دره ارن

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
(تغییرمسیر از دره ی ارن)
نقشه (برای بزرگنمایی کلیک کنید)
The Vale and the location of the Vale proper
The Vale and the location of the Vale proper
دره ارن
دره و موقعیت آن
دره ارن اثر Cris Urdiales ©
مسیری مخفی در دره. © FFG

دره‌ی ارن یا دره یکی از مناطق اصلی وستروس است که سابقا و پیش از جنگ فتح یک کشور مستقل معروف به پادشاهی کوهستان و دره بوده است. دره توسط خاندان ارن از قلعه‌ی ایری اداره می‌شود. کوهستان ماه نواحی کوچکتر دره را در بر گرفته است،[۱] هرچند که نام دره غالبا به کلیه قلمرو ارن‌ها اطلاق می‌شود.[۲]

خاندان‌های مهم این منطقه شامل کوربرای، هانتر، ردفورت، و رویس می‌باشند. به حرامزادگان نجیب زاده که در دره بزرگ می‌شوند فامیل «استون» داده می‌شود.

جغرافیا

همچنین ببینید:

مرزهای دره تا خلیج بایت در شمال، خلیج خرچنگ ها در جنوب، کوهستان ماه در غرب، و دریای باریک در شرق گسترده‌اند. دره شامل مناطق متعددی می‌باشد: خود دره‌ی ارن؛ کوهستان ماه، جنگل مار، فینگرز، و جزایر سه خواهران، پپس (the paps)، و پبل (pebble).

دره در ساحل شرقی وستروس واقع شده است. سرزمینی با خاک بارور، رودخانه‌ها، و دریاچه‌ها که توسط کوهستان صعب العبور ماه محافظت می‌شوند. دره تمایل دارد که قدری از باقی مناطق وستروس ایزوله باشد. با زمستان‌های سخت دره سفر کردن از طریق کوهستان تنها در طی سال‌های گرمترامکان پذیر است، و علاوه بر این وجود قبایل شورشی کوهستان سفر را بیش از پیش خطرناک می‌کنند. جاده عالی(high road) دره را به سرزمین‌های رودخانه متصل می‌کند، و توسط دروازه‌ی خونین حفاظت می‌شود.

مرزهای کوهستانی دره ی ارن شامل دروازه خونین در غرب و ایری و لانگ بو هال در شمال است. سرزمین‌های بارور در داخل دره شامل آیرون اوکس، اولد آنکور، رد فورت و شبه جزیره‌ای است که شهر گال تاون و رون استون در آن قرار دارند. شهر ویکن دن در امتداد خلیج خرچنگ‌ها و در کوهستان جنوب دره، واقع شده است. قلعه‌های شمالی منطقه دره در دره‌های کوهستان ماه و جنگل مار[۲] شامل کلد واتر، ارتس هوم، اسنیک وود، و استرانگ سانگ می‌باشد.[۳]

مردم و اقتصاد

همچنین ببینید: قبایل کوهستان

مردمان دره به جنگجویان قابل اعتماد و غرق در افتخار و معتقدشان معروفند. تعدادی از مردمان دره که در دامنه کوهستان ماه زندگی می‌کنند تسلط ایری را پس زده‌اند و با قوانین خودشان زندگی می‌کنند. این قبایل کوهستانی از جمله گوش سیاه‌ها و مردان سوخته، به مسافران حمله می‌کنند.

گندم و ذرت و جو در دره می‌رویند. حتی در های گاردن نیز کدو تنبل‌ها بزرگتر و میوه‌ها شیرین‌تر از دره نیست. خاندان وکسلی به ساختن شمع‌های معطر در ویکن دن شهرت دارد. شمع‌ها می‌توانند با جوز یا دیگر ادویه‌جات گرانبها معطر شوند.

تاریخ

دره جاییست که آندال‌ها ابتدا به آن قدم گذاشتند. به همین دلیل، ارن‌ها یکی از قدیمی ترین نسل‌های اشرافی آندال‌ها در هفت پادشاهی هستند. آنها به عنوان پادشاهان کوهستان و دره به مدت شش هزار سال حکومت کردند، تا زمانی که در جریان جنگ فتح تارگرین‌ها در برابر اگان فاتح زانو زدند.

