. و تقریباً او را به درون دروازه ماه(Moon Door) هل داده بود تا این که پتایر سر رسید. در آن جا لایسا اعتراف کرد که به خاطر عشقش به پتایر بوده که جان ارن را کشت و نامه را به کتلین فرستاد. پتایر او را در آغوش گرفت و به او گفت که او هم فقط یک زن را دوست دارد، سپس گفت " فقط کت" و او را به درون دروازه ماه هل داد. او قتل را به گردن خواننده ایری، یعنی مریلیون(Marillion) انداخت.

ضیافتی برای کلاغ ها

پس از مرگ لایسا، پتایر خود را لرد محافظ ویل، نایب السلطنه رابرت نامید. لرد های قدرتمند تر به هم پیوستند تا از لرد پتایر بخواهند که رابرت ارن را رها کند. هرچند لین کوربرای(Lyn Corbray) در این مجمع خیلی خشن رفتار کرد و کار حتی به کشیدن شمشیر ها رسید. این نقص قانون مهمان نوازی به پتایر این امکان را داد تا برای مدت بیشتری نیابت رابرت را در اختیار داشته باشد. پتایر به سانسا گفت که حرکت کوربرای چقدر ارزشمند بوده است، و سانسا حدس زد که کوربرای هم در استخدام پتایر باشد. او این مسئله را تایید کرد و به سانسا از نقشه اش در استفاده از این زمان برای از پیش رو برداشتن لرد هایی که در برابرش قرار گرفته اند گفت. و گفت که به کوربرای دستور داده تا تنفرش از او را صریحا بیان کند تا بتواند به هر جریانی که علیه لرد محافظ راه می افتد، نفوذ کند و او را باخبر سازد. او همچنین نقشه دیگرش را هم برای سانسا فاش کرد که آن کمک به او برای باز پسگیری شمال و ازدواج سانسا با جانشین رابرت، یعنی هارولد هاردینگ(Harrold Hardyng) است. در حالی که اعتقاد داشت که هفت قلمرو تحت رهبری سرسی لنیستر در بارانداز پادشاه، بسیار زودتر از آن چه انتظار داشته رو به ویرانی پیش می رود.

خاندان ارن در پایان قرن سوم

  • لرد جان ارن، لرد ایری، مدافع ویل و محافظ شرق
  • بانو لایسا تالی، همسر جان ارن. کشته شده در اثر سقوط
  • لرد رابرت ارن، لرد ایری، مدافع ویل و محافظ شرق. پسری مریض.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جسپر
 
ناشناس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
روئنا
ارن
 
جین
رویس
 
جان
 
لایسا
تالی
 
 
 
آلیس
 
الیس
وین وود
 
 
 
رانل
 
بانو بلمور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
یک دختر
مرده
 
رابرت
 
دختر
 
دنیس
ارن
 
دختر
 
شش دختر
و یک پسر دیگر
 
البرت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پسر
 
 
 
هارولد
هاردینگ
 


اعضای تاریخی

خاندان های قسم خورده


خاندان های بورل (Borrell)، لانگ تورپ (Longthorpe)، تورنت (Torrent)، شت (Shett)، کلدواتر (Coldwater)، تولت (Tollett) و هاردینگ (Hardyng) به خاندان های قسم خورده به خاندان ارن خدمت می کنند.

منابع