نیکولای کاستر والدو

(تغییرمسیر از Nikolaj Coster-Waldau)
نیکولای کاستر والدو
Nikolaj-academy.jpg

نقش جیمی لنیستر
ملیت اسکاتلندی
تولد در 27 جولای 1970 در در رودکوبینگ ، دانمارک
همسر Sascha Nukaka Motzfeldt
فصل(ها) فصل 1|فصل 2|فصل 3|فصل 4
تعداد قسمتها 19


نیکولای کاستر والدو در ۲۷ جولای سال ۱۹۷۰ در رودکوبینگ کشور دانمارک به دنیا امد و در شهر تایبجرگ بزرگ شد. او اکنون ۴۳ سال سن دارد. پدرش فریتزر والدو اصلیتی آلمانی داشت و در سال ۱۹۹۸ درگذشت. مادرش هان سوبرگ کاستر نیز یک کتابدار کتابخانه است. نیکولای دو خواهر بزرگ تر دارد و در اصل توسط مادرش بزرگ شده است.

حرفه

نیکولای کاستر والدو در نقش جیمی لنیستر
نیکولای کاستر والدو در نقش سایکس در فیلم Oblivion

نیکولای بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ در مدرسه ی ملی تئاتر در دانمارک به تحصیل پرداخت. آغاز کار وی در روی صحنه بازی در نقش لارتز در نمایش Hamlet در تئاتر Betty Nansen بود. بازی وی در فیلم Nightwatch در سال ۱۹۹۴ او را در کشور خودش مشهور ساخت. او سپس برای ادامه ی حرفه ی خود در تلویزیون و سینما به ایالات متحده رفت.


در سال ۲۰۰۱ او حرفه ی خود را در ایالات متحده با بازی در فیلم Black Hawk Down اثر ریدلی اسکات در نقش دریافت کننده ی مدال افتخار گری گوردون آغاز کرد. نیکولای در این مورد می گوید : اولین فیلم آمریکایی من بود، دوستی به من کمک کرد تا آن را در اتاق زیر شیروانی آپارتمانم در کپنهاگ ضبط کنیم. ما این کار را کردیم و خوش شانس بودیم.


او سپس در فیلم Enigma در نقش اصلی مایکل اپتد بازی کرد. در سال ۲۰۰۵ ریدلی اسکات از نیکولای برای بازی در فیلم حماسی Kingdom of Heaven استفاده کرد. ریچارد لونکرین که در فیلم Wimbledon در سال ۲۰۰۴ بازی کرده بود، دو سال بعد در سال ۲۰۰۶ نقشی به وی در فیلم Firewall داد. او سپس در نقش جان امستردام، کارآگاه جنایی فناناپذیر اهل نیویورک که بعد از پیدا کردن عشق واقعی خود فناپذیر شد، در مجموعه ی کوتاه New Amsterdan محصول شبکه ی Fox TV به ایفای نقش پرداخت.


از آپریل سال ۲۰۱۱ او در نقش جیمی لنیستر در مجموعه ی بازی تاج و تخت محصول شبکه ی HBO که بر اساس مجموعه رمان پر فروش نغمه ای از آتش و یخ اثر جورج آر. آر. مارتین ساخته شده به ایفای نقش پرداخت. او در مورد این نقش گفت: چرا نباید جیمی را دوست نداشته باشم. من به عنوان یک بازیگر نمی توانم نقشی بهتر از جیمی بخواهم. شبکه ی Buddy TV او را هشتاد و پنجمین نفر لیست تحریک کننده ترین مردان تلویزیون در سال ۲۰۱۱ رده بندی کرد.

نیکولای در سال ۲۰۱۳ در کنار جسیکا چستین در فیلم ترسناک Mama هنرنمایی کرد. بعد از آن نیز او در نقش سایکس، یک متخصص اسلحه در ارتش در فیلم علمی تخیلی و اکشن Oblivion به ایفای نقش پرداخت.

زندگی شخصی

او همراه همسرش نوکاکا که یک خواننده و بازیگر اهل کشور گرینلند است و همین طور دو فرزندش در نزدیکی کپنهاگ زندگی می کند. پدر همسرش جوزف موتزفلد یکی از اعضای پارلمان کشور گرینلند و رهبر سابق حزب لنویت می باشد.