گیس قدیم

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
(تغییرمسیر از گیس)
گیس قدیم
شهر مخروبه
Fall of Ghiscar.jpg
مکان گیسکار
ویرانی حدود ۵٬۰۰۰ سال پیش
مکانهای مهم هرم بزرگ
نماد گیس - هارپی

گیس قدیم شهری مخروبه در ایسوس می‌باشد که در جنوب غربی گیسکار، در امتداد شرقی خلیج اندوه از شبه جزیره والریا واقع شده است.[۱][۲] گیس پایتخت امپراطوری کهن گیسکاری بود. شهر باستانی گیس یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌ها و ملل شناخته شده در جهان است. تاسیس و دوران طلایی گیس به هزاران سال پیش از تاسیس جانشینش یعنی والریا بازمی‌گردد.

تاریخ

گیس را گرازدان اعظم بنا نهاد.[۳] نماد شهر هارپی است که نیم‌تنه‌ی یک زن را دارد، و به جای دست بال‌های خفاش، پاهای عقاب و دم عقرب دارد و آذرخشی را به چنگال گرفته است.[۴] گیس به قدرت بزرگی تبدیل شد، به طوری که امپراطوری گیسکاری بیشتر مناطق ایسوس را تحت سلطه داشت.

شهر گیس در سپیده‌دم دروازه‌هایش را می‌گشود و یک چهارم ارتشش را به سراسر ایسوس روانه می‌کرد. آن‌ها با نظم قدم‌رو و اطاعت مطلق خود تمامی ملل را زیر چکمه‌های خود می‌گذاشتند و بذر هارپی را در هر گوشه‌ای از جهان شناخته شده می‌کاشتند. آن‌ ها هرآنچه را که نابود نکرده بودند، به بردگی می‌گرفتند. با وجود آنکه برده‌داری تا پیش از گیسکاری نیز در جهان وجود داشت، هرگز هنر محسوب نمی‌شد. همچنان که برده‌سالاران ثروتمند و فربه شدند، اهرام در اطرافشان سربرآوردند، خانه‌های عیش مملو شدند و چاله‌های مبارزه باز شدند. کسی به خاطر نمی‌آورد که آب‌های اطراف گیس پیش از امپراطوری نامی داشته‌اند یا خیر، اما تا به امروز تنها به نام‌های خلیج برده داران و خلیج اندوه شناخته می‌شوند.

سقوط

در حدود ۵٬۰۰۰ سال پیش و در پی یک رشته جنگ‌های پی‌در‌پی با ممالک مستقل والریا گیس مخروبه شد. گیسکار با والریا پنج مرتبه جنگید و هر بار به دلیل اژدهای والرین‌ها مغلوب شد. هنگ‌های گیس در آخرین جنگ در هم شکست. بهترین هنگ‌ها سوختند و دیگران در هم شکستند. دیوارهای آجری شهر فرو ریخت، خیابان‌ها و ساختمان‌هایش با نفس اژدها به خاکستر تبدیل شد و مزارعش با نمک، گوگرد و جمجمه آبیاری شد.[۴]

شهر گیس جدید در جزیره‌ای در جنوب گیسکار و تنگه گیسکاری ساخته شد. خرابه‌های گیس امروزه به گیس قدیم معروف است.

نقل‌قول‌ها

اون موقع که والریایی‌ها گوسفند می‌چروندن، گیس قدیم یه امپراطوری رو اداره می‌کرد.[۴]

کرازنیس مو ناکلوز

زمانی که دنیا هنوز جوان بود، گیس قدیم پنج بار با والریا جنگیده بود و پنج بار به طور کامل در هم شکسته بود. چرا که ممالک مستقل اژدها داشت و امپراطوری نداشت.[۳]

— افکار دنریس در آستاپور

منابع و یادداشت‌ها