در جریان رقص اژدهایان، جاکیریس ولاریون(jacaerys velaryon) نظر دره را به جبهه سیاه ها جلب کرد.[۴] دره در طی شورش بلک فایر به تارگرین‌ها وفادار ماند.[۵] ارن‌ها راه‌های دسترسی به دره را هنگام بیماری بهار بلند مسدود کردند.[۵]

قیام رابرت از دره آغاز شد، درست زمانی که لرد جان ارن از تحویل دادن ملازمانش، رابرت براتیون و ادارد استارک به پادشاه ایریس تارگرین دوم سر باز زد. لرد ارن با پس از شکست دادن پرچمداران وفادار به سلطنتش در گال تاون، به کمک رابرت برای گرفتن تخت آهنین رفت و پس از جنگ به عنوان دست پادشاه منسوب شد. در غیاب لرد ارن، نستور رویس به عنوان مباشر اداره دره را به دست گرفت.

حوادث اخیر

بازی تاج و تخت

بعد از مرگ ناگهانی جان ارن، بیوه اش لایسا با پسرشان، رابرت ارن، از بارانداز پادشاه به ایری می‌گریزند. خواهرش، کتلین تالی در کراس ردز تیریون لنیستر را می‌رباید[۶] و به عنوان گروگان به جای وینترفل به دره می‌برد[۷]، که باعث می‌شود لرد تایوین لنیستر جنگ در سرزمین های رودخانه را آغاز کند.

نزاع شاهان

لایسا از دادن نیروهای دره به هر یک از طرفین جنگ پنج پادشاه خودداری می‌کند.

یورش شمشیرها

پس از مرگ پادشاه جافری براتیون، پتایر بیلیش به سانسا استارک در فرارش از بارانداز پادشاه کمک می‌کند و او را به دره می‌آورد.

ضیافتی برای کلاغ‌ها

رقصی با اژدهایان

خاندان‌ها

Upcliff.png خاندان آپ کلیف.
House Arryn.PNG خاندان ارن از ایری.
altHouse Unknown خاندان ارن از گال تاون.
Elesham.png خاندان الشام از پپس.
House Egen.PNG خاندان ایگن.
Borell.png خاندان بارل از سوییت سیستر.
Belmore.PNG خاندان بلمور از استرانگ سانگ.
OldBaelish.png خاندان بیلیش از فینگرز.
Pryor.PNG خاندان پرایر از پبل.
altHouse Unknown خاندان تورنت از لیتل سیستر.
House Tollett.PNG خاندان تولت از گری گلن.
House Templeton.png خاندان تمپلتون از ناین استارز.
Donniger.png خاندان دانیگر.
House Redfort.png خاندان رد فورت از رد فورت.
Ruthermont.png خاندان روترمونت.
Royce.png خاندان رویس از رون استون.
House Royce of the Gates of the Moon.png خاندان رویس از دروازه های ماه.
Sunderland.png خاندان ساندرلند از سه خواهران.
House Shett.png خاندان شت از گال تاور.
House Coldwater.PNG خاندان کلد واتر از کلد واتر برن.
Corbray.png خاندان کوربرای از هارتس هوم.
Grafton.png خاندان گرفتون از گال تاون.
altHouse Unknown خاندان لانگ تورپ از لانگ سیستر.
Lynderly.png خاندان لیندرلی از اسنیک وود.
House Melcolm.PNG خاندان ملکوم از اولد آنکور.
House Moore.PNG خاندان مور.
Wydman.png خاندان وایدمن.
Waxley large.png خاندان وکسلی از ویکن دن.
House Waynwood.PNG خاندان وین وود از آرون اوکس.
House Hardyng.PNG خاندان هاردینگ.
House Hunter.PNG خاندان هانتر از لانگ بو هال.
Hersy.png خاندان هرسی از نیو کیپ.


نقل‌قول‌ها

دره در مقابلش به سمت شرق مه‌آلود گسترده شده بود؛ زمینی با خاک سیاه حاصلخیز، رودخانه‌های عریض با جریانی آهسته، صدها دریاچه کوچک که در آفتاب مثل آینه می‌درخشیدند، و همه از هر طرف تحت حفاظت قله‌ها بودند.[۱۲]

—افکار کتلین

لردهای دره بسیارند و مثل همه‌ی گروه‌های بزرگ، از هم متفاوتند.[۱۳]

جرج آر. آر. مارتین

منابع و یادداشت‌ها